Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Sławek5 » 16 lis 2008, o 10:48

Zwracam się do Was z pytaniem i moim takim spostrzeżeniem.
Od pewnego czasu prawie wszystkie projekty, które są publikowane w EP nie posiadają kodów źródłowych, a w artykule w gazecie nie ma w większości nawet fragmentu kodu, który mógłby pokazać zasadę działania konkretnego urządzenia.
Nie do końca to rozumiem. Czy może chodzi tu o to, że te układy są aż tak szalenie
"genialne" że redakcja, lub autor boi się że zostanie to masowo wykorzystane?
I tak by zostało, jeśli ktoś by chciał?
Nie wspominam już o takich sytuacjach, że w artykule jest opis jakiegoś programu działającego na PC, jest odwołanie do niego i niby jest na płycie, a przeglądając ją niestety brak jest go.
EP pisze, że jest gazetą dla profesjonalistów, a mam wrażenie że traktują czytelnika jak maszynke do składania "kitów".
Nie wspomnę też że jak się pisze do autora to daje tak wykrętne odpowiedzi, albo w ogóle nie odpisuje na maile.

Powiem szczerze, że oburza mnie takie podejście do czytelnika.

Chciałbym zaapelować do redakcji o przymuszenie do publikowania kodów źródłowych, lub zamieszczania w artykule ważnych fragmentów programu.
Jeśli autor nie wyraża no to zgodę to nie publikować jego pracy, będzie ktoś kto nie będzie się burmuszył na prośbę o pliki źródłowe.

Apeluje też o więcej staranności w zamieszczaniu materiałów na CD. Jak piszecie, że jest coś na płycie to niech się tam znajdzie.


Oststnio w EP są publikowane nawet ciekawe projekty, które można byłoby wykożystać lub złożyć, ale nie wiadomo jak to działa bo nie ma opisu w postaci źródła.


Zwrócie uwagę na EdW. Często młodzi autorzy tworzą dużo lepsze układy i publikują wszystko, czy nie można tak samo w EP?
Autor jest autorem i nikt mu nie odbiera zasługi za stworzenie projektu.

Awatar użytkownika
Paweł.W.
-
-
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: Andrychów

Postautor: Paweł.W. » 16 lis 2008, o 13:04

Podpisuję się pod tym, iż autorzy projektów nie pomagają rozwiązywać problemów, wykręcając się prostotą projektu(w ich mniemaniu)...
Ponadto jestem zwolennikiem umieszczania fragmentów kodów, które zawsze pomagają zrozumieć istotę działania programu...

K_o_n_r_a_d
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 30 lip 2005, o 00:36
Lokalizacja: Lublin

Postautor: K_o_n_r_a_d » 16 lis 2008, o 21:08

Oczywiście zgadzam się całkowicie ze wszystkim.

Ostatnie numery tylko przeglądam, nie ma w nich nic wartościowego. Mam dość czytania w treści artykułu o tym po co jest stabilizator i po co kondensatory 100nF.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 17 lis 2008, o 11:44

To po co ludzie domagają się więcej projektów?? Lepiej ograniczyć się z projektami do tych naprawdę najtrudniejszych (z obecnie nadawanych - co mogło by wyznaczyć średnia na przyszłość), zaś miejsce poświęcić tekstom w stylu ostatniego audiofilskiego (świetnie zrobiony, mimo że tematyka mnie ... interesuje), czy wcześniejszych GPS, obróbki sygnałów itp.

Też uważam za zbyt proste i raczej omijam w EP projekty... jeden rzut oka na schemat pozwala zobaczyć jak jest to zrobione, ciekawego kodu i tak nie ma (trzeba by pisać samemu, więc lepiej już po swojemu całość zrobić), a wspomniane x razy o stabilizatorze, czy "wykracza poza ramy niniejszego artykułu" już mi się przejadło.

Tylko jeszcze problem, kto napisze te lepsze projekty?? bo jak widzę to niektórzy marudzą że jest nudno, ale są wśród nich i tacy co dalej piszą swoje... Tak więc Panowie...i Panie... do roboty ;)

McKEE
-
-
Posty: 186
Rejestracja: 7 cze 2004, o 10:02
Lokalizacja: Gniewkowo_Toruń

Postautor: McKEE » 2 gru 2008, o 18:07

Widocznie jest to akcja promocyjna EP + CDROM , tam materiały są dostępne. Niestety ma to krótkie nogi , bo ludzie zainteresowani po prostu będą szukać innych podobnych projektów.
Prenumeruję oba czasopisma EP i EdW , niestety muszę stwierdzić że EdW jest bardziej przystępna, na stronie są dostępne kody, źródła programów i PCB zaraz po publikacji czasopisma.
Na stronie EP/Download widać dopisek NOWOŚĆ przy materiale z Lutego! śmiechu warte. Niedość że nie ma źródeł to nawet wsad ma poślizg tylko 10 miesięcy!
Tylko tak dalej, sorry nie przedłużam prenumeraty.
Niestety komercja zabija wszystko!

