Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

EP 9/17 -> "Miernik zanieczyszczenia powietrza"

Moderator: Jacek Bogusz

Awatar użytkownika
sigaris
-
-
Posty: 55
Rejestracja: 3 sty 2014, o 19:16
Lokalizacja: Niepołomice

EP 9/17 -> "Miernik zanieczyszczenia powietrza"

Postautor: sigaris » 14 wrz 2017, o 14:47

Przejrzałem artykuł o mierniku zanieczyszczenia powietrza. Patrząc na jego zasadę działania nie wiem dlaczego nazywa się "miernikiem stężenia pyłu".

Jego zasada działa jest taka jak jakiejkolwiek czujki dymu. Nawet najprostszej chińskiej. Gdyby ten czujnik miał jakąś membranę, która ograniczałaby rozmiar pyłu jaki się dostaje do środka to jeszcze bym to rozumiał. Ale nie znalazłem żadnej informacji o takiej membranie. Więc tak naprawdę to wygląda na najzwyklejszy czujnik dymu.

Ten czujnik będzie reagował na wszystko: na dym papierosowy, na dym z ogniska, na parę wodną, na falę rozgrzanego powietrza, na kurz w powietrzu, na małe owady które dostaną się do czujnika, i na wszystko co się unosi w powietrzu i może się dostać do środka.

Wydaje mi się, że chyba ktoś chciał się wybić na popularności zanieczyszczenia powietrza pyłami, i dodał do czujnika dymu nazwę "czujnik stężenia pyłu".

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: EP 9/17 -> "Miernik zanieczyszczenia powietrza"

Postautor: Jacek Bogusz » 14 wrz 2017, o 16:59

Producent nazywa go "sensor pyłu", a ludzie w Internecie - różnie. Ponadto, zdanie wyjęte z PDF -> "This dust sensor GP2Y1010AU0F is the device to detect house dust, cigarette smoke, etc. and designed as a sensor for automatic running of application like air purifier and air conditioner with air purifier function.". Jak można zauważyć, przeznaczeniem czujnika nie są systemy pomiarowe, ale załączenie jakiegoś "czyściciela". Powiedziałbym, że ten projekt to przykład aplikacji urządzenia sygnalizującego możliwość wystąpienia potencjalnych problemów z oddychaniem (od dymu do kurzu), ale na pewno nie urządzenie pomiarowe.

Wróć do „Magazyn Elektronika Praktyczna - dyskusje, komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości