Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Układ podtrzymania napięcia

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

poczatkujacyavr
-
-
Posty: 45
Rejestracja: 26 mar 2009, o 18:20
Lokalizacja: Kraków

Układ podtrzymania napięcia

Postautor: poczatkujacyavr » 29 wrz 2010, o 22:20

Dzień dobry,

mam spory problem. Otóż chciałbym wyposażyć swój układ oparty o mikrokontroler AVR o podtrzymanie napięcia sterowane z kimkrokontrolera.

Czy rozwiązanie pokazane na rysunku będzie dobre? Zamiast tego tranzystora BC557 podłączałem mosfet BS170. Nie dawałem również rezystora.
Nie wiem czy podłączyłem coś źle, ale spalił się tranzystor i mikrokontroler.
Czy ktoś może polecić jakiś układ samopodtrzymania napięcia zbudowany w oparciu o tranzystory? Skarbnica google wyrzuca mi tylko podtrzymania na stycznikach.

Bardzo proszę o pomoc. Boję się, że spalę kolejny układ.
Załączniki
podt.PNG
Schemat
podt.PNG (1.83 KiB) Przejrzano 5748 razy

poczatkujacyavr
-
-
Posty: 45
Rejestracja: 26 mar 2009, o 18:20
Lokalizacja: Kraków

Postautor: poczatkujacyavr » 30 wrz 2010, o 06:26

Czy może taka wersja będzie ok?

Boję się tylko, czy gdy układ będzie wyłączony, to czy tranzystor nie będzie pływał.


P.S. Jeszcze pytanie z innej beczki. Czy w transoptorze CNY-17, oprócz sterowania światłem bazą tranzystora można normalnie sterować?
Załączniki
podt.PNG
podt.PNG (1.85 KiB) Przejrzano 5732 razy

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Postautor: r-mik » 30 wrz 2010, o 11:03

Mikrokontroler mg się spalić (to zależy od wartości rezystora w bazie), ponieważ popłynął prąd w obwodzie E-B tranzystora, i na porcie mikrokontrolera pojawiło się 12V.
Takie rozwiązanie jest złe takze dlatego, że tranyzstor nigdy nie bedzie całkowicie odciety. Aby rozwiązac problem, należy pomiedzy wyjście mikrokontrolera, a bazę tranzystora włączyć bramke z otwartym kolektorem (mozna zrobic np na BC547).

poczatkujacyavr
-
-
Posty: 45
Rejestracja: 26 mar 2009, o 18:20
Lokalizacja: Kraków

Postautor: poczatkujacyavr » 30 wrz 2010, o 12:04

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Powinno to wyglądać w ten sposób? Prąd pobierany przez odbiornik jest na poziomie 50-60 mA.
Nie wiem jakie wartości rezystorów przyjąć w układzie.
Czy nie przydałaby się również jakaś dioda z portu mikrokontrolera?
Załączniki
rys.PNG
rys.PNG (2.04 KiB) Przejrzano 5701 razy

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Postautor: r-mik » 1 paź 2010, o 12:31

Schemat ok.
rezystory po 10k będą ok.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 1 paź 2010, o 13:24

Schemat ok. rezystory po 10k będą ok.
Przydałyby się jeszcze rezystory między bazę i emiter w obu tranzystorach. W PNP, bo prąd zerowy kolektora może wysterować NPN. W NPN, bo wyjście portu procesora, nawet jeśli będzie ustawione programowo napięcie w stan niski, to po obniżeniu napięcia zasilania poniżej pewnej wartości ustaawi się w stan wysokiej impedancji (przy włączonym "brown-out") lub w stan nieokreślony, który może być długo wyższy niż 0.7V.

poczatkujacyavr
-
-
Posty: 45
Rejestracja: 26 mar 2009, o 18:20
Lokalizacja: Kraków

Postautor: poczatkujacyavr » 2 paź 2010, o 11:17

Dziękuję za pomoc!

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 136 gości