Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Radiowe łącze internetowe...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Radiowe łącze internetowe...

Postautor: end » 18 cze 2004, o 19:59

Witam wszystkich.
Ponieważ jestem zielony w tym temacie prosze o pomoc forumowiczów.
Mam kolegę oddalonego odemnie o jakieś przypyśćmy 1.5km w lini prostej i chciałbym go podłączyć do mojej sieci by miał internet w domciu.
kabel w tym przypadku chyba raczej odpada... :(
Czy są gdzieś dostępne nadajniki radiowe które mogły by zastąpic ten kabel i dac możliwośc połączenia się z internetem?
Proszę o porady.
Dziękuje. :)

tplewa
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 12 lis 2003, o 16:53

Postautor: tplewa » 18 cze 2004, o 20:43

Witam

Wszystko zalezy od terenu w jakim to ma byc instalowane, bo nieraz problemem jest 500m :) , a drugim razem idzie spokojnie na 5km

Proponuje standardowe rozwiazania na jakis kartach lub access pointow w IEEE 802.11 do tego jakies dobre kierunkowe antenki. To chyba najtansze i najpewniejsze rozwiazanie. Druga kwestja to jakich transferow wymagasz od tego linku...

pozdrawiam Tomek

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 19 cze 2004, o 08:08

Wifi sie do tego nadaje :D ale trzeba uwazac, anteny musza miec homologacje , anteny nie moga miec zaduzej sprawnosci , bo sie morze urzad doczepic .. juz w dozych miastach jezdza i sprawdzaja a zawsze sie znajdzie "zyczliwy" sasiad to zadzwonina odpowiednie sluzby .....

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 19 cze 2004, o 09:12

Tu masz mini arta o tym:
http://warsztat.mmogspot.com/forum/viewtopic.php?t=4115
Kiedyś to napisałem, po podłączeniu się do lokalnej sieci przez radio. Kłopotów było co nie miara, ale działa!
U mnie w mieście jest kilka firm dostarczających internet drogą radiową, już od 30zł/miesiąc.

tplewa
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 12 lis 2003, o 16:53

Postautor: tplewa » 19 cze 2004, o 09:12

Wifi sie do tego nadaje :D ale trzeba uwazac, anteny musza miec homologacje
I tu sie kolego mylisz :mrgreen: , w polskim prawie nie ma mowy o zewnetrznych antenach i nie ma czegos takiego jak antena z homologacja.
Prawde mowiac to zgodnie z prawem nie mozna stosowac zadnych zewnetrznych anten. Jednak jak wiadomo wszyscy to robia (lacznie z firmami udostepniajacymi internet). Jedynie nalezy nie wchodzic nikomu w droge co by uniknac tych zyczliwych :)

Konkretniej od strony prawa :

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 6 sierpnia 2002 r.
w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia.
(Dz. U. Nr 138, poz. 1162)

---------------------------------------------------------------
Teraz to co nas interesuje czyli pasmo 2.4GHz:

Pasmo: 2400,0 - 2483,5 MHz [1]

Moc promieniowania lub natężenie pola elektromagnetycznego
w odleglosci 10m: <= 100 mW (e.i.r.p.) [2]

Rodzaj anten: I,D

Szerokosc kanalu : niedotyczy
Aktywność nadajnika: niedotyczy

------------------------------------------------------------------

teraz wyjasnienia:

[1] - Dotyczy wyłącznie urządzeń pracujących w niechronionym zakresie częstotliwości z zastosowaniem modulacji szerokopasmowych o przepływnościach co najmniej 250 kb/s.

[2] - Dla urządzeń stosujących rozpraszanie sekwencyjne (DS) maksymalna gęstość mocy jest ograniczona do ? -20 dBW/1MHz;
dla urządzeń stosujących rozpraszanie skokowe (FH) maksymalna gęstość mocy jest ograniczona do ? -10 dBW/100 kHz.

"e.i.r.p." - zastępczą izotropową moc promieniowania

I TERAZ TO CO NAS INTERESUJE CZYLI ANTENY

"I" - antenę zintegrowaną z urządzeniem - rozumie się przez to antenę zaprojektowaną jako niezbędną, integralną część urządzenia;

"D" - antenę dołączaną - rozumie się przez to antenę przeznaczoną do stosowania z danym urządzeniem z możliwością jej odłączania, ale zaprojektowaną jako niezbędną część urządzenia;

"Z" - antenę zewnętrzną - rozumie się przez to antenę dołączaną do urządzenia za pomocą złącza, w które wyposażone jest urządzenie.

Dozwolone sa typy I,D natomiast nie typ Z, czyli anteny zewnetrzne nie sa dozwolone i ustawodowaca jasno to przedstawil.


