Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Automatyczny włącznik żarówek w domu

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Marek Rynkowski
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2004, o 10:30
Lokalizacja: Siemiatycze
Kontaktowanie:

Automatyczny włącznik żarówek w domu

Postautor: Marek Rynkowski » 24 lis 2004, o 10:37

Witam ciepło wszystkich grupowiczów,

Jechałem ostatnio autobusem i zauważyłem, że osoba obok mnie czytała pismo "Elektronika Praktyczna" - pewnie to jeden z Was był :O)
Czytał rubrykę "Forum" a że chodził mi po głowie praktyczny pomysł układu elektronicznego, którego sam nie umiem i nigdy nie będę umiał zrobić to zainteresowałem się Waszym forum i stąd tutaj jestem. Dodam, że elektronika to dla mnie czarna magia - przeczytałem kilka postów i podziwiam osoby, które z tego wszystkiego potrafią zrozumieć jedno zdanie.

Przejdę do rzeczy w słowach jakie dla mnie są zrozumiałe:

Wymyśliłem, że fajnie by było aby światło w pokojach w mieszkaniu włączało się samo jak ktoś wejdzie do pokoju i wyłączało się jak wyjdzie. Pomyślałem sobie, że aby to zrealizować to we framudze drzwi umieścić należy czujnik, który wykryje, że jakaś osoba przeszła przez drzwi. W każdych drzwiach powinny znajdować się dwa takie czujniki oddalone o niewielką odległość od siebie aby móc wykryć czy osoba weszła czy wyszła z pokoju aby odpowiednio włączyć lub wyłączyć światło.
Zaczyna się wszystko komplikować, gdy dwie lub więcej osób porusza się po mieszkaniu, bo gdy do pokoju wejdzą dwie osoby a potem jedna z nich wyjdzie to światło nie powinno zgasnąć, ponieważ jedna osoba nadal pozostaje w pokoju. Tak więc czujnik powinien liczyć ilość osób w pokoju i przy wychodzeniu z pokoju ostatniej osoby dopiero wtedy zgasić światło. Powinien być w miarę mały aby zmieścił się we framudze drzwi.
Ostatnią sprawą jaką przewidziałem jest wyłącznik całego "systemu", bo w nocy gdy wszyscy śpią powinno się być w stanie poruszać po mieszkaniu, samemu decydując czy zapalić światło przy pomocy zwykłego włącznika czy nie.

Może myśleliście kiedyś o tym samym, a może nawet są jakieś gotowe schematy aby wykonać taki "system oświetlenia". Byłbym bardzo wdzięczny jakbyście mi powiedzieli czy to trudne do wykonania i jeśli nie to ile by kosztowały części i lutowanie aby wykonać taki system w mieszkaniu, w którym są trzy pokoje i troje drzwi.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje,
Poniżej prezentuję zarys planu takiego systemu.

Pozdrawiam,
Marek
Załączniki
plan.JPG
Plan usytuowania czujek i ĹźarĂłwek

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 24 lis 2004, o 16:53

no cóż pomysł ten od dawna buszuje mi w głowie. po dwuch stronach framugi mocowaloby się bariery oraz urządzenie które "inteligentnie" po tym ktora bariera wczesniej została przerwana określał w którym kierunku dana osoba się przemieszcza i byłby w stanie okraślić ile osób weszło do pomieszczenia a ile wyszło. Przed pójściem do wyrka wciskałoby się przełącznik po czym system przechodziłbyy z "autopilota" na system manualny.
wszystko chyba dałoby sie zrobić na mikrokontrolerze który sterowałby odpowiedzialnymi za włączanie i wyłączanie przekaźnikami.
to by bylo na tyle
pozdrawiam
dsrecordss

[ Dodano: 24-11-2004, 16:58 ]
a to plan systemu po moich poprawkach

[ Dodano: 24-11-2004, 16:58 ]
co jest??!!

[ Dodano: 24-11-2004, 16:59 ]
nie chce go dodać
trudno

snaffie
-
-
Posty: 74
Rejestracja: 10 lis 2003, o 17:01
Lokalizacja: Chełm (lubelski)
Kontaktowanie:

Postautor: snaffie » 24 lis 2004, o 21:48

Panowie a zwykle fotokomorki na ruch nie wystraczylyby? Tylko jeszcze przelacznik na manuala...

Marek Rynkowski
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2004, o 10:30
Lokalizacja: Siemiatycze
Kontaktowanie:

Postautor: Marek Rynkowski » 25 lis 2004, o 11:15

Macie może przykłady wykonania takiego schematu i części elektronicznych, które należałoby wykorzystać?

marek

kolokwium
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 10 wrz 2008, o 12:02
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: kolokwium » 10 wrz 2008, o 12:16

Zamiast bariery można wykorzystać układ/czujnik obecności człowieka np. na podczerwień. Jest człowiek to może świecić, nie ma to nie świeci.
Napisałem "może" gdyż aby w pełni zautomatyzować zaświecanie należy uzupełnić układ o czujnik oświetlenia i włączać światło gdy jest ciemno.

PS
A ma ktoś taki układ z czujnikiem obecności człowieka (lub zwierzaka)?

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Automatyczny włącznik żarówek w domu

Postautor: Tomasz Gumny » 10 wrz 2008, o 12:34

[...] Pomyślałem sobie, że aby to zrealizować to we framudze drzwi umieścić należy czujnik, który wykryje, że jakaś osoba przeszła przez drzwi. W każdych drzwiach powinny znajdować się dwa takie czujniki oddalone o niewielką odległość od siebie aby móc wykryć czy osoba weszła czy wyszła z pokoju aby odpowiednio włączyć lub wyłączyć światło.
Pomysł nie jest nowy, ale zwykle ograniczał się do... najmniejszego pomieszczenia w mieszkaniu :) I tam nie trzeba liczyć osób...
Zaczyna się wszystko komplikować, gdy dwie lub więcej osób porusza się po mieszkaniu, bo gdy do pokoju wejdzą dwie osoby a potem jedna z nich wyjdzie
W dodatku istnieją pokoje przejściowe z dwoma lub więcej drzwiami. Wydaje się, że sensowniejsze byloby zastosowanie popularnych czujników ruchu. taki czujnik wykrywa jednak tylko ruch, zatem czytając książkę lub oglądając nieruchomo TV można zostać... zignorowanym.
Większe szanse miałyby czujniki obecności typu termicznego (stosowane do widzenia w ciemnościach) lub pojemnościowego (windy, airbagi).

trryt
-
-
Posty: 119
Rejestracja: 3 maja 2004, o 15:08

Postautor: trryt » 13 wrz 2008, o 00:16

Typowe (i tanie) czujki PIR (Passive Infra Red) stosowane w systemach alarmowych niezbyt się nadają dlatego właśnie że są to czujniki ruchu. Żeby czujka zareagowała trzeba ruszać choćby ręką. Widziałem (w toaletach na stacjach benzynowych) wersje takich czujek przygotowane specjalnie do włączania światła , ale miały one potnecjometry ustawiania czasu świecenia, czyli czujka wykywa wejście, zapala światło, potem można się przez pewien czas nie ruszać, a potem jeżeli nie ma poruszającego się obiektu światło gaśnie.
Do tego projektu czujniki (bariery podczerwieni) w drzwiach chyba najlepsze.
A sama realizacja - można nawet na bardzo prostym i tanim mikrokontrolerze, to nic skomplikowanego. Kłopotem mogą być same bariery - żeby one działały niezawodnie, ale tu też można się rozejrzeć za gotowymi rozwiązaniami (alarmowymi).

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 269 gości