viajero
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 5 gru 2008, o 21:04
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Postautor: viajero » 8 gru 2008, o 20:10

To też nie jest takie proste... Myślę, że ludzie z różnych pobudek publikują projekty. Jedni robią to dla pieniędzy, inni dla uznania, inni dlatego, że lubią uczyć początkujących, jeszcze inni dla reklamy. Myślę, że zwłaszcza ci ostatni nie będą chcieli publikować kodu. I teraz pojawia się pytanie, na które może odpowiecie wszyscy krytycy: publikować projekt, czy też nie? Pokazać, jak coś zostało zrobione, czy nie? Czy nie zaczynaliście kariery jako "odtwórcy", powielając po prostu cudze schematy ideowe? Bo ja zanim zacząłem cokolwiek budować sam właśnie tak zaczynałem. Osobiście uważam, że jest też grupa ludzi, która chce być "składaczami kitów" i naprawdę nie ma w tym nic złego.

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek5 » 6 sty 2009, o 13:38

Dziękuję za zainteresowanie się całą sprawą.
Mam natomiast kilka uwag i nie zgodze sie z niektórymi opiniami podanymi wcześniej.

1. Skąd podpis Piotr ze Szczecina?
2. EP ma napisane "dla profesjonalistów" więc niech to tak będzie. Jak ktoś lubi składac kity to niech kupi sobie np Jabla.
3. Opisy nawet nie wyjaśniają pomysłu autora, tylko jak to zlutować.


Kolejna sprawa to taka, że jak ktoś podaje maila to niech chociaż odpowie na niego i wyjaśni co po niektóre sprawy w projekcie.

A tak na dobrą sprawę, czy te wszystkie projekty są aż tak atrakcyjne, aby nie podawać kodu źródłowego. Przykład: Programataor pralki w któryms z ostatnich EP - kod jest, termometr z odczytem cyfrowym z układem Dallasa - kodu brak.
Proszę mi powiedzieć jaka jest większa szansa powielenia termometru a jaka programatora. Wg mnie programator wygrał, a czy autor na tym stracił? Chyba nie. A przy okazji zasługuje na uznanie za publikację kodu i całości dokumentacji.

A jak na autorze nie mozna wymusić udostępnienia choc części kodu to może warto aby redakcja publikowała artykuły tego kto udostępni swoje kody, bo myślę że w takim przypadku ten który nie udostępnił kodu, zrozumie że warto jednak udostępnić bo może mu się to opłaci w inny sposób.

Nie chcę się rozpisywać bo mam dużo argumentów rzemawiających za publikacją.

ROM
-
-
Posty: 292
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 8 sty 2009, o 18:01

Jest jeszcze kolejny problem, którego nikt nie poruszył... , bardzo często zdarza się, że wsad w zaprogramowanym procku lub bin posiada błędy.
Bez kodu źródłowego jest to karkołomne aby błąd usunąć.
Żeby nie być gołosłownym, pamiętam zasilacz cyfrowy opublikowany w EDW.
Gdyby nie było dostępnego kodu źródłowego to kolega, który złożył ten projekt miałby tylko ładny "mebelek", a tak można było wnieść poprawki i wszystko zaczęło działać.

poczatkujacyavr
-
-
Posty: 45
Rejestracja: 26 mar 2009, o 18:20
Lokalizacja: Kraków

Postautor: poczatkujacyavr » 28 maja 2009, o 22:27

Znalazłem ten temacik przypadkowo.
Trudny temat, ale jak to się mówi punkt widzenia leży od punktu siedzenia.
Mam znajomego, który opublikował już kilka projektów. Czasem były kody źródłowe, czasem nie. Z reguły jest tak, że Redakcja korzystając ze swoich praw sprzedaje później te projekty w postaci kitów AVT. Oczywiście może to zrobić również autor, ale jak łatwo się domyślić - trudno mu będzie być w jakimś stopniu konkurencyjnym. Zamówić gdzieś płytki i próbować je sprzedać. Wszystko pięknie fajnie, tylko tą drogą nie da się "zrobić" konkurencyjnej ceny.
Takie mamy niestety czasy, że każdy chce dzisiaj coś zarobić.
Wszystko zależy później od tego - jak wiele. A wspomniany autor nie myślał tutaj o zbiciu fortuny, tylko żeby dorobić te 200-300 zł, które przeznaczył później na oscyloskop, literaturę, narzędzia czy licencjonowane oprogramowanie. I tak właśnie sprzedał po kilka złotych te kody źródłowe, co chyba nie jest jakąś zawrotną kwotą dla potencjalnego użytkownika.
Zresztą, gdyby przeliczyć te godziny spędzone nad projektem, to niestety i tak się to nie zwraca. Projekt (schemat + płytka), wykonanie, montaż, uruchomienie, zakup części, oprogramowanie, czasem jakiś program na PC. Godziny lecą.. Nie każdego dzisiaj stać na zakup oscyloskopu, nowych pozycji książkowych czy narzędzi.

