Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sześcian z rezystorów--pomóżcie!!!

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

matekst
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2004, o 17:19
Lokalizacja: tychy

Sześcian z rezystorów--pomóżcie!!!

Postautor: matekst » 24 lis 2004, o 17:23

jak można policzyć rezystancje zastępczą sześcianu z 12 rezystorów??
ten temat wi zadali w szkole czy mógł by mi ktoś pomuc?????

Tom27
-
-
Posty: 173
Rejestracja: 26 paź 2003, o 20:36
Lokalizacja: Leszno

Postautor: Tom27 » 24 lis 2004, o 19:45

Więcej szczegółów. Gdzie są wyprowadzenia rezystora wypadkowego i jakie są wartości rezystorów składowych. Zadanie jest tylko pozornie trudne, ale jeśli musisz policzyć to a właściwie wyprowadzić wzór bez konkretnych wartości to strasznie się to pogmatwa. Dlatego najlepiej mieś wartości rezystorów składowych.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 24 lis 2004, o 20:00

Napewno potrzebne będą wzory na przechodzenie z gwiazdy w trójkąt i vice versa. Rezszta to już tylko kolejne przekształcenia. Myślę, że masz podaną wartość rezystorów(najlepiej dla wszystkich jednakową), bo bez konkretnej wartości obliczenie Rwypadkowego będzie bardzo zawikłane:).
Jeśłi masz książkę "Elektrotechnika" Bolkowskiego(najbarzdiej popularny podręcznik do nauki podstaw elektroniki i elektrotechniki) to potrzebne wzory znajdziesz na str. 59 i 60.

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 24 lis 2004, o 20:43

Pamiętam to zadanie jeszcze ze szkoły. Też się z tym modrowałiśmy. Pamiętam też wynik tego zadanie R*5/6 (pięć szóstych R) jeżeli chodzi o rezystancję zastępczą po przekątnej całego sześcianu.
Rozwiązanie (bez skomplikowanych rachunków). Można zauważyć, że każda droga z jednego wierzchołka do wierzchłka po przekątnej jest identyczna. Napięcie na wierzchołkach jest I*Rzast=1/3 * I*R + 1/6 * I * R + 1/3 * I * R
skracjając równanie uzyskujemy:
Rzast = 5/6 * R
Skąd wzięły się te ułamki:
Z pierwszego wierchchołka prąd rozpływa się w 3 kierunkach po równo ( 1/3 * I * R - napięcie na pierwszej krawędzi).
Z kolejnego wierzchołka prąd rozpływa się na na dwa kierunki ( 1/2 * 1/3 * I * R = 1/6 * I * R - napięcie na kolejnej krawędzi.
Na ostatniej krawędzi połączą się prądy (z tej po której podążamy i sąsiedniej) ( 2 * 1/2 * 1/3 * I * R = 1/3 * I * R - napięcie na ostatniej krawędzi.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 24 lis 2004, o 23:48

A ja wyobraziłem sobie ten sześcian nie jako taki złożony z 12 rezystorów, tylko jako taki bardziej rozbudowany (z większej liczby rezystorów). Kiedyś spotkałem się z takim zadaniem na jakiejś olimpiadzie, tylko mój sześcian był właśnie taki dośc rozbudowany. Wdałem się wtedy w obliczenia typu trójkąt-gwiazda i zabrakło mi czasu. Sposób myślenia Gawła jest bardziej kreatywny od mojego-schematycznego :567: .
Ostatnio zmieniony 25 lis 2004, o 18:20 przez Kamilkozi, łącznie zmieniany 1 raz.

matekst
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2004, o 17:19
Lokalizacja: tychy

Postautor: matekst » 25 lis 2004, o 17:43

wielkie dzięki za te wiadomości które mi daliście naorawde bardzo mi sięprzydały i dzięki nim dostałem 6!!!! dzięki !!!a szczególnie Gawłowi!!!

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 25 lis 2004, o 23:13

Polecam się na przyszłość.

snaffie
-
-
Posty: 74
Rejestracja: 10 lis 2003, o 17:01
Lokalizacja: Chełm (lubelski)
Kontaktowanie:

Postautor: snaffie » 29 lis 2004, o 12:21

Wiec 6 dla Gawła :twisted:

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 131 gości