Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

procesory DSP

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

arkadiusz99
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 10 mar 2005, o 22:42
Lokalizacja: Białystok

procesory DSP

Postautor: arkadiusz99 » 10 mar 2005, o 23:16

Cześć poszukuję jakiegoś kursu programowania procesorów DSP. możecie mnie naprowadzić na jakąś stronkę w internecie lub artykół w którymś z czasopism Elektronice praktyczne czy EdW lub jakiejś innej. Mam oprogramowanie Visual DSP++ firmy Analog Devices i procesor ADSP-26061

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 11 mar 2005, o 12:33

SHARK...?! :726:
popatrz Kari´s SHARC-page
do mniejszego, ADSP-2181 :562: mam fajny pdf - adsp2181-experiments, sporo rozjaśnia
jaki masz codec? AD1847 czy AD1819, bo troszkę sampli też by się znalazło...
tasza

arkadiusz99
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 10 mar 2005, o 22:42
Lokalizacja: Białystok

Postautor: arkadiusz99 » 12 mar 2005, o 12:24

Hej dzieki za odpowiedz. U mnie codec to AD1847. Byłbym wdzięczny gdybyś wysłał mi na pocztę te pliki: arkadiusz_spam_99@tlen.pl moj adres oczywiscie jest bez _spam_ :).

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 12 mar 2005, o 12:36

(...) Byłbym wdzięczny gdybyś wysłał mi na pocztę te pliki (...)
-> arkadiusz99 czyżbys nie zauważył, że tą cenna pomoc udzieliła Ci kobieta :roll: ?

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 12 mar 2005, o 15:53

hejka!
to co wiem, że można 4 public jest w załącznikach, może się innym przyda,
"experiments" leci na prv, bo tu akurat mam moralne opory :(

w polskiej edycji Elektronik Elektor był coś jakby "kurs", ale bardzo ogólnie,
jak znajdę które to numery, poprawię posta...
ale wiesz, radzę Ci zapoznać się z takimi dwoma sympatycznymi gościami:
Oppenheim, Schaffer 'Cyfrowe przetwarzanie sygnałów'.

ale mnie natchnąłeś tym Sharkiem... :?
a gdyby tak taki "kicik" zmajstrować, na jakiejś low-cost sygnałówce,
ot, ADSP2104/09, kawałek flasha, jakieś ac/ca, max232....
i namalować coś takiego jak Naczelny EdW zrobił do BASCOM-a...
taką "Sygnałową Oślą Łączkę"...
tia, fajnie jest pomarzyć ...

no to miłego!
tasza
Załączniki
arkadiusz99-pdf.zip
trochę pdf o adsp2181 i reszcie
(464.54 KiB) Pobrany 323 razy
EXAMPLES.ZIP
filtry, delay-e, sekcja biquad,etc
(12.96 KiB) Pobrany 322 razy
SAMPLES-DSP.ZIP
samplesy z mojego EZ-KIT-a 2181
(93.35 KiB) Pobrany 313 razy

arkadiusz99
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 10 mar 2005, o 22:42
Lokalizacja: Białystok

Postautor: arkadiusz99 » 12 mar 2005, o 22:00

Dzieki Tasza i przepraszam za pomyłkę. Naprowadzenie na lekture tez bardzo mi pomoze i zawezi krag poszukiwan ;).

MarekK
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 9 lis 2004, o 12:13
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: MarekK » 14 mar 2005, o 12:29

Tasza, taki "kicik" jest dostępny na: http://www.axoris.be . Mam zamiar go złożyć.
Dużo teorii na temat DSP jest tu: http://ccrma.stanford.edu/~jos/pasp/

Marek

Awatar użytkownika
morph13
-
-
Posty: 61
Rejestracja: 25 lut 2003, o 08:15
Lokalizacja: Siedlce
Kontaktowanie:

Postautor: morph13 » 12 cze 2005, o 16:37

Tasza czy mogłabyś dla uzupełnienia (dotyczy umieszczonych wcześniej plików) dorzucić jeszcze następujące pliki:
asm12
ld21
sim2181

byłbym bardzo wdzięczny :-)
A z tą "Sygnałową Oślą Łączką"... TO BARDZO DOBRY POMYSŁ....po takim kursie Polska "DSP-kowcami by stała"...