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Sławek5 » 9 sty 2013, o 12:38

Odświeżę trochę temat, ponieważ zauważyłem że mimo obietnic redakcji praktycznie nic się nie zmieniło, a nawet jest coraz gorzej z materiałami (źródłowymi).

Tak się zastanawiałem, gdzie podziały się obietnice redakcji, iż będą publikowali źródła. Jakby redakcja była sejmem to wszystko byłoby jasne, ale z tego co wiem nie jest, więc na odczepnego raczej nie obiecują? A może?

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Jacek Bogusz » 22 sty 2013, o 14:03

A konkretnie, o który artykuł chodzi?

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Sławek5 » 23 sty 2013, o 07:41

Np pierwszy lepszy z ostatniej EP "radioDimmer" jakby zaczerpnięty z książki p. Kardasia, „Mała automatyka” do wzmacniacza lampowego - tu nic nie ma. I co najbardziej interesujące z poprzedniej EP "Tracker GPS (1)" - żadnego kodu, z nadzieją że może coś będzie w drugiej części.
Tylko proszę na mnie nie naskakiwać pisząc że fragmenty są publikowane, bo po takich szczątkach to nawet nie można się domyślić jak to ogólnie programowo działa.
Szkoda powtarzać to co już wielokrotnie było na forum opisywane, szkoda przypominać zapewnienia redakcji że będzie większy nacisk na publikacje tych kodów, bo jak czas pokazał nic to nie daje i jest gorzej.
Czasami zastanawiające jest to że redakcja nawiązuje współpracę, z kimś kto pisze, iż za publikacje autor dostaje tak mało że dla przekory nie opublikuje źródeł (sam to przeczytałem od jednego autora).
Czy na prawdę nie ma innych, chętnych do współpracy z redakcją? A może jakaś opłata za te kody byłaby rozwiązaniem, jak na zachodzie, gdzie po prostu za jakaś niewielka kwotę sprzedaje się źródła i autor ma coś z tego dla siebie.

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Adam Tatuś » 23 sty 2013, o 08:49

Projekt "Małej Automatyki" ma dołączony plik hex, jest gotowym urządzeniem, które może lub nie spełniać czyjeś oczekiwania - tak jak każdy produkt na półce w sklepie - czy idąc do sklepu żądasz by producent urządzenia udostępniał kod procesora do mikrofalówki, bo nie pasują Ci jej funkcje?

Od zamieszczania kodu są kursy oraz książki min. wspomniana doskonała książka(i) Pana Kardasia, którego darzę ogromnym szacunkiem, chociaż nie znam osobiście, wg mnie jest to jedyna godna uwagi pozycja w temacie AVR i powinna nazywać się Biblia C AVR w przeciwieństwie do niektórych innych nic nie wartych pozycji. Oczywiście szkoda, że sporo kursów nie nadąża, a zajmuje się w większości miganiem LED, obsługą klawisza, LCD.. Przy dzisiejszym ukierunkowaniu na C, kursy oprócz obsługi konkretnych procesorów powinny także obejmować co ciekawsze peryferia (oczywiście kilka takich kursów było publikowanych).
Projekty są po to by opisać urządzenie.

Mam prostą zasadę:
- jeżeli kompilator udostępniony był za darmo i korzystam z darmowych bibliotek udostępnionych w sieci - to w większości przypadków zamieszczam kod np. do CPLD Xilinx , Arduino/Energia. (Ps. Ciekawe czy w EP2/13 gdzie w wysłanym artykule przedwzmacniacza liniowego był umieszczony pseudokod dla arduino, zostanie wykastrowany identycznie jak w falowniku jednofazowym z EP9/12 - gdzie skomentowany kod był najważniejszą częścią artykułu, umożliwiał zrozumienie pracy urządzenia i wymagał od Tomka sporego nakładu pracy).

- jeżeli korzystam z kompilatora komercyjnego i jego bibliotek (za który zapłaciłem k$), udostępniam tylko *.hex do programowania procesora. Sprawa jest więc jasna - także od strony prawnej (mogę "sprzedać" efekt pracy, a nie fragmenty kodu i bibliotek kompilatora).

Z drugiej strony, najczęściej niestety kodu domagają się osoby z roszczeniową postawą, przeważnie chcące wykorzystać czyjąś pracę do swoich celów pomniejszając pracę autora opracowania tj. najczęściej usuwając, np.: denerwujące logo, sygnatury autora z płytki itp...

