Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

CNY17 - po co wyprowadzona baza tranzystora.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
almatea
-
-
Posty: 240
Rejestracja: 12 gru 2003, o 17:02
Lokalizacja: Brzeszcze
Kontaktowanie:

CNY17 - po co wyprowadzona baza tranzystora.

Postautor: almatea » 7 sie 2004, o 11:50

Potrzebowałem ostatnio dobrać optoizolator. Przegladalem katalog i trafiłem na dwa rodzaje - z i bez wyprowadzonej bazy fototranzystora.
Czy koncówka 6 będąca wyprowadzeniem fototranzystora w układzie CNY17 służy do zapewnienia jego większej stabilności? Widziałem układy z i bez podpiętego wyprowadzenia. Jaki rezystor tam zastosować.

Pozdrawiam Wszystkich
Rafał

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty: 330
Rejestracja: 4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 7 sie 2004, o 12:30

Witam!
Z tego co mi wiadomo to ta końcówka umożliwia ewentualne dodatkowe sterowanie. Tranzystor może być sterowany diodą i dodatkowo bazą lub tylko diodą lub bazą.

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Re: CNY17 - po co wyprowadzona baza tranzystora.

Postautor: Jurek Szczesiul » 7 sie 2004, o 13:01

Czy koncówka 6 będąca wyprowadzeniem fototranzystora w układzie CNY17 służy do zapewnienia jego większej stabilności? Widziałem układy z i bez podpiętego wyprowadzenia. Jaki rezystor tam zastosować.
Głównie chodzi o umożliwienie szybkiego wyłączania fototranzystora. Rezystor włączamy pomiędzy bazę i masę. Wartość bardzo zależy od obrabianego sygnału - mniejszy rezystor daje szybsze wyłączenie ale kosztem konieczności wysterowania większym prądem ( najlepiej więc dobrać z oscyloskopem do konkretnego zastosowania ).

Pozdrowienia Jurek S.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 202 gości