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 12 cze 2005, o 18:05

:arrow: morph13 i będziesz mi przynosił paczki w miejsce odosobnienia?
tak na poważnie to nie wiem jak jest z prawami do rozpowszechniania tych aplikacji,
ja to dostałam na dyskietkach razem z płytką, ale w sieci gdzieś pewnie to leży, zagogluj, ja tego tu nie wystawię.

a sygnałowa ośla łączka - nie wiem jeszcze, pomyślę, może w EdW?
wszystko może i wszystko kiedyś....

czarutek

Postautor: czarutek » 12 cze 2005, o 19:09

... i będziesz mi przynosił paczki w miejsce odosobnienia?
Nic niebój Tasza, załatwimy Ci Białą Łąkę (jeśli 'koedukacyjna'), a tam mam blisko, to ja Ci będę przesyłał... ;)
A i ze wpółpensjonariuszkami sobie poradzisz, jak im taki tekst dasz na przywitanie:
"... a gdyby tak taki "kicik" zmajstrować, na jakiejś low-cost sygnałówce, ot, ADSP2104/09, kawałek flasha, jakieś ac/ca, max232... i namalować coś takiego jak ..."
:) :D :mrgreen: :lol:

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 12 cze 2005, o 23:34

no to wiem na kogo liczyć...
ech...

Awatar użytkownika
morph13
-
-
Posty: 61
Rejestracja: 25 lut 2003, o 08:15
Lokalizacja: Siedlce
Kontaktowanie:

Postautor: morph13 » 13 cze 2005, o 09:44

Będzie dobrze jak by coś to mam qmpla co tam pracuje to i się coś załatwi ....... :-)

Ale do konkretów, kiedyś taka dyskietka z tym softem była dostępna w Elektorze (EE), niestety się nie załapałem.....
W necie też jakoś nie mogę tego namierzyć........... (może PW :-) ).
Mam asma do 2181 ale to nie to ..........

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 13 cze 2005, o 11:53

zamejluj do mła...
rany, do czego Wy mnie namawiacie....
pa,

Awatar użytkownika
morph13
-
-
Posty: 61
Rejestracja: 25 lut 2003, o 08:15
Lokalizacja: Siedlce
Kontaktowanie:

Postautor: morph13 » 13 cze 2005, o 17:23

... a gdyby tak taki "kicik" zmajstrować, na jakiejś low-cost sygnałówce, ot, ADSP2104/09, kawałek flasha, jakieś ac/ca, max232...
A może zaszczepić tym problemem "złote rączki z EP" bo ostatnio zaczeli więcej pisać na temat DSP i nawet prezentować ciekawe projekty (EP 06/05 - generatorek 6 kanałowy)...

.... taki moduł jak kiedyś bardzo popularny AVT-222 z '51-nką" na pokładzie a tu np. ADSP-2181, Flash, RS, jakiś C/A i A/C no i np na pokładzie 89c4051 (propozycja oczywiście) po to by za pomocą dodatkowego portu RS-a (też propoz...) programować kość Flash w układzie bez ciągłego wyciągania jej i przekładania moduł-programator... programator-moduł DSP... doszłyby zapewne dodatkowe "zatrzaski" ale ile mniej kombinowania :-).....
I wtedy walnąć "kurs DSP"...... czasami się zastanawiam ilu by było chętnych na taki "zestaw startowy DSP z EP" gdyby go oczywiście "zmodzili"... z prockiem z Analoga a nie z TI bo TI ostatnio (i czy wogóle) nie kocha nawet uczelni nie mówiąc o indywidualnych odbiorcach..

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 15 cze 2005, o 14:34

:arrow: morph13
po pierwsze primo - PW
po drugie secundo:
walnąć "kurs DSP"
ładnie napisane...
możliwe że taki mix Atmelka, flasha i sygnałowca miałby szanse, prawie napewno,
tylko żeby to wszystko miało sens, to należałoby też przystępnie wyłożyć
przynajmniej podstawy cyfrowego przetwarzania sygnałów, zakładając minimalny (czyt. zerowy) poziom wiedzy potencjalnej ofiary, a po drodze jest nie wiem czy przyjemna matematyka: transformata Laplace'a, przekształcenie Z etc,itd...
jak bez tego wytłumaczysz co to za cudo FIR albo IIR i jak działa?
można się nie zgadzać, ale taki weźmy ADSP2181 to jest z pewnego punktu widzenia zwykły procesor, tylko jak to Gaweł kiedyś ciekawie określił o "drapieżnej nazwie",
opisać co w tym procku jest do czego i jak działa to pikuś, ale takie opracowanie wymalować,
aby ktoś kto to strawi był w stanie samodzielnie zrobić coś więcej niż migający led na porcie FL0....
no, to będzie sztuka i to jest delikatnie mówiąc - dużo pracy...

