Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Chłodzące diody LED

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Chłodzące diody LED

Postautor: brun » 18 lut 2013, o 12:18

Nie wiem czy mieliście okazję czytać, ale udało się wyprodukować diody LED, które chłodzą otoczenie. Wychodzi na to, że za parę lat, komputery zamiast szumieć wentylatorami, będą świecić na kolorowo ;)

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/1552 ... -otoczenie

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Chłodzące diody LED

Postautor: rafal.220 » 18 lut 2013, o 16:32

Ciekawa wizja, chodź mnie bardziej interesuje termowoltaika. (w sumie odzyskaną energię z ciepła wolałbym przeznaczyć na poprawienie samej sprawności urządzenia :) )

Karro
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2014, o 10:42

Re: Chłodzące diody LED

Postautor: Karro » 23 gru 2014, o 10:52

Hmmm "diodę LED o wydajności 230%" czy to jest w ogóle fizycznie możliwe :P? nie znam się, ale jak może być ponad 100%?

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chłodzące diody LED

Postautor: tg3a » 28 gru 2014, o 00:53

Wprawdzie zasady zachowania energii to nie łamie, ale zastanawiam się, czy nie jest to sprzeczne z II zasadą termodynamiki. Wszak wymaga ona, aby entropia układu źródło prądu - LED - wyemitowane przezeń światło nie malała, a ja, choć o liczeniu entropii mam zaledwie mgliste pojęcie, ale sądzę, że właśnie tu by malała.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Chłodzące diody LED

Postautor: 000andrzej » 31 gru 2014, o 23:45

Te diody zapewne nie będą chłodzić, tylko mniej oddawać ciepła do otoczenia, niż zwykłe diody. Ale i to jest ciekawe, bo największą bolączką obecnych diod jest grzanie. Na polskiej stronce są odnośniki do angielskiego opracowania. Wygląda to na całkiem poważne opracowanie, co nie znaczy, że łatwo będzie wyprodukować takie diody. Teoria i próby laboratoryjne to jeszcze nie produkcja przemysłowa. Te właściwości znano już od lat 50 ubiegłego wieku (jak to zostało napisane).

Miłosz
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2016, o 10:25
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Chłodzące diody LED

Postautor: Miłosz » 13 wrz 2016, o 10:28

Według mnie dobry kierunek, bo obecnie możliwości urządzeń ograniczane są tak naprawdę przez temperaturę vide overclocking.

zidane
-
-
Posty: 256
Rejestracja: 4 wrz 2016, o 11:46

Re: Chłodzące diody LED

Postautor: zidane » 21 lut 2017, o 10:23

Ale już teraz komputery mogą być chłodzone wodą. Tak wodą, wtedy są zupełnie ciche.

Awatar użytkownika
markowski
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2017, o 04:12
Lokalizacja: Bochnia

Re: Chłodzące diody LED

Postautor: markowski » 21 lut 2017, o 21:16

Ale już teraz komputery mogą być chłodzone wodą. Tak wodą, wtedy są zupełnie ciche.
Mogą też być chłodzone pasywnie i jest to najczęściej stosowane rozwiązanie do pomieszczeń przemysłowych ale i do zwykłych biur. Pierwszy raz spotkałem takie mini komputery bodajże tutaj.
Nie wiem jak ma się chłodzenie cieczą do wydajności, być może lepiej, ale nigdy nie trafiłem na poważne testy.
Jeżeli macie jakiegoś linka do takiego artykułu to proszę o podanie :)

Wróć do „Nowinki podzespołowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości