Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sciemniacz a charakterystyka jasności

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Sciemniacz a charakterystyka jasności

Postautor: gavi » 12 gru 2007, o 13:14

Witam
Czy ktoś z Forumowiczów spotkał może gdzieś zależność jasności np żarówki w funkcji jej zasilania? Nie chodzi mi o zależność pobieranego pradu przez włókno a o efektywna jasność.
Chciałbym zrobić sobie ściemniacz cyfrowy na procesorku który miałby w miarę liniową charakterystykę rozjaśniania i przyciemniania w funkcji czasu.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Postautor: 000andrzej » 12 gru 2007, o 21:31

Podejrzewam, że trochę za dużo zmiennych.
Po pierwsze funkcja rezystancji od prądu, co związane jest z pobieraną energią, następnie funkcja jasności w zależności od dostarczonej energii, a to będzie związane z konkretną charakterystyką żarówki (producent, budowa, bańka, moc itp...). Jakby udało Ci się zdobyć tą charakterystykę z jakiejś karty to pozostaje jeszcze opisać tą funkcję. Może prościej doświadczalnie dobrać kilka funkcji i zobaczyć jak będzie reagować?

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 12 gru 2007, o 22:31

Może prościej doświadczalnie dobrać kilka funkcji i zobaczyć jak będzie reagować?
Pewnie tak się skończy. Jednakże zależność o której myślałem nie jest chyba aż tak skomplikowana jak sugerujesz. Ponieważ chodzi o oświetlenie i bezwładność jest spora więc myślałem o sterowaniu grupowym. Jeśli będę np włączał obciążenie przez jeden okres na 64 później 1 na 32, kolejno 1 na 21 itp to wprawdzie ilość dostarczanej energii będzie rosła liniowo lecz jasność raczej nie. Tak więc myślałem o zależności jasności od dostarczonej energii bez analizowania prądów, napięć ,temperatury włókna itd. Intuicyjnie wydaje mi się (choć mogę się mylić) że tak zdefiniowana zależność powinna być zbliżona dla różnych typów żarówek i o różnej mocy.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Postautor: 000andrzej » 13 gru 2007, o 23:34

jasność jest związana z temperaturą włókna. Temperatura jest związana z energią zamienioną na straty (na rezystancji). Rezystancja nie jest stała i rośnie nieliniowo. Więc i energia na początku bedzie większa, potem będzie spadać wraz ze wzrostem temperatury włókna. Zależność temperatury od prądu można wyznaczyć. Wzór powinien być gdzieś w podręcznikach do fizyki. Może idź tym tropem - zobacz jaką funkcją jest jasność żarówki (tu parametry mogą być różne -światłość, luminancja), czyli ilość wypromieniowanej energii w zależności od temperatury. Zahacza to o fizykę kwantową. Ciut za dużo kombinowania jak dla mnie. Ale może ktoś miał już podobne laborki i coś podpowie?

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: gavi » 14 gru 2007, o 12:47

Ciut za dużo kombinowania jak dla mnie. Ale może ktoś miał już podobne laborki i coś podpowie?
Dokładnie tak samo myślę. Stąd moje zapytanie o zależność - miałem oczywiście na myśli wzór empiryczny a nie zależności teoretyczne. Może ktoś coś takiego robił ?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 261 gości