Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Takie coś ..

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

qpa
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 11 kwie 2004, o 19:06

Takie coś ..

Postautor: qpa » 13 kwie 2004, o 18:31

... co zmienia prąd zmienny na przemienny chodzi mi o uruchomienie silnika (wiatraczka od procka) z baterie aukumulatora.
pozdro qpa

czarutek

Postautor: czarutek » 13 kwie 2004, o 19:16

Ale przecież wiatraczki procków chodzą na prąd stały. :oops:
Standardowe napięcie tego prądu wynosi 12V, a jego natężenie zależy od mocy silnika. Dla silników o małej mocy może ono wynosić 50mA, a dla większych nawet 300mA. Możesz więc taki wiatraczek zasilać wprost np. z akumulatora 12V, ale musisz brać pod uwagę jeszcze natężenie prądu, jaki on pobiera.
Np. jeśli zastosujesz popularny akumulatorek żelowy 12V 1.3Ah od alarmów, a ten silniczek pobiera 130mA, to pochodzi to wszystko teoretycznie tylko przez 10 godzin, w dodatku coraz wolniej. Po tym czasie napięcie spadnie poniżej 10V i odtąd tego typu akumulatorek będzie się 'zużywał' nieodwracalnie i szybko.
Jeśli to nie jest dowcip, to może napisz dokładniej jaki wiatraczek, gdzie ma z grubsza pracować, przez ile czasu, tekietam tegotypu informacje, jeżeli nie są sekretem... Łatwiej będzie coś wymyślić.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2004, o 09:29 przez czarutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Re: Takie coś ..

Postautor: end » 13 kwie 2004, o 20:06

... co zmienia prąd zmienny na przemienny chodzi mi o uruchomienie silnika (wiatraczka od procka) z baterie aukumulatora.
pozdro qpa
Prąd zmienny na przemienny?....hmmm
Stały zasila takie wiatraki kolego :wink:

Awatar użytkownika
gogo4
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 3 kwie 2003, o 20:33
Kontaktowanie:

Postautor: gogo4 » 13 kwie 2004, o 23:36

Można zmienić prąd zmienny na stały, można też zmienić prąd stały na zmienny, ale nigdy nie spotakłem się ze zmianą prądu zmiennego na przemienny. Jeżeli chodzi o ten wiatraczek to potrzebujesz akumulatorka , lub baterii (ewentualnie kilka baterii połączionych szeregowo) o napięciu 12V

qpa
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 11 kwie 2004, o 19:06

Postautor: qpa » 15 kwie 2004, o 19:43

źle mnie zroxumielicsie ja potzrebuje urzadzenia zamianiające pra zmainny na przemienny

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 15 kwie 2004, o 20:36

Mówiąc szczerze-nie rozumiem. Zawsze mi się wydawało, że prąd zmienny i przemienny to to samo (sinusoidalnie zmienny). Nazwy te stosowałem zamiennie.

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 15 kwie 2004, o 20:43

Prad zmienny to taki który zmienia się w czasie - to oczywiste. Prąd przemienny nie tylko zmienia swoją wartość ale również kierunek(raz jest "pod osią" a raz "nad osia") w czasie i to okresowo. Czyli raz płynie w jedną stronę a raz w drugą.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 15 kwie 2004, o 21:40

Mówiąc szczerze-nie rozumiem. Zawsze mi się wydawało, że prąd zmienny i przemienny to to samo (sinusoidalnie zmienny). Nazwy te stosowałem zamiennie.
Prąd zmienny zmienia tylko wartość, natomiast prąd przemienny również kierunek.
Ja to natomiast nie rozumiem pytania które zadał qpa :) Bo po co mu prąd zmienny czy też przemienny jak chce wiatraczek od procka zasilać z akumulatora, chyba że ma za niskie napięcie na tym akumulatorku i potrzebuje go podnieść do np 12V ale czy nie prościej dołożyć odpowiednią ilość ogniw?.

