Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Komunikacja przez USB - układ FT245BM

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Komunikacja przez USB - układ FT245BM

Postautor: _Wojciech_ » 19 paź 2004, o 12:20

Jest dużo opisów komunikacji PC<->cośtam przez usb za pomocą układu FT232. Nigdzie natomiast nie znalazłem niczego na temat układu FT245BM.

Mam takie pytania:
1. Ile maksymalnie można przesłać z pomoca tego układu? Konkretnie chodzi mi o ilość MBajtów/sekundę. Podkreślam: MBajtów, mam dane w postaci ośmiobitowych próbek z jakiegoś urządzenia i stąd to pytanie. Niby pisze, że 1MB, ale nie wiem, czy to napewno MegaBajt.
2. Czy od strony PC układ FT245 jest widziany tak samo jak FT232? Tzn. jako port szeregowy?
3. Czy opłaca się kupić gotowy MMusb245 z firmy Propox? http://www.propox.com/products/t_94.html
Co prawda brak opisów, schematy na stronie pomylone, ale wygląda ładnie :D

Awatar użytkownika
piotr_go
-
-
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2004, o 12:18
Lokalizacja: far far away

Postautor: piotr_go » 19 paź 2004, o 15:02

słabo szukałeś
http://www.myplace.nu/mp3/yampp3u.htm
http://www.myplace.nu/mp3/yampp7.htm
poza tym było jeszcze o nim w ep

1. 1 mega bajt/sekunde

2. tak

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Re: Komunikacja przez USB - układ FT245BM

Postautor: Jurek Szczesiul » 19 paź 2004, o 15:59

2. Czy od strony PC układ FT245 jest widziany tak samo jak FT232? Tzn. jako port szeregowy?
3. Czy opłaca się kupić gotowy MMusb245 z firmy Propox?
Cześć
2. Zależy od użytych sterowników - albo VCP właśnie do stosowania jako wirtualny dodatkowy port com, albo Direct Driver, który daje więcej możliwości ale wymaga
pisania własnej aplikacji komunikacyjnej.
3. Do szybkich prototypów IMHO warto mieć ( też kupiłem )

Pozdrowienia Jurek S.

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Komunikacja przez USB - układ FT245BM

Postautor: _Wojciech_ » 19 paź 2004, o 20:17

... Zależy od użytych sterowników - albo VCP właśnie do stosowania jako wirtualny dodatkowy port com, albo Direct Driver, który daje więcej możliwości ale wymaga pisania własnej aplikacji komunikacyjnej.
Dzięki.
A ta własna aplikacja sprowadza się do korzystania z funkcji CreateFile, ReadFile, WriteFile, DeviceIOControl, czy czegoś innego?
Mógłbyś dać jakiś przykładowy kod?

Duchu
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 6 wrz 2004, o 21:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Duchu » 19 paź 2004, o 21:01

Wykorzystując Direct Driver można osiągnąć prędkość do 1Mbajta / sek... sprawdziłem we własnej aplikacji.

Jeśli coś chcesz więcej wiedzieć o funkcjach transmisji przy wykorzystaniu Direct Driver, to zajżyj do pliku "FTD2XX.h".

Pozdrowienia, Duchu

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Re: Komunikacja przez USB - układ FT245BM

Postautor: Jurek Szczesiul » 19 paź 2004, o 21:23

A ta własna aplikacja sprowadza się do korzystania z funkcji CreateFile, ReadFile, WriteFile, DeviceIOControl
Na stronie FTDI wyszukaj dokumentacje do tego ( ja mam wersję D2XXPG21.pdf / chm )
- wszystko jest opisane ( masz do dyspozycji dwa różne API ) . Jeśli chodzi o przykładowy kod - to zależy w czym piszesz. Ja używam Delphi i dopisałem sobie do warsztatowych
zastosowań Ft8u komponent - znajdziesz go w źródłach projektu AvrSide na
www.avrside.fr.pl ( także wykorzystanie w module programatora ISP usb ).

Pozdrowienia Jurek S.

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 19 paź 2004, o 21:58

Dzięki!
Jak zwykle za szybko zapytałem :lol: Funkcje są dokładnie opisane w dokumentacji do drivera.

[ Dodano: 27-10-2004, 13:54 ]
Jeszcze w uzupełnieniu tematu: A jak to jest z tym trybem High Speed Device USB 2.0? No bo to jest 480Mbit/s !!! Czy taka prędkość jest możliwa do uzyskania?

[ Dodano: 27-10-2004, 13:54 ]
Jeszcze w uzupełnieniu tematu: A jak to jest z tym trybem High Speed Device USB 2.0? No bo to jest 480Mbit/s !!! Czy taka prędkość jest możliwa do uzyskania?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości