Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Mikronadajniki

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Mikronadajniki

Postautor: Jacek Bogusz » 20 lut 2012, o 23:50


silvvester
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 1 sty 2004, o 20:19

Re: Mikronadajniki

Postautor: silvvester » 3 maja 2012, o 11:45

O jednotranzystorowych nadajnikach pisano już w latach 60tych:)
Nie pamiętam dokładnie, nowoczesne zabawki?
Dziś to kolega bierze uC z wbudowanym transceiwerem, nawet atmel takowe posiada :) i po sprawie.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Mikronadajniki

Postautor: pajaczek » 3 maja 2012, o 12:49

silvvester czy Ty w ogóle zwróciłeś uwagę na skalę tych nadajników? Sam Twój uC z wbudowanym transceiwerem od Atmela jest X razy większy i cięższy niż tutaj kompletny nadajnik z zasilaniem. A gdzie jeszcze otoczenie do tego uC, gdzie zasilanie?

Jednotranzystorowe nadajniki... piękne hasło, czyżby jakiś marketingowiec je wymyślił?

silvvester
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 1 sty 2004, o 20:19

Re: Mikronadajniki

Postautor: silvvester » 24 maja 2012, o 19:56

QFN16 0,036g bateria 0,2g choć są i lżejsze, drobnica RC, antena, jakiś laminat giętki spokojnie w 0,5g można się zmieścić nie tragizuj. Ja nie widzę problemu. Być może zapędziłem się z atmelem ale jakiś uC ze zintegrowanym nadajnikiem j.w się znajdzie. Otoczenie to raptem filtr, dopasowanie do anteny.
3 cewki 3 kondensatory 0603 a na upatrego 0402.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Mikronadajniki

Postautor: MatyAS » 25 maja 2012, o 21:48

Sam Twój uC z wbudowanym transceiwerem od Atmela jest X razy większy i cięższy
Niby i racja, ale 9/10 w takim Atmelu to doprowadzenia i obudowa. Nawet bez specjalnych kombinacji przy dzisiejszej technologii wykonywania układów scalonych zmieścić można taki mikronadajnik w główce od szpilki. Zasilanie - nie doczytałem; jak długo pracuje taki nadajnik? Pamiętam czasy pierwszych TG 55 i TG 3 - kto by pomyślał, że w podobnej wielkości obudowie można zmieścić pół komputera? Oczywiście bez klawiatury i myszki... ;) A pierwszy układ scalony ? Ile miał wewnątrz tranzystorów? Kilka... A teraz w podobnej objętości - ... No właśnie. Technika idzie do przodu, technologie się zmieniają... jeszcze trochę i nas będzie się szczepić czipami jak zwierzaki domowe (dla naszej wygody i bezpieczeństwa oczywiście...) A wtedy - wystarczy się podrapać w nieodpowiednim miejscu i mamy przechlapane - czipa nie ma - człowiek nie istnieje... Ciekawe co na to Obrońcy Praw zwierząt? Taki ptaszek, czy karaluch jakieś swoje prawo do prywatności chyba mieć powinien? Osobiście bym się wkurzył, mając świadomość, że jakiś satelita śledzi moje ruchy... posuwisto-zwrotne na przykład... ;)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Mikronadajniki

Postautor: pajaczek » 26 maja 2012, o 11:04

Zasilanie - nie doczytałem; jak długo pracuje taki nadajnik?
W pierwszych dokumentach podają od kilku dni, do ponad 130, ale jak zawsze jest to zależne od parametrów transmisji a więc dało by się wydłużyć.
Niby i racja, ale 9/10 w takim Atmelu to doprowadzenia i obudowa. Nawet bez specjalnych kombinacji przy dzisiejszej technologii wykonywania układów scalonych zmieścić można taki mikronadajnik w główce od szpilki.
Podejrzewam że nawet nie w główce, ale na czubku szpilki. Tyle że silvvester napisał, że biorę (dowolny?) uC z wbudowanym transceiverem, choćby od Atmela... a te raczej obudowę i wyprowadzenia mają, co więcej takie z wbudowanymi transceiverami radiowymi raczej mają większe obodowy, niż sot23-5.
Oczywiście pewnie jakby nie liczyć się z kosztami dało by się takie nadajniki wykonać jeszcze mniejsze, zejść z procesem do 32nm, zintegrować co się tylko da...

Nie neguję że się nie da bardziej efektownie tego wykonać, nie twierdzę że nie można wykonać podobnym urządzeń "domowymi metodami"... zdziwiło mnie jedynie dość, hmm... swobodne zdanie silvvester'a.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 124 gości