Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jaki Jest Najprostszy Timer

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

czarutek

Postautor: czarutek » 9 maja 2005, o 08:00

Dokładność i stabilność kwarca można uznać za wystarczającą. Mi chodziło tylko o to, że dla długich czasów trzeba timer w taki czy inny sposób 'resetować' wielokrotnie, przez co następuje poślizg czasu na niezbędnych do tego instrukcjach i w tedy czas nie wynika tylko z prostych obliczeń. A kontrolery z RTC są już nieco droższe.
Długie dokładne czasy najlepiej chyba odmierzać z kwarca licznikami.
Ale to tylko takie tam, odbiegliśmy od tematu...
Ja akurat w tym przypadku zastosowałbym 555.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 9 maja 2005, o 17:45

A to ja wytoczę jeszcze takie działo, że gdybyśmy chcieli odmierzyć te 4.5 minuty z dokładnością 0.001 sekundy za pomocą mikrokontrolera, nie byłoby to już takie tanie... ;)
A ja za to nie widze w tym zadnego problemu, i poza bledem wspomnianym przez Guru, wynikajacym z niedokladnosci kwarcu, zadnych innych bledow nie bedzie (nie przesunie sie nawet o 1 takt).

Moze nie bylo by to proste w kodzie, ale nie wplynelo by na zwiekszenie kosztu.

Spark89
-
-
Posty: 62
Rejestracja: 28 mar 2005, o 11:18
Lokalizacja: pl
Kontaktowanie:

Dzieki

Postautor: Spark89 » 10 maja 2005, o 14:22

Wielkie dzięki dla AceK'a i Małysza. Przez was w końcu zrozumiałem budowę, działanie oraz zastosowanie tego popularnego "klocka" jakim jest timer 555. Zacząłem już zabawy w moim warsztaciku z KIA555 P. Bardzo fajne rzeczy z tego wychodzą ;) Mimo iż temat ten zamienił się w dyskusje na temat "procka" i oszczędności jakie niesie (co tak z grzeczności innych forumowiczów nie powinno się zdarzyć), nauczyłem się wiele :D.

Jeszcze raz wielkie dzięki.
Pozdrawiam

PS. Dla tych co nie rozmawiali na zapytany temat ale się udzielali - malutkie pozdro ;)

swstr
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2004, o 15:56

Postautor: swstr » 10 maja 2005, o 14:56

kosz

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 134 gości