Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: Sławek_30 » 9 lut 2014, o 23:20

Witam

Jeśli temat w złym dziale to proszę o przeniesienie.

Chcę zbudować ładowarkę do akumulatorka 3.6V na scalaku MCP73833. Zastanawiam się nad schematem według tego http://serwis.avt.pl/manuals/AVT3034_1.pdf PDF lub oryginalnej aplikacji z datasheet Obrazek
a całośc chcę umieścić w starej latarce, która jest już przeznaczona do ładowania z sieci, tyle że padła więc wykorzystam obudowę. Niestety z racji niewielkiej wielkości latarki nie mogę tam zmieścić trafo, dlatego wykombinowałem sobie taki układ
Obrazek
Oczywiście w miejsce 4 żarówek podłączę układ ładowania.

I teraz mam kilka pytań:
1. Czy taki układ będzie poprawny?
2. Na większości schematów w sieci rezystor R2 ma postać kilku kilo dlaczego? Przecież już jeden kilo zapewnia napięcie rzędu kilku miliwolt a to za mało żeby zasilić stabilizator, o ładowaniu nie wspomnę.
3. Na schemacie widać że 4 żaróweczki pobierają prawie 1A i taki też będzie prąd ładowania, czy w związku z tym na MCP73833 i/lub stabilizatorze jest mi potrzebne jakieś dodatkowe chłodzenie?
4. Które rozwiązanie ładowarki będzie lepsze, to z datasheet czy to z PDF?

Na koniec jeszcze was zapytam pod jakim hasłem mam szukać scalaka do kontroli żaróweczek? Chodzi o to aby zapały się przy konkretnym napięciu. Myślałem o LM3914, ale ciężko na tym uzyskać dokładność no i mi potrzeba na 2 lub 4 żarówki a nie na 10. Ktoś wie?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: rafal.220 » 10 lut 2014, o 09:38

Na początek rozwiąż problem zasilania, bo przy bieżącym rozwiązaniu na start pójdzie ci z tego dym. Ponadto tego typu układy zasilania stosowano do latarek z akumulatorem o lichej pojemności.
Układ na kondensatorze 220nF będzie mieć bardzo kiepską wydajność prądową.

Osobiście do zasilania układu ładowania wolał bym normalny sieciowy zasilacz.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: pajaczek » 10 lut 2014, o 18:44

Jak już przedmówca wspomniał (choć nie koniecznie tymi słowami), tego rodzaju zasilacze nadają się raczej do małych mocy... ze względu na małą wydajność prądową, oraz... nieelastyczność prądu wyjściowego (jest projektowany pod konkretne obciążenie... w dodatku w miarę stałe obciążenie). Nie napisałeś jaki aku chcesz ładować, a to jest istotne - charakterystyka ładowania.

R2 ma zupełnie inne zadania, i jak najbardziej może mieć kilka lub naście kilo. Co więcej, ograniczy to straty.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: rafal.220 » 10 lut 2014, o 21:14

2. Na większości schematów w sieci rezystor R2 ma postać kilku kilo dlaczego? Przecież już jeden kilo zapewnia napięcie rzędu kilku miliwolt a to za mało żeby zasilić stabilizator, o ładowaniu nie wspomnę.
Skoro już mowa o tym tajemniczym rezystorze R2, to powiem wam że służy on do rozładowania kondensatora 220nF, by czasem kogoś nie popierdziuliło jak się dotknie do nóżek wtyki.
Jak on da tam 100R czy też 1K, to pójdzie mu to z dymem.

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: Sławek_30 » 10 lut 2014, o 21:52

Skoro już mowa o tym tajemniczym rezystorze R2, to powiem wam że służy on do rozładowania kondensatora 220nF, by czasem kogoś nie popierdziuliło jak się dotknie do nóżek wtyki.
Jak on da tam 100R czy też 1K, to pójdzie mu to z dymem.
No tak tyle tylko że według symulatora skutecznie obniża napięcie. Na symulacji widać że przy 100R mamy 14.05V, jak dam przykładowo 1K to jest 1.88V, a jeśli dam 300K co widziałem na schematach w necie to mamy ledwo 236mV, a po co komu takie miliwolty jak to nic nie jest w stanie zasilić? Więc jeśli to ma zabezpieczać kondensator to po co się w volty wcina?
Nie napisałeś jaki aku chcesz ładować, a to jest istotne - charakterystyka ładowania.
Więc ładować chcę popularny akumulatorek 18650 3.7V Li-Ion, ewentualnie jakiś 3.6V li-ion.

