Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Nwilżacz powietrza

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Nwilżacz powietrza

Postautor: 1988maciejt » 4 cze 2008, o 12:30

Witam!
Postanowiłem zbudować sobie ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, ponieważ wszyscy wiemy, że "kupne" są dość drogie.
Sprawa z pozoru błaha - generator ultradźwięków i przetwornik.Pojawił się jednak problem.
Wiem, że cząsteczki wody rozbijane są przy f = ok. 1,7 MHz. Zbudowałem więc prosty generator kwarcowy przy pomocy inwertera TTL, częstotliwość generatora w moim układzie zależy wyłącznie od częstotliwości użytego rezonatora, enerator sprawdzałem oscyloskopem i pracuje poprawnie aż do ok. 24MHz.
Ponieważ nie ma rezonatorów 1,7 MHz, toteż użyłem 1,84 MHz. Mam przetwornik piezo o średnicy 5 cm (wygląda jak piezo z pocztówek grających, tylko jest większy). Kiedy połączę przetwornik 9w óżnych konfiguracjach) do generatora, amplituda mierzona oscyloskopem bezpośrednio na "zaciskach" przetwornika jest ok. 30 x mniejsza od U zasilania. Efektu nie widać. Pytanie moje brzmi: Dlaczego? Czy używam złego przetwornika? Może jest za duży? A może musi być jakiś specjalny, żeby drgał z taką częstotliwością? Dziwną sprawą jest także, że słyszę "sum" generowany przez przetwornik - dlaczego? Czy to jakieś harmoniczne, czy przetwornik zachowuje się jak rezonator?

Bardzo proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Postautor: Marian B » 4 cze 2008, o 14:35

Przetworniki piezoelektryczne mają swoją częstotliwość rezonansową, i przy tej częstotliwości są najbardziej wydajne. Częstotliwość rezonansowa zastosowanego przetwornika napewno nie wynosi 1,7MHz.

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 4 cze 2008, o 14:48

Tak, to jest pewne, zbyt duży rozmiar. Ale próbowałem za wszelką cenę "wymusić" na nim odpowiednią amplitudę sygnału, i powiem, że jest to niemal niemożliwe - użyłem po jednej komplementarnej parze tranzystorów na każde wyprowadzenie piezo, tak, że teoretycznie z punktu widzenie piezo sygnał był przemienny. Po przyłączeniu rezystora 10 ohm w miejsce rpzetwornika amplituda była OK, a po "wyymienieniu" rezystora na przetwornik - 0,4Vpp. Wiadomo, że piezo tłumi, bo jest przecież przetwornikiem nie tylko prądu na drgania, ale także drgań na prąd (na napięcie). Ale żeby aż tak?

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 4 cze 2008, o 15:48

takie piezo jak zastosowałes przewidziane jest do pracy w zakresie częstotliwości 2-4kHz.
Cenę fabrycznych urządzeń kształtuje właśnie przetwornik, bo elektronika to groszowa sprawa

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 7 cze 2008, o 14:15

Drogi przedmówco, to już ustailiśmy, po co powtarzać na okrągło?
Interesuje mnie dlaczego nie można "wymusić" odpowiedniego przebiegu na zaciskach piezo nawet przy pomocy wzmacniacza 400W ze sprzężeniem...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 7 cze 2008, o 14:29

A dlaczego nie mozna wymusic na syrence zeby latala, nawet jak sie doklei skrzydla??

A moze wymus na wodzie, zeby sie rozbijala przy nizszej czestotliwosci... bedzie Ci latwiej.

Czy moze bardziej branzowo, zeby dotarlo... rownie dobrze mozesz sie starac o taktowanie malego mikroprocka (np. AVR) zegarem 1GHz. Nawet jak mu postawisz elektrownie atomowa do wylacznej dyspozycji i zestaw chlodzenia cieklym azotem... to ni du du... Sa rzeczy ktorych sie nie przeskoczy... Przetwornik musi wykonac drganie (ruch), co przy tym wymiarze i takiej czetotliwosci jest praktycznie niewykonalne niezaleznie od przylozonej mocy (podkreslam - praktycznie).

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 8 cze 2008, o 11:04

Kompletny bezsens i złe porównania - nie roumie Kolega o co dzodzi? Nie moge wymusić żeby piezo drgał, to jasne, ale pytam "jakim prawem" on tłumi przebieg kltórym jest zasilony i to mimo włożenia mnóstwa energii i nasycenia tranzystorów kluczujących? Proste pytanie dla kogoś, kto już na to wpadł, a o odpowiedź trudno. Nie każdy moderator musi umieć odp. na pytania, to fakt. Nie życze sobie takich idiotyzmów. ekceważąc innych sami narażamy sie na lekceważenie.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 8 cze 2008, o 23:27

Moderator nie jest od odpowiadania na pytania, tylko od pilnowania porzadku... temu sluzy ta funkcja.

Tobie odpowiadalem jako zwykly uzytkownik forum. Jesli nie podobaja Ci sie moje i poprzednikow odpowiedzi, to usiadz i spokojnie czekaj na taka ktora Ci sie spodoba...

... ciekaw jestem co nastapi najpierw... Ty dostaniesz satysfakcjonujaca Cie odpowiedz, czy tez stanie sie jasnosc i wymusisz na tym piezo czego oczekujesz.

A na zakonczenie jeszcze jedno porownanie... specjalnie dla Ciebie (mam wyjatkowo wredny humor dzis :619: ): Wymus na sloniu by sie krecil z szybkoscia tuzina obrotow na sekunde... jako zachete zaoferuj mu za to tone marchewki :597:

1988maciejt
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 7 sty 2008, o 19:07
Lokalizacja: Koziegłowy WLKP
Kontaktowanie:

Postautor: 1988maciejt » 9 cze 2008, o 18:23

Zero myślenia u Przedmówcy tym razem. Nie wiesz = nie pisz!!

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 151 gości