Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Mój pierwszy miernik uniwersalny

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

AK
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 8 cze 2004, o 08:34

Mój pierwszy miernik uniwersalny

Postautor: AK » 8 cze 2004, o 08:54

Witam wszystkich grupowiczów!
Zaczynam zabawę z elektroniką. Chcę kupić prosty cyfrowy miernik uniwersalny.

1. Jaki miernik jest godny polecenia?
2. Gdzie kupić w sieci?
3. Na co zwrócić szczególną uwagę przy kupnie prostego miernika?

Dobrze, aby miał funkcję pomiaru prądu zmiennego (do instalacji domowej). Miernik ma służyć do celów amatorskich. Cena do 100zł.

Awatar użytkownika
Piotr36
-
-
Posty: 78
Rejestracja: 16 lis 2003, o 21:07
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: Piotr36 » 8 cze 2004, o 15:13

Myślę, że do początkowych zabaw z elektroniką nie ma znaczenia typ miernika. Dzisiaj w zasadzie każdy miernik cyfrowy czy też analogowy nawet w podstawowej postaci ma możliwość pomiaru napięć i prądów stałych i zmiennych. Warto natomiast mieć możliwość zbadania ciągłości przewodów no i oczywiście pomiaru rezystancji. Cyfrowy posiada tę zaletę, że daje nam możliwość bardziej przejrzystego obrazowania wyników pomiarów.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 8 cze 2004, o 17:30

Witam.
Zobacz tutaj może na początek będzie o.k.
http://www.infoelektronika.com.pl/miern ... ka_karta=1

AK
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 8 cze 2004, o 08:34

Postautor: AK » 8 cze 2004, o 19:35

Drogi Piotrze36.
Z moich spostrzeżeń dotyczących mierników, mało, który, ma pomiar natężenia prądu zmiennego (wersje podstawowe). Co do funkcji ciągłości przewodów to można sobie raczej odpuścić, ponieważ test taki chyba można wykonać omomierzem? Jak się mylę, proszę mnie poprawić.

Dziękuje za szybką odpowiedź.

AK
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 8 cze 2004, o 08:34

Postautor: AK » 8 cze 2004, o 19:40

Drogi The End.
To jest to, czego szukałem. Miernik z wieloma funkcjami i wyraźnym wyświetlaczem przyda mi się nie tylko na początku zabawy. Poza tym, więcej sklepów internetowych powinno mieć taką stronę (wyraźne zdjęcia produktów).

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 8 cze 2004, o 19:42

Co do funkcji ciągłości przewodów to można sobie raczej odpuścić, ponieważ test taki chyba można wykonać omomierzem?
Można - ale w praktyce montażowej tester przejścia z buzzerem jest nieoceniony - to IMHO warsztatowo jedna z najczęściej używanych funkcji

Pozdrowienia Jurek S.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 8 cze 2004, o 20:13

Co do funkcji ciągłości przewodów to można sobie raczej odpuścić, ponieważ test taki chyba można wykonać omomierzem?
Można - ale w praktyce montażowej tester przejścia z buzzerem jest nieoceniony - to IMHO warsztatowo jedna z najczęściej używanych funkcji

Pozdrowienia Jurek S.
Dokładnie. :mrgreen:
Ale z tego co wiem ten miernik ma buzzer :twisted:

AK
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 8 cze 2004, o 08:34

Postautor: AK » 8 cze 2004, o 20:36

Przekonaliście mnie do buzzera.
Jak macie jeszcze jakieś uwagi dotyczące mieników proszę o posty.
Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za szybką odpowiedź.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 8 cze 2004, o 21:12

Przekonaliście mnie do buzzera.
Jak macie jeszcze jakieś uwagi dotyczące mieników proszę o posty...
:) Ja tez baaaaardzo czesto uzywam "buzzera"

Proponuje tez bys kupil sobie oprocz cyfrowego bardzo przydatny rowniesz prosty wskazowkowy z zasilaniem na dwie baterie 1.5 V. Dlaczego? Bo zawsze miec lepiej dwa niz jeden :wink: i jak czegos nie bedziesz pewny mozesz sprawdzic drugim. Baterie sa tylko do omomierza tak wiedz voltomierz zawsze dziala nawet bez baterii. Mozesz tez nim obserwowac w trybie ciaglym wachania napiecia, pradu. I sprawdzanie roznych elementow omomierzem np glosnika oprocz ciaglosci (rezystancji) uslyszysz trzaski (gdy podlaczasz lub rozlaczasz) co tez jest istotne jak cos sprawdzasz. I wiele innych jak spradzanie diod, LED (swieci) czy tranzystorow. :D

AK
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 8 cze 2004, o 08:34

Postautor: AK » 8 cze 2004, o 21:42

Dzięki ACeK za wyczerpującą odpowiedź.
Jak będę miał trochę więcej pieniędzy to się zastanowię nad analogowym, ale na razie jeden mi wystarczy :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Piotr36
-
-
Posty: 78
Rejestracja: 16 lis 2003, o 21:07
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: Piotr36 » 9 cze 2004, o 14:24

Jeśli chodzi cyfrowe to może i racja z prądem zmiennym, choć z reguły każdy to posiada /dochodzi jeszcze kwestia co rozumiemy przez "podstawowy"/. Jeśli chodzi o funkcję ciągłości przewodów to po niedługim czasie przekonasz się sam jak bardzo pomocnym staje się "słyszeć", że sprawdzany obwód ma tzw. przejście. Sam pomiar ciągłości to również swego rodzaju pomiar rezystancji obwodu tyle, że z sygnalizacją.

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty: 330
Rejestracja: 4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 9 cze 2004, o 15:58

Witam! 8)
Multimetr Metex P10 wyglada całkiem całkiem i myśle że byłby godny polecenia. Chyba można go w AVT kupic. Pewnie także przez net. Koszt to ok. 80 zł + wat. Ma przy okazji schowek na przewody i jest całkiem zgrabny. Najlepiej popytaj jakiegoś uczciwego sprzedawce.

Sonic
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 16 cze 2004, o 17:26
Lokalizacja: Radom

Postautor: Sonic » 16 cze 2004, o 17:47

buzzer jest spoko rownierz go czesto uzywam

Sonic
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 16 cze 2004, o 17:26
Lokalizacja: Radom

Postautor: Sonic » 16 cze 2004, o 17:49

mam pytanie do czego sluzy pozycja ta z fala prostokatna
moze gnerator fal I_I-

igod
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 15 lip 2003, o 18:15
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: igod » 18 cze 2004, o 08:47

Nie kupuj Metexa P10. Z tego co widzę w specyfikacji, pomiar prądu tylko do 200mA. To stanowczo za mało.

Generator się przyda, szczególnie sinusoidalny.

Jeśli zamierzasz bawić się w elektronikę dołóz i kup multimetr za 200-300zł. To zakup na 5-10 lat.

Jeśli mierzysz coś od czasu do czasu kup zwykły, za 30zł.

Awatar użytkownika
AbuDhabi
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 14 cze 2004, o 21:42
Lokalizacja: Unieście
Kontaktowanie:

Postautor: AbuDhabi » 18 cze 2004, o 23:20

Jak masz do dyspozycji 100 zł to kup sobie zestaw dla początkujących na www.sklep.avt.com.pl . Cena 90 coś zł, w zestawie również miernik.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 165 gości