Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Stoper z wyzwalaniem fotokomórką ....

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

kornik
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2004, o 09:15

Stoper z wyzwalaniem fotokomórką ....

Postautor: kornik » 31 sie 2004, o 09:21

Witam szacowne grono.
Poszukuję urządzenia jak w temacie. Generalnie ma być wykorzystywane do pomiaru czasu konkurencji sportowych na zlotach starych samochodów.
Chodzi mi o jakiś "kit" jeśli coś takiego istnieje, a jeśli nie to z chęcią przyjmę wskazówki i schematy od życzliwych użytkowników.


pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
PiotrK
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 5 wrz 2004, o 21:24
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrK » 7 wrz 2004, o 22:30

Witam

Jakie parametry miałby mieć taki stoper, tzn. co ma zliczać: setne sek, sek, min, godz.? Niestety nie wiem ile mogą trwać takie zawody.

Jakiej wielkości mają być wyświetlacze?

Układ jest prosty do zbudowania. Nie wiem czy jest taki kit, polecam sprawdzić w firmie Nord Elektronik lub Jabel.

Jeżeli nic pan nie znajdzie, to w wolnej chwili mógłbym się tym zająć i zaprojektować schemat takiego urządzenia wraz z programem do procesora.

kornik
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2004, o 09:15

Postautor: kornik » 21 wrz 2004, o 08:34

jako że niemożliwe było się porozumieć z Tobą via GG, piszę tutaj ..

znalazłem coś takiego
http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?i ... 3ead3665e5
ale chodzi mi o startowanie tego również fotokomórką. Czy jest możliwe przerobienie tego ?

Awatar użytkownika
PiotrK
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 5 wrz 2004, o 21:24
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrK » 21 wrz 2004, o 13:52

wydaje mi się że tak, wszystko zależy od sposobu wyzwalania. Musiałbym zobaczyć schemat. Możesz pisać na maila dudi_elektr@op.pl

Awatar użytkownika
PiotrK
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 5 wrz 2004, o 21:24
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrK » 23 wrz 2004, o 13:26

Ze schematu który otrzymałem wynika że nie powinno być większego problemu. Jeżeli START i META są w tym samym miejscu to trzeba dołożyć przerzutnik t a jego wyjścia połączyć z wejściami J i K przerzutnika wejściowego. Przerzutnik t będzie zmieniał swój stan pod wpływem sygnału z fotokomórki.

Jeżeli natomiast START i META są w dwóch różnych miejscach, to potrzebne są dwie fotokomórki których wyjścia podpinamy zamiast przycisków "start" i "stop" do wejść J i K przerzutnika wejściowego (na schemacie IC13A).

Jako układ fotokomórki można użyć zwykłej bariery optoelektronicznej w podczerwieni (przynajmniej dwa takie projekty widziałem na łamach Elektroniki dla Wszystkich).

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 2 paź 2004, o 10:34

cze robilem cos takiego na 2313 z 10Mhz kwarcem... miezylem czasy biegów dla sportowców z dokladnoscia do 1 ms a jako fotokomórke wykozystalem tanie lasery zabawki i fototr. przerwanie wiazki włączało i wyłaczało stoper jak chcesz to napisz na gg to pogadamy wiecej. POZDRO

Awatar użytkownika
PiotrK
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 5 wrz 2004, o 21:24
Lokalizacja: Rybnik
Kontaktowanie:

Postautor: PiotrK » 2 paź 2004, o 12:08

Tak, to bardzo dobre rozwiązanie z tymi lasserami, tylko trzeba zadbać o to, żeby fototranzystor był dobrze schowany przed działeniem innych źródeł światła. Oczywiście, że na procku byłoby szybciej i chyba nawet taniej, ale kolega zaproponował użycie kitu AVT więc nawet nie sugerowałem :wink:

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 175 gości