Pozdrawiam
Tomek

_Wojciech_
-
-
Posty: 269
Rejestracja: 1 kwie 2003, o 20:32
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: _Wojciech_ » 19 cze 2004, o 09:26

tplewa: Czy Ty chcesz powiedzieć, że jak mam antenę do internetu na dachu i jestem za jej pomocą połączony z siecią firmy X, udostępniającą internet, to to jest nielegalne? To jak te firmy działają?

tplewa
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 12 lis 2003, o 16:53

Postautor: tplewa » 19 cze 2004, o 09:34

To jak te firmy działają?
Na wariata :)

Mialem przez to sciecie z jedna taka firma, bo sadzili ze 2.4GHz to ich wlasnosc na moim osiedlu. Jak zajolem jeden kanal to straszyli ze mnie podpiernicza, ja odpowiedzialem to samo z zaznaczeniem ze jak przyjada to oni na tym wiecej straca :P, bo ja moge zwinac anteny bez problemu. Oni by musieli wytlumaczyc to jakos ludzia ze koniec z internetem :mrgreen:

Poprostu ustawa mowi prosto co mozna, a co nie.

Pozdrawiam
Tomek

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 19 cze 2004, o 12:49

racja racja :D pomylilem sie ;] czyli 95% netu via WiFI iejst nielegalne :D dzieki za info

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 19 cze 2004, o 13:27

Przypuśćmy że mam łącze 512kb/s no i chcę alby kolega spokojnie bez nerwów mógł sobie coś ściągać,przeglądać itp. poprostu żeby ten internet mu dobrze działał,nie zamulał itp.

tplewa
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 12 lis 2003, o 16:53

Postautor: tplewa » 19 cze 2004, o 13:41

:arrow: The End

Na taka odleglosc zakladajac ze nie ma jakis istotnych przeszkud terenowych bedzie to chodzic ok. Polecam zakup jednej karty i Access Pointa, ewentualnie jak antena bedzie tam gdzie serwer udostepniajacy net to 2 karty i ustawic dopracy point-to-point. Jesli jest jakis routerek i nie ma jak wlozyc karty to zostaje access point. U kumpla antena i sieciowka. Co do anten to trudno mi cos powiedziec, niewiem jaki jest teren itp.




racja racja pomylilem sie ;] czyli 95% netu via WiFI iejst nielegalne dzieki za info
niom tak to bywa w polsce :D, choc mozna by powiedzmy
zamontowac antene w domu przed oknem i podciagnac pod antene:

"D" - antenę dołączaną - rozumie się przez to antenę przeznaczoną do stosowania z danym urządzeniem z możliwością jej odłączania, ale zaprojektowaną jako niezbędną część urządzenia

i nie bedzie to juz antena zewnetrzna :P ... choc z drugiej strony anteny kierunkowe yagi, parabole itp. to nie "ale zaprojektowaną jako niezbędną część urządzenia" bo zaprojektowane i w komplecie sa male helikalne antenki :P


choc kij wie jak by to potraktowal jakis sad wrazie czego, wiadomo ze z interpretacja ustaw w naszym kraju jest roznie :D

Pozdrawiam
Tomek

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 19 cze 2004, o 14:22

racja racja pomylilem sie ;] czyli 95% netu via WiFI iejst nielegalne dzieki za info
niom tak to bywa w polsce :D, choc mozna by powiedzmy
zamontowac antene w domu przed oknem i podciagnac pod antene:

"D" - antenę dołączaną - rozumie się przez to antenę przeznaczoną do stosowania z danym urządzeniem z możliwością jej odłączania, ale zaprojektowaną jako niezbędną część urządzenia

i nie bedzie to juz antena zewnetrzna :P ... choc z drugiej strony anteny kierunkowe yagi, parabole itp. to nie "ale zaprojektowaną jako niezbędną część urządzenia" bo zaprojektowane i w komplecie sa male helikalne antenki :P


choc kij wie jak by to potraktowal jakis sad wrazie czego, wiadomo ze z interpretacja ustaw w naszym kraju jest roznie :D

Pozdrawiam
Tomek
no własnie interpretacja , szukam wlasnie w googlach jakiejś i nie moge znaleść ... bo mowiąc szczeze mam podony porblem co ty pisaleś przed tym i "pasowala" by mi towoja interpretacja ze sa nie legalne ..

tplewa
-
-
Posty: 64
Rejestracja: 12 lis 2003, o 16:53

Postautor: tplewa » 21 cze 2004, o 12:22

Jesli masz jakies kolizje z tego typu firmami to spokojnie mozesz oprzec sie o ustawe i o punkty D i I zaznaczjac ze tym Z nie jest wymieniony jako dozwolony do stosowania. Napewno nie bedzie im sie chcialo testowac "interpretacji" ustawy w jakims sadzie. Bo teoretycznie wystarczy napisac cos w stylu "uprzejmie donosze" :D i beda musieli pozwijac swoj sprzet, ewentualnie rozstrzygac to w sadzie co jest niezbyt lubianym rozwiazaniem w naszym kraju (wiedzac jak dziala sadownictwo).

Pozdrawiam
Tomek

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 242 gości