Awatar użytkownika
Aleksander Zawada
Moderator
Moderator
Posty: 532
Rejestracja: 21 lut 2003, o 12:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aleksander Zawada » 15 kwie 2004, o 22:23

A więc potoczny termin "sieć prądu zmiennego" powinien być niepoprawny. Tak jednak nie jest. Stwierdzam to po sprawdzeniu w kilku książkach. nadal wydaje mi się, że do prądu sinusoidalnie zmiennego obie krótkie nazwy :prąd zmienny i prąd przemienny są tak samo uzasadnione.

zyfer
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2004, o 15:19

Postautor: zyfer » 15 kwie 2004, o 23:18

witam .
Mpże także włączesię do małej dyskusji .
polccam książkę ZARYS ELEKTROTECHNIKI J. Dreszer tam jest to opisane jako sformułowanie cyt. "mniej scisłe" .
pzd .
zyfer

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 16 kwie 2004, o 04:46

W latach 60-ty pojecie prad (napiecie) zmienny i przemienny traktowano jednakowo i uzywano zamiennie. Dlatego w ksiazkach z tego okresu prad (napiecie) zmienny od powiadal pradowi sinusoidalnemu. Jednak w latach 70-ty zostalo to bardziej sprecyzowane i pojecie prad zmienny oznacza prad (napiecie) stale zmieniajace sie w funkcji czasu lecz nie zmieniajace polaryzacji. Natomiast przemienny to taki ktory zmienia polaryzacje. :)

prompt
-
-
Posty: 116
Rejestracja: 30 sty 2004, o 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: prompt » 16 kwie 2004, o 07:31

To w takim razie trochę namieszam ... :wink:

Z tego co wiem, dowolny prąd, nie będący prądem stałym, jest prądem zmiennym. Prąd przemienny to szczególny przypadek prądu zmiennego.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 16 kwie 2004, o 08:46

W takiej definicji mozna powiedziec ze prad staly tez jest pradem zmienym (bo niema idealnie pradu stalego) z tym ze jego charakterystyka w czasie zmienia sie minimalnie. :wink: :lol: :lol: :lol:

MariuszC
-
-
Posty: 50
Rejestracja: 29 gru 2003, o 09:33
Lokalizacja: Ustroń

Postautor: MariuszC » 16 kwie 2004, o 08:53

No jasne. Gdyby jednak wziąć pod uwagę bardzo dokładne pomiary :o . To nie istnieje prąd stały (każdy znany typ ma wachania) ani prąd przemienny (a tym bardziej w sieci 220) - istnieje tylko prąd zmienny :lol:
Świetnie rozwinęliście ten temat (czasem trzeba trochę się pośmiać - to rozluźnia) - a co do twórcy - to też nie rozumiem zapytania.

prompt
-
-
Posty: 116
Rejestracja: 30 sty 2004, o 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: prompt » 16 kwie 2004, o 10:54

Gubicie sedno sprawy. Rozmawiamy o definicjach, a te są wolne od fizycznych ułomności. Prąd stały jest doskonale stały itd.

zyfer
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 24 sty 2004, o 15:19

Postautor: zyfer » 16 kwie 2004, o 11:21

A zaczęło się od..... wiatraczka :D :D 8)
pzd
zyfer

qpa
-
-
Posty: 24
Rejestracja: 11 kwie 2004, o 19:06

Postautor: qpa » 16 kwie 2004, o 14:21

To jeszcze raz moje pytaie jak zaminic prąd stałyt (np zaislacz prądu stałego lub batera)na prad pzreminny taki jak np w gniastkku. Jestemi to bardzo potzreben. A zo poprzenie to troche źle napiałem :oops:

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 19 kwie 2004, o 10:01

Najprościej weż dwie baterie szeregowo, wspólny punkt to bedzie masa. Do tego dwa MOSFETy, jeden podłączony do +jednej bat. drugi do -drugiej, i prosty generator prostokata. Względem masy na wyjściu uzyskasz przebieg prostokątny napiecia przemiennego.

Jeśli jednak zależy Ci na sinusie to tak samo dwie baterie tylko zamiast MOSFETów dwa "zwykłe" tranzystory podłączone wspólnie emiterami(kolektorami odpowiednio do zasilania + i - ). Sprzężenie zwrotne z emiterów do wzm. operacyjnego i przed to wszystko prosty generator sinusoidy. To co właśnie opisałem (prócz gen.) to nic innego jak wzmaciacz. Uzyskasz na wyjściu przemienną sinusoidę :) .

Musisz się jednak liczyć ze stratami w elementach przełączających i poborem prądu przez generator itp. Musisz przeanalizować czy zasilając to z baterii (niewiem jakiej(-kich) ) będzie to opłacalne. Najmniejsze straty uzyskasz w przypadku MOSFETów.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 161 gości