Ostatecznie podjąłem decyzję o zasilaniu MCP73833 tradycyjnym zasilaczem i cały okład zmontuje w zasilaczu, a z latarki wystawię sobie gniazdko. Choć kombinowałem dziś nad jakimś impulsowym zasilaczem (szukałem miniaturopwego aby zmieścił się w obudowie latarki), ale nic takiego nie widzę, pyzatym te schematy mają masę elementów.
Zostają zatem dwa pytania:
1. Czy na MCP73833 mam dać jakiś radiator jeśli ładowanie osiągnie 1A?
2. Ponawiam 4 pytanie z pierwszego postu czyli które rozwiązanie ładowarki będzie lepsze, to z datasheet czy to z PDF i dlaczego/

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: rafal.220 » 10 lut 2014, o 22:01

Heh. Też kiedyś szukałem takiego zasilacza impulsowego. (to są drogie sprawy jak na latarkę)
Ty nie patrz na symulator, a sięgnij po rozum do głowy.

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: Sławek_30 » 11 lut 2014, o 20:20

Sięgam po rozum ale odpowiedź na ostatnie dwa pytania się nie nasuwa.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: pajaczek » 11 lut 2014, o 21:05

To powiem Ci, że układ będzie działał dla rezystancji nieskończonej (czyli jak ten rezystor R2 wywalisz w pieruny)... a jak myślisz... ile Twój symulator wówczas pokaże.

Podpowiedź: zapewne używasz niewłaściwej symulacji.

Proponuję poczytać: tutaj

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: rafal.220 » 11 lut 2014, o 22:23

Ten rezystor R2 może wywalić, chociaż osobiście proponował bym co najmniej 1M a najlepiej 200K przy takiej pojemności. Jak on go wywali całkowicie, to układ będzie działał, tylko pytanie co się stanie jak wyciągnie wtyczkę z gniazdka i dotknie do jej bolców? Przy odrobinie szczęścia to go je_nie tak, że aż włosy mu się naprostują. (wszystko zależy od wartości sinusa w trakcie wyciągania wtyczki z gniazdka.)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: pajaczek » 11 lut 2014, o 22:48

A czy ja napisałem że ten rezystor jest zbędny?? Nie napisałem. Napisałem jedynie że układ będzie działał bez niego. Czytaj, proszę Cię, uważnie i odpowiadaj dopiero jak doczytasz do końca, bo niepotrzebnie robisz zamęt.

Ps. Żeby było jasne... usunięcie tego rezystora ma taki sam wpływ na samo działanie układu jako zasilacza, jaki miało by np. zastąpienie bezpiecznika kawałkiem drutu. Działać będzie, ale czy będzie (stosunkowo) bezpieczne.

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: Sławek_30 » 11 lut 2014, o 23:59

Dobra panowie dam sobie z tym radę i kończymy temat bo widzę że strasznie uczepiliście się tego rezystora.

A swoją drogą wiem jak kopie prąd. Raz trzymałem w ręce kabel + i - zakończony wtyczką, a jeden "dowcipniś" wsadził tę wtyczkę do kontaktu. Efekt? Nie pamiętam, za to doskonale pamiętam dłuższy moment niewładu reki i to że potem sama drgała przez kilka godzin bo porażeniu. Impuls był na tyle duży że jego tez odrzuciło przy wkładaniu wtyczki do gniazdka i dobrze, bo jakby weszła na stałe....

dzięki wszystkim za info. pozdrawiam

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zasilanie beztransformatorowe do MCP73833?

Postautor: rafal.220 » 12 lut 2014, o 08:47

Dobra panowie dam sobie z tym radę i kończymy temat bo widzę że strasznie uczepiliście się tego rezystora.
Najlepiej daj sobie spokój z tym zasilaczem.
1) Policz sobie ile powinna wynosić pojemność kondensatora aby w układzie popłynął prąd ok. 1A dla spadku napięcia na stabilizatorze ok. 2,5V (przy takim spadku napięcia wydzielisz na nim ok. 2,5W a więc jest szansa na odprowadzenie ciepła)
2) Pomyśl co się stanie w momencie odciążenia układu ? (akumulator naładowany). Na diodzie zenera wydzielisz ok. 12W (nawet jak zastosujesz diody mocy to będziesz mieć problem z odprowadzeniem ciepła, o ile będą się one znajdować w niewielkiej latarce )

Co do samego układu ładowania, to nie znam tego scalaka. Najlepiej doradź się kogoś kto fizycznie stosował te scalaki.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 250 gości