Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Maksymalna wartość prądu uzwojenia...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
obi one kenobi
-
-
Posty: 20
Rejestracja: 19 mar 2006, o 15:58
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Maksymalna wartość prądu uzwojenia...

Postautor: obi one kenobi » 7 mar 2008, o 17:11

Witam.

Mam kupiony toroidalny rdzeń transformatora i chcę zbudować na nim przetwornicę z separacją galwaniczną, czyli muszę nawinąć odpowiednio uzwojenia pierwotne i wtórne, ale nie wiem jaką maksymalną moc przeniesie mi ten transformator, czyli jaki jest maksymalny prąd uzwojenia pierwotnego transformatora impulsowego -- jaki jest wzór na tą wartość w zależności od liczby uzwojeń i częstotliwości pracy transformatora?

Znalazłem kiedyś jakiś wzór, z którego wynikało, że wartość maksymalnego natężenia pola magnetycznego w rdzeniu zależy proporcjonalnie od iloczynu ilości zwojów i maksymalnej amplitudy prądu płynącego przez te zwoje oraz odwrotnie proporcjonalnie od drogi magnetycznej...

Problem w tym, że nigdzie nie znalazłem sposobu obliczania tej drogi magnetycznej a na kilku stronach internetowych były pokazywane rdzenie toroidalne i ich drogi magnetyczne i nie mogłem wywnioskować według jakiego wzoru się taką drogę wylicza...

Wiem, że moc przenoszona przez transformator impulsowy jest proporcjonalna do częstotliwości, ale nie wiem jaką częstotliwość powinienem ustalić, czyli jaka jest sensowna częstotliwość pracy transformatora impulsowego, ponieważ wiem że straty mocy transformatora są proporcjonalne do częstotliwości pracy, więc nie można chyba ustalić zbyt wysokiej częstotliwości pracy transformatora.

Proszę o pomoc.

Dziękuję

Łukasz Kiełbowicz

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 236 gości