Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

izolatory, zabezpieczenia galwaniczne

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
shadow031
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 15 lip 2006, o 12:10
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

izolatory, zabezpieczenia galwaniczne

Postautor: shadow031 » 16 lip 2006, o 22:55

Witam[shadow=red], [/shadow]jestem elektronikiem samoukiem. [shadow=orange]M[/shadow]am nadziej[shadow=red]ę,[/shadow] że pomo[shadow=orange]ż[/shadow]ecie mi w mojej przygodzie z elektroniką. Zapisuję się do waszej paczki. Na pewno dnem elektronicznym nie jestem[shadow=orange] i[/shadow] mo[shadow=red]ż[/shadow]e coś na to forum wniosę[shadow=red]. [/shadow][shadow=orange]Oto[/shadow] moje pytanko:

Czym są izolatory, zabezpieczenia galwaniczne??? Macie mo[shadow=red]ż[/shadow]e jakiś link z informacjami????
Często o tym słyszę[shadow=orange],[/shadow] ale dokładnie nie wiem co to jest. Przeczytałem gdzieś ze to mo[shadow=red]ż[/shadow]e być. Au, Ag, Zn ale mi chodzi o elektronikę na przykład na czym polega zabezpieczenie galwaniczne. Np. zasilacza, przetwornicy, toru podczerwieni.

[shadow=orange]ortografia![/shadow]

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 17 lip 2006, o 08:10

Powłoki galwaniczne- to ochronna warstwa metalu, np. cynku, chroniąca przed korozją.
Sądzę, że chodzi jednak o separację galwaniczną?.

Awatar użytkownika
shadow031
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 15 lip 2006, o 12:10
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: shadow031 » 18 lip 2006, o 13:28

Tak właśnie o to mi chodzi co to separacja galwaniczna? Na jakiej zasadzie działa to w elektronice????

Awatar użytkownika
tasza
-
-
Posty: 456
Rejestracja: 17 sty 2005, o 10:52

Postautor: tasza » 18 lip 2006, o 13:48

To działa tak, że pomiędzy obwodami podlegającymi separacji galwanicznej
nie następuje bezpośredni przepływ prądu, obwody nie mają ze sobą fizycznego połączenia.
Energia może być przekazywana na drodze indukcji (wszelkiego rodzaju transformatory)
także informacja może być przekazywana w ten sposób lub przy pomocy np. światła (optoizolacja)

tasza

stan24
-
-
Posty: 60
Rejestracja: 16 lut 2004, o 10:19
Lokalizacja: Łódź

Postautor: stan24 » 18 lip 2006, o 18:48

Powłoki galwaniczne- to ochronna warstwa metalu, np. cynku, chroniąca przed korozją.
Sory ale taka definicja jest nie zbyt precyzyjna. Powinno raczej byc:
Powloka na powierzczni metalu wytworzona w wyniku elektrolizy (galwanicznie). W ten sposob mozna uzyskiwac rozne monowarsty i poliwarsty: metali, tlenkow metali oraz zwiazkow organicznych (np. powloki lakiernicze).
Pozdrawiam:)
S

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 18 lip 2006, o 20:28

Hołduję poglądowi, ażeby wyjaśniać wszelkie pojęcia możliwe najprościej, tak aby każdy był w stanie zrozumieć o co chodzi. Użyłeś wielu skomplikowanych słów (elektroliza, monowarstwa, poliwarstwa), niewiele tak naprawdę przy tym wyjaśniając, a nawet delikatnie rozmijając się z... prawdą.
Weźmy ku przykładowi nastepującą reakcję elektrochemiczną:

Fe+ Cu2+ ---> Fe2+ + Cu

Przeprowadzisz taką reakcję bez trudu, wrzucając zwykły gwóźdź stalowy do roztworu siarczanu (VI) miedzi. Gwóźdź pokryje się warstewką miedzi, która - jak wiadomo- nie rdzewieje. Powłokę taką należałoby uznać za powłokę galwaniczną, mimo, że elektroliza tu nie zaszła.

Awatar użytkownika
shadow031
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 15 lip 2006, o 12:10
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: shadow031 » 18 lip 2006, o 23:45

Zrozumiałem że to jest tak jakby zabezpieczenie ( odseparowanie układu) a cele takiego działania????

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 19 lip 2006, o 01:42

Zrozumiałem że to jest tak jakby zabezpieczenie ( odseparowanie układu) a cele takiego działania????
A celem jest .... odseparowanie ukladu :mrgreen:

Wydumany przyklad: Za pomoca przelacznika na ktorym wystepuje napiecie 5V, sterujesz silownikiem styku wysokiego napiecia (a co mi tam... 100 tys V). Jak nawali cos w instalacji, a nie bedzie separacji galwanicznej (pomiedz Twoim wylacznikiem 5V, a siecia sterowana), to pomysl co Ci sie moze stac...

stan24
-
-
Posty: 60
Rejestracja: 16 lut 2004, o 10:19
Lokalizacja: Łódź

Postautor: stan24 » 19 lip 2006, o 09:34

Hołduję poglądowi, ażeby wyjaśniać wszelkie pojęcia możliwe najprościej, tak aby każdy był w stanie zrozumieć o co chodzi. Użyłeś wielu skomplikowanych słów (elektroliza, monowarstwa, poliwarstwa), niewiele tak naprawdę przy tym wyjaśniając, a nawet delikatnie rozmijając się z... prawdą.
Weźmy ku przykładowi nastepującą reakcję elektrochemiczną:

Fe+ Cu2+ ---> Fe2+ + Cu

Przeprowadzisz taką reakcję bez trudu, wrzucając zwykły gwóźdź stalowy do roztworu siarczanu (VI) miedzi. Gwóźdź pokryje się warstewką miedzi, która - jak wiadomo- nie rdzewieje. Powłokę taką należałoby uznać za powłokę galwaniczną, mimo, że elektroliza tu nie zaszła.
I znowu Kolego uzywaz nie zbyt precyzyjnych okreslen. A mianowicie:
1) elektroliza zakres materialu 8 klasa szkoly podstawowej
2) okreslenia mono- i poli- sa powszechnego uzytku (posluchaj Bacha:)).
3) co do Tego przykladu elektorchemicznego osadzania miedzi na powierzchni zelaza (metoda bezpradowa) jest to jeden z wielu przykladow reakcji elektrochemicznej, ktore nie maja praktycznego zastosowania do wytwarzania powlok galwanicznych -wytwarzanych pradowo.
Pozdrawiam
S

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 19 lip 2006, o 11:07

I znowu Kolego uzywaz nie zbyt precyzyjnych okreslen. A mianowicie:
S
Użyłem jak najbardziej precyzyjnych określeń. No cóż, uderz w stół...
Dyskusję uważam za zakończoną.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 212 gości