Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pytanie o trfo i woltomierz

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

bolciu
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2004, o 00:03
Lokalizacja: Zabrze

Pytanie o trfo i woltomierz

Postautor: bolciu » 8 gru 2004, o 00:09

Witam
Jestem tu nowy i mlody wiec chcialbym zapytac o cos bardziej zaawansowanych elektronikow
Postanowilem zrobic sobie zasilacz
Wykozystuje trafo toroidalny 2x12V ale potrzebny mi 1x24 czy mozna polaczyc kable z wyprowadzen zeby zrobic 1x24 ??jesli tak to prosze o podpowiedz sa 4 kable 2 czarne i 2 zielone tylko ze na jednym czarnym i jednym zielonym jest dodatkowa koszulka czy trzeba polaczyc te z dodatkowa koszulka i te bez razem ?? czy moze kolorami zielone razem i czerwone razem
No i 2 pytanie
czy zakres woltomierza 20V znaczy ze bedzie on mierzyl napiecie do 20v a wiecej grozi jego zniszczeniem ??
mam modul woltomierza do mojego zasilacza i jest tam zakres 20Vale zasilacz jest od 0-30 wiec czy bedzie pokazywal 30V ??
z gory dziekuje za podpowiedzi

ROM
-
-
Posty: 292
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 8 gru 2004, o 00:43

tylko ze na jednym czarnym i jednym zielonym jest dodatkowa koszulka
Czy te końcówki są połączone ?.Jeśli tak , to na pozostałych wolnych masz właśnie 24V.
Ad. 2 - Tak
Ad. 3 - Zapewne tak , ale dopiero po zmianie dzielnika.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 8 gru 2004, o 08:01

Jeżeli budujesz zasilacz na maksymalne napięcie 30V to stosując trafo 24V jesteś na granicy wymaganego napięcia na dobrą stabilizację przy 30V (24V*1,41=33,8V ) ponieważ musisz uwzględnić spadek napięcia na mostku (2 razy napięcie diody) oraz niezbędny zapas napięcia na element regulacyjny stabilizatora, ale oczywiście nie znam szczegółów tego zasilacza i pewnie w zupełności Ci to wystarczy :)

bolciu
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2004, o 00:03
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: bolciu » 8 gru 2004, o 14:56

witam
dzieki za wsazowki
co do trafo to trudno cokolwiek zauwazyc bo wszystko pozaklejane jest a ciac tam nic nie chce czy mozna to srawdzic podlaczajac trafo do pradu nastawic miernik uniwersalny na AC i zobaczyc co bedzie na wyjsciu ??
codo tego woltomierza to co musialbym zrobic zeby mierzyl napiecie do 30V jesli dobrze kumam to trzeba bedzie jakies rezystory pozamieniac
co do zasilacza jest to kit AVT 2018 (zasilacz lutownicy i zasilacz warsztatowy) do tego mam panelowy modul woltomierza Nord Electronic MNE 046m na ICL 7107 (juz poskladany bo za wysokie progi jak na poczatkujacego)
zasilacz obsluguje lutownice 24V 50W i 2 wyjscie DC 2,5-30V przynajmniej tak na schematach pisze do moich zastosowan bedzie to idealny zasilacz
Załączniki
PICT0097.JPG
trafo

Toker
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2004, o 00:39
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Toker » 9 gru 2004, o 01:54

Witam
widze ze na traffo masz jakas etykiete i tam poinny byc doladnie opisane wyprowadzenia.

bolciu
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2004, o 00:03
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: bolciu » 9 gru 2004, o 17:13

witam
jest na trafo etykieta jest tam napisane 2x 12V-2x1,41A
testowalem to zeby w jakis sposob uzyskac 24v ale bez pozytywnych rezultatow
sa 4 przewody
zielony cienki zielony gruby razem daja 13v
czarny cienki i czarny gruby razem daja 13v

tesowalem wszystkie kombinacje nawet zwieralem :) przy kazdej probie dostawalem 13v
jest to naprawde trudna sytuajca i chcialbym ja jakos rozwiazac prosze o wskazowki

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 9 gru 2004, o 17:55

Jeśli trafo to 2x12V~ to nie ma bata....musi być 24 po podłączeniu uzwojeń w szereg.
Spróbuj tak.
cienki zielony z cienkim czarnym i zmierz napięcie na grubym zielonym i grubym czarnym.
Jak lipa to zrób.
gruby czarny z cienkim zielonym i zmierz

Lub wszystko odwrotnie...to musi działać nie ma że nie. :)

bolciu
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 8 gru 2004, o 00:03
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: bolciu » 9 gru 2004, o 19:54

no i zadzialalo musialem to pominac w jakis sposob ale teraz to juz niewane
po podlaczeniu wszystkiego i uruchomieniu zasilacza pojawila sie pierwsza szopka
na wyjsciu napiecia zasilajacego woltomierz +5V jest +10V i jest to dla mnie dziwne trzeba bedzie poszukac
wielkie dzieki dla wszystkich ktorzy pomogli w pierwszym odpaleniu mojego pierwszego ukladu
Pozdrowionka

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 117 gości