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 15 cze 2005, o 21:30

Wiesz Natka, masz w zupełności rację. Przekształcenie Z, wcześniej Laplace'a, wcześniej przekształcenia całkowe, wcześniej funkcje zespolone, wcześniej ... ogromny materiał w matmy do łyknięcia. Nie da się ukryć, że "audytorium" będzie nieliczne. Ale może rozważ prezentację czegoś, co już masz zrobione zakładając znajomość pewnych pojęć. Z pewnością masz z czego wybrać. PPEdW czeka...

PS
Czy mam założyć różowe spodnie :D :D :D ?

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 16 cze 2005, o 10:55

Wiesz Natka, masz w zupełności rację. Przekształcenie Z, wcześniej Laplace'a, wcześniej przekształcenia całkowe, wcześniej funkcje zespolone, wcześniej ... ogromny materiał w matmy do łyknięcia. Nie da się ukryć, że "audytorium" będzie nieliczne. ?
Wiem ze jest teraz moda na działanie pt. Tasza - wiesz co w sprawie DSP w trawie piszczy to napisz nam co i jak ale zeby bylo prosto bo jak nie to nie mamy czasu na zawracanie głowy...." A ja śmiem wątpić, czy jakiekolwiek bardziej zaawansowane programowe apilikacje DSP beda dostepne dla atmelowsko bascomowej druzyny. Chyba żeby powstał jakiś enviroment z gotowymi bibliotekami np w C, a pisanie apikacji składało się z działań typu buduje domek z klocków Lego, albo rysuje jak w Realizerze
PS
Czy mam założyć różowe spodnie :D :D :D ?
Mniemam ze nie ma to nic wspolnego z vetem P. Kaczynskiego w sprawie wiadomej parady :)

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 16 cze 2005, o 12:08

...A ja śmiem wątpić, czy jakiekolwiek bardziej zaawansowane programowe apilikacje DSP beda dostepne dla atmelowsko bascomowej druzyny. ...
Moze raczej "bascomowej" niz "atmelowsko bascomowej"? Coz, wszystko zalezy tu od podejscia i checi do nauki nowych rzeczy. Kwestia mentalnosci - dla ludzi ktorzy chca jedynie "skladac z klockow" zamkniety jest moim zdaniem swiat powazniejszych aplikacji nie tylko na DSP ale nawet na "zwykle" uP.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 16 cze 2005, o 13:12

... wiesz co w sprawie DSP w trawie piszczy to napisz nam co i jak ale zeby bylo prosto bo jak nie to nie mamy czasu na zawracanie[fade] głowy[/fade]
:) Jak mozesz kwestionowac wiedze Gawla :638: to jest jedna z nie licznych osob ktore zrobily i uruchomily system wieloporocesorywy a Ty zadajesz pytanie o jakis tam jeden procek :o sprawdz ten :arrow: link moze sie wiecej nauczysz o procesorach z tym ze on chyba nie pisal do tego oprogramowania w Bascomie :wink:
...Mniemam ze nie ma to nic wspolnego z vetem P. Kaczynskiego w sprawie wiadomej [fade]parady[/fade]
:P O czyzby ktos malo tolerancyjny :twisted:
:D

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 16 cze 2005, o 13:49

:) Jak mozesz kwestionowac wiedze Gawla :638: to jest jedna z nie licznych osob ktore zrobily i uruchomily system wieloporocesorywy a Ty zadajesz pytanie o jakis tam jeden procek :o sprawdz ten :arrow: link moze sie wiecej nauczysz o procesorach z tym ze on chyba nie pisal do tego oprogramowania w Bascomie :wink:
Chyle czoła przd Gawłem, jego wieloprocesorowaoscią i AVRowością Zreszta mogłem sie tego spodziewać pisząc ze AVR byc może czegos nie potrafia - bo przecież potrafią wszystko 8). Zreszta moja uwaga nie dotyczyła Gawła tylko pewnego zjawiska, ale nie istotne.
Wracajac do watku głownego podtrzymuje swoja teze, ze technika DSP w wydaniu mniej lub bradziej zaawansowanych algorytmów raczej nie trafi "pod strzechy" bez duzego wsparcia ze strony narzedzi programowych. Stąd moje powątpiewanie w celowośc prowadzenia "kursu DSP" Pomijam fakt, że procesory DSP w wykonaniu sprzętowym lub z zaszytym firmare sa w masowym uzyciu np w technice audio.

...Mniemam ze nie ma to nic wspolnego z vetem P. Kaczynskiego w sprawie wiadomej parady
:P O czyzby ktos malo tolerancyjny :twisted:
:D
Ma na imię Tomasz , ale bynajmiej z Panem Nałęczem nie mam nic wspólnego, a kolor różowy w przypadku spodni meskich uwazam za niemozliwy :)

Ps Pozdrawiam A_A z Krasnegostawu.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 261 gości