Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Obraz z kamerki internetowej drogę radiową

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Mr.Funky
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 31 gru 2004, o 23:26
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Obraz z kamerki internetowej drogę radiową

Postautor: Mr.Funky » 2 lut 2005, o 16:49

Witam, zna ktoś może jakiś tani sposób przesyłania obrazu ( na żywo ) z kamerki internetowej ( zwyklej usb ) do komputera drogą radiową? Chodzi o to, że chce w najbliższym czasie zrobić swego rodzaju zdalnie sterowany samochód z wbudowaną taką właśnie kamerą, a przecież nie będzie on ciągnął kabla :P

Pozdrawiam

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 2 lut 2005, o 21:18

1) Akurat kamera internetowa nie wydaje się być najszczęśliwszym pomysłem. Owszem - możesz postawić kamerkę USB + PC-ta z kartą Wi-Fi, ale jeśli ma to jeździć na modelu samochodu, to chyba musiałby to być samochód pancerny ;-)

2) W warunkach amatorskich nie bardzo jest jak przesłać _legalnie_ sygnał video. Popularne pasmo 433MHz jest w rzeczywistości pasmem _amatorskim_ (tzn. _licencjonowanym_) i wprawdzie jest w nim dozwolona emisja ATV, ale tylko dla licencjonowanych nadawców i po spełnieniu szeregu dodatkowych wymogów. Byc może da się upchnąć transmisję video w pasmie 2.4GHz, ale tego należy poszukać w znanym rozporządzeniu 1162.

3) Mimo to na rynku znajduje się sporo sprzętu o wspólnej nazwie "Video Sender" pozwalającego na podłączenie dowolnego źródła sygnału video. Zazwyczaj nadaje albo w pasmie 2.4GHz (tam gdzie WiFi, kuchenki mikrofalowe itp.), albo na lokalnie niewykorzystanych kanałach telewizyjnych. Moc niewielka i antena o małej skuteczności, więc szkody tym narobić trudno. Niemniej należy mieć świadomość, że nadając na dziko można wejść w paradę innym użytkownikom eteru. Na działce na odludziu używałbym bez oporów. Ale unikałbym np. pracy na XV piętrze wieżowca.

4) Do kategorii 2.4GHz należy np.:
http://www.gembara.pl/Kamery/kamery.html
Widziałem to w użyciu. Daje zaskakująco przyzwoitą jakość obrazu. Niestety nie wiem, czy będziesz usatysfakcjonowany ceną (AFAIR coś ok. 650PLN).

5) Zagadnij google o hasła "Video Sender". M.in. znalazłem parę takich aukcji na Allegro (hasło: "sender"). Tani VideoSender nadający na jednym z kanałów TV (50..100pln) lub w pasmi 2.4GHz (100...150pln), w połączeniu z miniaturową kamerą płytkową (90..200pln) i odbiornikiem TV bedzie chyba najtańszym sposobem _zabawowej_ transmisji obrazu na małe odległości.

--
MDz

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 2 lut 2005, o 23:49

Tak troche abstrahujac od lutowania elektroniki, nie wiem czy zbieznosc, czy to Ty pisales ten faq MDz. A wiesz cos nt. sposobow lutowania profili alu ?

Edit:

Grrr.... faktycznie post mi sie wyslal nie na ten watek.
Ostatnio zmieniony 5 lut 2005, o 16:40 przez pajaczek, łącznie zmieniany 1 raz.

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 3 lut 2005, o 21:25

Żeby nie rozmywać tematów, dołączam swoją odpowiedź do sąsiedniego wątku na temat lutowania elektroniki:
viewtopic.php?t=11816

--
MDz

Rysiek_M
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 7 sty 2005, o 21:29
Lokalizacja: Śląsk

Postautor: Rysiek_M » 4 lut 2005, o 22:08

Witam!

w swoim pytaniu nie podałeś jednej ważnej iformacji: jaki to ma mieć zasięg???
Zabawę można rozpocząć od następującego układu:
1. Kamera video z dźwiękiem - 69 PLN na Allegro.
2. Modulator TV ze starego magnetowidu - 0 PLN na złomowisku.
3. Prosty wzmacniacz w. cz. (może być nawet na jednym tranzystorze) - tutaj koszt może być różny, w zależności od oczekiwanego zasięgu i jakości obrazu.

A czy jest to legalne? Nie wiem, ale to jest forum o elektronice, a nie o prawie.

pozdrawiam

Rysiek

Mr.Funky
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 31 gru 2004, o 23:26
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Mr.Funky » 4 lut 2005, o 22:36

czesc,
dzieki wszystkim za odpowiedzi - napewno sie przydadza :)

hmm... jaki ma miec zasieg? Mysle ze nie musi byc az tak duzy. Chce zrobic cos typu samochodu na zdalne z kamerka tak ze moglbym nim sterowac siedzac przy komputerze ( napewno to niezla zabawa :) takze zasieg nie wiecej niz 100m..

Mam jeszcze jedno pytanie - czy dzwiek mozna tez przesylac w tym wypadku w druga strone? Chodzi o to zeby dzwiek z mikrofonu ( podlaczonego do komputera ) przeslac do takiego samochodziku ( tzn. do glosnika ).

Dzieki jeszcze raz i pozdrawiam

Rysiek_M
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 7 sty 2005, o 21:29
Lokalizacja: Śląsk

Postautor: Rysiek_M » 4 lut 2005, o 22:53

100m na otwartej przestrzeni czy 100m w mieście?
To bardzo duza różnica.
A może w obrębie tego samego budynku?
Trzeba pamiętać o tym, że ściany z płyt żelbetowych dość skutecznie tłumią falę elektomagnetyczną.

Do transmisji dźwięku można użyć prostego zestawu walkie-talkie (najtańszy zestaw - zabawka za ok. 30 PLN).

Pozostaje jeszcze bardzo ważny problem: jak zamierzasz to wszystko zasilić?
Silnik + cyfrówka + kamera + wzmacniacz w. cz + wzmacniacz m. cz - trochę prądu to zeżre.
Masz takie wydajne i małe akumulatorki?

pozdrawiam

Rysiek

Mr.Funky
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 31 gru 2004, o 23:26
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Mr.Funky » 5 lut 2005, o 08:48

Raczej w obrebie budynku chociaz na dworze mozna tez sprobowac :)

Jezeli chodzi o zasilanie to jeszcze nie wiem dokladnie jak to rozwiaze ( jeszcze nic nie zaczalem robic :) ale mysle ze kupie takie modelarskie akumulatorki ktore mozna ladowac

P.S - raczej nie bede budowal modelu samochodu, mysle ze kupie jakas zabawke w supermarkecie albo pojde do sklepu modelarskiego i kupie samo podwozie ( o ile mozna tak zrobic ) od jakiegos autka + aparature 2 kanalowa ( uzywana kosztuje okolo 100PLN )

[ Dodano: 05-02-2005, 21:05 ]
znalazlem cos takiego na allegro: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=41009423 -> to mini kamera bezprzewodowa - ponoc zasieg ma do 150 m na plaskim terenie. Jak myslicie co sie bardziej oplaca - kupic kamerke tego typu czy zwykla USB ktora potem trzeba byloby przerabiac?

Pozdrawiam

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 190 gości