Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ładowarka biurkowa do motoroli

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Airice
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 8 cze 2008, o 15:47
Lokalizacja: jest dioda?

ładowarka biurkowa do motoroli

Postautor: Airice » 8 cze 2008, o 16:17

Jako ze w mojej motoroli padło złacze ładowania i niechce ponownie do tego dopuścić wpadłem na pomysł zrobienia biurkowej ładowarki (niechce mi sie polowac na allegro na te badziewia chińskie a zreszta troszke sie podszkole w dziedzinie elektroniki).

połaczenie by polegało ze z jednej strony wkładam baterie (2 miedziane plaszki odpychane spręzynkami) a z drugiej strony złacze od nokii ([gruby bolec] ma 2 końce taka maluka kosteczka to jest) motorola jest ładowana dokladnie tym samym napieciem co nokie na gruby bolec

specyfikacja telefonów
motorola E398
Nokia 6610 - akurat ładowarke od tej nokii mam

sama baterie mozna naładowac łaczać samymi kabelkami ale to bardzo nie wygodne... chodzi wiec o samo "pudełeczko" który ułatwiłby ładowanie. musi sie tam znaleśc coś(własnie nie wiem co), co odetnie prad po naładowaniu baterii [700mah](dioda ktora pokaze ze naładowano). oraz 2 diody sygnalizujace podłaczenie baterii oraz ładowarki nokii (czyli podłaczenia do prądu).

prosze o pomoc chodzi mi głownie nie o dokladne parametry kazdego podzespołu ale ogólny pomysl :)

pozdrawiam
z góry dzieki

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 8 cze 2008, o 20:09

Jeśli ładowarka Nokii jest zasilaczem impulsowym, to akumulator nie zostanie "przeładowany" i można darować sobie układ wykrywający stan naładowania; jeśli jednak nie, to podpowiem, że akumulator po naładowaniu zmienia całkowicie swoją charakterystykę I=f(U), co można wykorzystać do kontroli naładowania. Spotkałem się także z takim rozwiązaniem, że układ ładowania co pewien czas wykonuje test "obciążeniowy" - dołącza obciążenie o b. małej impedancji i bada spadek napięcia na nim, próbkowanie trwało ok. 10us, a odbywało się co ok. 2 sekundy, co wykazał mój oscyloskop. Rozwiązanie to pochodziło od starej ładowarki jakiejś "tajemniczej formy" (znalazłem sam układ, który zbadałem, bez oznaczeń i bez obudowy). Ja bym jednak próbował wykorzystać zjawisko zmiany charakterystyki napieciowoprądowej.

Airice
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 8 cze 2008, o 15:47
Lokalizacja: jest dioda?

Postautor: Airice » 9 cze 2008, o 16:53

właściwie to nie wiem czy to ładowarka impulsowa....chyba nie to tylko seryjna zwykła ładowarka nokii do 6610i....

ale po tym co napisałes czeka mnie chol***** ciezka robota z tym ;p

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 9 cze 2008, o 17:38

Prawie napewno jest impulsowa. Impulsowe sa mniejsze, lzejsze, sprawniejsze...
... niestety dla Ciebie, cala inteligencja ladowania jest zaszyta w telefonie nie ladowarce, dzieki temu np. mozna ladowac telefon np. z portu USB (bardzo fajne rozwiazanie), czy innego zrodla o choc zblizonych do ladowarki parametrach, bez obawy jakiegos uszkodzenia. Tak przynajmniej jest we wszystkich znanych mi telefonach.

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 9 cze 2008, o 18:21

Tak, Przedmówca ma rację. Niestety, niezbędne okaże się "pogłówkowanie" lub znalezienie układu scalonego pełniącego funkcję układu ładującego i determinującego składanie własnego ukłądu "myślącego"...

Airice
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 8 cze 2008, o 15:47
Lokalizacja: jest dioda?

Postautor: Airice » 10 cze 2008, o 15:54

znacz sie naładować baterie naładuje ale niechce jej zepsuc i włozyc układ ktory uniemożliwi to.... a to ładowarki impulsowe byly juz 4-5 lat temu? myslalem ze jeszcze nie... ale ok mniejsza z tym...

czyli jakies pomysły na ten trudnawy problem? :>

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 114 gości