Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jak to jest z tymi procesorami AMD ? Athlon, Barton, Sempron

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Jak to jest z tymi procesorami AMD ? Athlon, Barton, Sempron

Postautor: end » 25 sty 2005, o 14:07

No własnie?
Czym różnią się te procesory, które są "najlepsze" a które "najgorsze"?
Czytam, to tu to tam i już mam totalny mętlik.
Athlon, Barton, Senpron, Thoroughbred.

ROM
-
-
Posty: 293
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 26 sty 2005, o 01:19

Athlonów to już w zasadzie nie ma :( (oprócz 64-bitowych).Zostały Semprony z jądrem Thoroughbred, Barton i Paris.Są to kolejne ulepszenia procesora co powinno owocować nieco wyzszą wydajnością.Wszystkie wykonano w technologii 0.13 mikrona.
Wydajność zależy głównie od częst. taktowania procesora, co wiąże się także z szybkością taktowania pamięci, ilością pamięci cache L1 i L2, oraz optymalizacją samego jądra.
Dodatkowy opis znajdziesz pod adresem:
http://www.ckznak.pl/index.php klikając w dany procesor.

Toker
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2004, o 00:39
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Toker » 27 sty 2005, o 15:19

Witam
Co do ulepszen tych procesorow to nie jest tak do konca poniewaz procesor Sempron pojawil sie na rynku pozniej niz np Barton a jest gorszym procesorem oniewaz ma 256 L2 cache a jego poprzednik 512

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 28 sty 2005, o 16:47

Witam
Co do ulepszen tych procesorow to nie jest tak do konca poniewaz procesor Sempron pojawil sie na rynku pozniej niz np Barton a jest gorszym procesorem oniewaz ma 256 L2 cache a jego poprzednik 512

Pozdrawiam

Sempron to jest niezly chwyt mark. W zasadzie powinien on nosic miano nastepcy Durona, i taka role on pelni, nawet jesli AMD sie do tego oficjalnie nie przyzna. Niemniej jakis czas temu juz postanowiono ze duronow wiecej nie bedzie, a cos w ten segment rynku trza bylo wcisnac.

Aaa... z jednym zastrzerzeniem (przypomnialo mi sie)... znacznie gorzej sie podkreca niz Duronki. :(

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 29 sty 2005, o 13:53

Dzięki panowie za odp. :)
Mam zamiar wymienić proca w kompie...i dla tego pytam o te procki.
Jak na razie mam Athlona XP 1800+
Mam tylko jeden problem...nigdzie w książce opisowej kompa nie mam napisane jakiego max procka obsługuje moja płyta głowna.
Jeśli ktos wie jakiego proca tam mogę wsadzić bez obawy o uszkodzenie to proszę o info.
Sprzedam tego Ahtlona i kupie coś "większego"...
Moja płyta to Epox EP-8KHA+
(na stronie epox-a też nie znalazłem nic na temat maksymalnego klocka do tej płyty.) :(

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 29 sty 2005, o 18:39

Chcesz rady, oto rada:

Sprzedaj plyte glowna i kup cos porzadnego, a procka sobie zostaw narazie... no chyba ze koniecznie potrzebujesz duzo szybszego (tylko wymiana plyty gl, choc tez zaleznie od wyboru, powinna znaczaco poprawic wydajnosc komputera). Co do tej to obawiam sie (he he... ale obawa), ze te 1,8 to jest sztytowe osiagniecie, ze update biosu albo dzieki ustawieniom nietypowym dalo by rade wycisnac cos wiecej. A na stronie epoxa jest jak byk napisane, "Processor:..."

Co ja bym zrobil w tej sytuacji:
Wymienil plyte na obslugujaca FSB 400, (osobiscie kusi mnie plyta z DUALem), narazie mam tylko RAID0 i jest niezle. Teraz DUAL i RAID na SATA....mmmmm.....
Wymienil / dokupil ramu do 512/1024 MB, oczywiscie 400MHz (ew. wyzsze jesli overclockujesz). Byc moze puscic go wlasnie w dualu.
O ile nie masz duzego zasobu gotowki to procka bym zostawil, jesli masz... zastanow sie czy nie zmienic calosci juz na AMD64, choc byc moze jest jeszcze troche za wczesnie na takie kroki. Ew. Mozna wymienic na jakiegos Bartona

To tyla... Jak mnie natchnie (lub o cos jeszcze pytac bedziesz) to odpowiem (byc moze ;) ).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 29 sty 2005, o 18:59

Mam 512 pamięci 266Mhz.
Za ile moge sprzedać tą płyte główną, chodzi bezawaryjnie i stabilnie.
W karcie zintegrowanej (muzycznej) nie działa jeden kanał.
Masz jakis pomysł ?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 30 sty 2005, o 17:52

Hmm... no coz... jesli dostanisz za nia wiecej niz 100 zeta, to juz bedzie bardzo niezle (raczej bym liczyl na cene 70-100). Nowa plytke pod Athlony mozna kupic za 100 kilkanascie zlotych, oczywiscie mowa o tzw. noname (czyli jakis dziwnych, malo znanych firmach, nierenomowanych). Tu jest uszkodzenie, nieznaczne, ale jednak. Byc moze ktos bedzie poszukiwal czegos do taniego serwera, wowczas jak znalazl, byc moze dobrym pomyslem bylo by zaoferowanie ze mozesz sprzedac do niej rowniez pamiec (ta 512 - jako opcja). O ile udalo by Ci sie sprzedac ta pamiec, dolozyc jakies 20 zl i kupic pamiec 400MHz to bylo by niezle rozwiazanie (jesli tylko 333 to nie warto zmieniac).

Jak juz bedziesz szykowal sie do zakupu nowej plyty, to bierz cos znanego, przewaznie zwraca sie uwage na GHz procka, a to blad. Ten sam proc na dobrej i kiepskiej plycie, to moze byc roznica kilkudziesieciu % w wydajnosci, nie wspominajac o innych czynnikach, jak np. stabilnosc, mozliwosc oc. Jak wspomnialem najtansze nowe mozna znalezc za 100 kilka zl, ale sadze ze plyty tansze niz ok 300 zl, to niestety dobre byc nie moga (zalezy oczywiscie od wyposazenia - tu przyjmuje przecietne).

Przejrzyj testy/porownania, i to kilka, nie jakies jedno, bo te tez bywaja stronnicze (kazdy ma swoje przyzwyczajenia) i potrafia dodac drobny + jakiejs firmie/plycie/chipsetowi.

Top firmy jesli idzie o plyty (moim zdaniem): Abit, ASUS, Gigabyte (kolejnosc alfabetyczna).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 4 lut 2005, o 12:28

A firma ASRock ? Dobra będzie?

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 4 lut 2005, o 15:03

Ja mam płytę ASRocka i nie narzekam. 6 portów USB w tym 4 USB2.0, karta sieciowa, dźwiękowa. Kosztowała stokilkadziesiąt zł. Ale faktycznie jak już kupować to jakąś lepszą (jeśli się ma kase oczywiście).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 4 lut 2005, o 15:38


Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 4 lut 2005, o 16:09

Hmmm... ja tylko podalem 3 top firmy, nie twierdze ze pozostale sa be... Priorytetem wg. mnie jest wybor chipsetu plyty (zwlaszcza northbridge). Pozniej producent. Wybieramy oczywiscie z modeli spelniajacych nasze wymagania odnosnie sprzetu (peryferiow) no... i ceny.

Top chipsetow: nForce (z 400 ultra na czele), VIA (z kt600 na czele)... - tym razem kolejnosc wg. pozycji z mojeto top.

Przedstawiona przez Ciebie wyglada przecietnie, ale tez i cena jest b. niska. (jak na plyte ogolnie, nie jak na taka plyte).

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 4 lut 2005, o 20:51

Płyta może stara ale przynajmniej pożądna, nie wiem czy warto wymieniać na wynalazki typu AsRock. Procesor polecam Athlon(Barton)XP 2500+, u mnie chodzi bez najmniejszych problemów jako 3200+

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 4 lut 2005, o 21:59

Ja mam dokładnie ten sam model(procek Athlon XP 2500+). Jedyny haczyk tkwi w slotach pamięci - 333MHz wsadzimy tylko do dwóch a 400MHz do jednego.

Co do chipsetów VIA to miałem kiedyś płytę, co prawda pod celerona Intela, i przez ten chipset system bardzo często się wieszał, jakieś service packi trzeba było instalować - ogólnie nie polubiłem tych chipsetów. Ta płyta to moja druga na chipsecie SIS i nie miałem jeszcze powodów do narzekań. Może nie wykorzystuję kompa do grania i nie odczułem niskiej wydajności, ale do "normalnych" zastosowań z czystum sumieniem polecam ta płytę.

qpa
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 11 kwie 2004, o 19:06

Postautor: qpa » 5 lut 2005, o 11:35

A co powiecie o takiej plycie??

http://www.ecsusa.com/products/n2u400a.html

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 8 lut 2005, o 17:28

Mam pytanko, czy uda mi się to sprzedać w cenie około 500zł za wszystko..
Płyta głowna Epox EP-8KHA+
Procesor Athlon XP 1800+
Pamięć DDR (DIMM) 512Mb 266Mhz
Na procku jest dość duży cooler.
Wszystko smiga sprawnie i nie wiesza się...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 8 lut 2005, o 23:08

Na podstawie tego co Wiem o Twoim sprzecie (czym sie pochwaliles w postach) to wyceniam go na ok 450+

Ale ile Ty za to dostaniesz to zalezy gdzie bedziesz to chcial sprzedac :D i w jakiej postaci.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 9 lut 2005, o 00:14

Problem mam z kartą muzyczną zintegrowaną jeden kanał uwalony...
Ale dodam też karte muzyczną :)
Dzieki za odp. all :)

[ Dodano: 19-02-2005, 19:14 ]
Teraz się zastanawiam czy nie kupic lepiej Bartona 2200 niż Semprona 2500...
Widać, Barton daje sobie dobrze rade :)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 259 gości