I czy to się komuś podoba - czy nie, takie mam poglądy. Ze swojej strony nigdy nie żądałem od autorów innych publikacji udostępnienia kodu lub innej dokumentacji oprócz zamieszczonej - bo coś mi nie pasuje. Była by to dla mnie próba wyłudzania, ale ja dziwny jestem - skoro autor nie udostępnia to znaczy, że nie ma zamiaru i koniec tematu.

Innym przykładem mogą być książki, zamieszczane są tam jakieś schematy i opisy, nie ma wzorów płytek do przedstawionych układów - też nie żądam, aby autor zaprojektował mi płytkę, bo nie mam ochoty zrobić tego samodzielnie? Ale tak jak wspominałem jestem dziwny.

Dziwnym trafem, pomimo tego, że EP czytają także na Słowacji, Czechach i dostaję od sąsiadów sporo emaili, to nigdy niczego nie żądają, a proszą jedynie o pomoc w uruchomieniu układu. Podobna sytuacja jest w przypadku zagranicznych forów tematycznych, tam nikt od nikogo niczego nie żąda - oprócz tego co zostaje opublikowane, a do większości treści i tak jest ograniczony dostęp wymuszony przez logowanie lub wręcz polecenie przez innego użytkownika, aby założenie konta było możliwe.

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Sławek5 » 23 sty 2013, o 13:08

To faktycznie chyba inaczej rozumiemy świat.
To że ja proszę o kod źródłowy wcale nie oznacza że chcę zmienić logo i sprzedać pod swoim nazwiskiem, bo to jest za daleko posunięta myśl. Ja osobiście zaglądam do kodów po to, aby podpatrzeć jak autor zorganizował program, jak obsługuje np dołączony układ, więc pisanie że chce sobie coś przypisać jest dla mnie obrazą. Może jakby autor łaskawie opowiedział o swoim projekcie to kody nie byłyby potrzebne, a tak to 90% opisu jest na temat jakie to bloki funkcjonalne ma uC zastosowany w projekcie, bo na tym się kończą te opisy działania układu. i tak jest niestety, a redakcja na to zezwala i w rezultacie EP jest teraz reklamą dla autora.
Tak samo jak mi można zarzucić że nie mam obowiązku czytać EP, tak samo ja mogę powiedzieć że taki autor wcale nie musi publikować artykułów w EP. Z tym że jakimś dziwnym powiązaniem w EP są ciągle i ci sami autorzy z coraz to nowszymi wzmacniaczami mikrofonowymi.
A to że program skompilowano w komercyjnym środowisku, co ma wspólnego z kodami? Język (np C) jest taki sam w każdym kompilatorze. Biblioteki dedykowane do niego można zastosować inne. To że komercyjny kompilator ma wbudowana bibliotekę obsługi np LCD nie oznacza że nie mogę zastosować w darmowym kompilatorze własnej do obsługi LCD. To żaden argument. Tu chodzi o idee programu.

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Adam Tatuś » 23 sty 2013, o 14:14

Bo lepiej zrobić wzmacniacz mikrofonowy, zasilacz na LM317 czy inną choinkę LED na 555 i mieć spokój (nie mam zamiaru obrazić tym stwierdzeniem żadnego z Autorów), niż siedzieć godzinami nad złożonym urządzeniem opartym o uP (nie mówię o automatyce, bo akurat to proste urządzenie) i na każde skinienie przerabiać, dostosowywać, udostępniać i to natychmiast - a w nagrodę jeszcze być ruganym...

Sprawa powraca jak bumerang co pewien czas i może wreszcie czas ustalić reguły publikacji jasno. Pewnie część autorów zrezygnuje a, część będzie pisała dalej.. karawana pójdzie dalej.
Skoro redakcja dzisiaj decyduje się na publikację artykułu bez kodu, bo nie ma takiego formalnego wymogu, to widocznie jest to dopuszczalne i pretensje do autora o nieudostępnienie kodu są niezasadne.

PS1. Kiedyś udostępniłem całą dokumentacje pewnego urządzenia, to pojawiły się pretensje, że nie w tym formacie, który akurat jest dla kogoś lepszy, podobnie pewnie będzie się miała sprawa z udostępnianiem źródeł - pewnie kody będą źle sformatowane, nie w tym języku, ktoś użyje goto w C, program będzie nieczytelny, za mało komentarzy itp.

PS2. Zapytaj w pierwszej lepszej profesjonalnej firmie projektowej o różnice w cenie pomiędzy zaprojektowaniem urządzenia wg specyfikacji, a zaprojektowaniem i udostępnieniem uproszczonej/kompletnej dokumentacji produkcyjnej, nie sadzę, że będzie to ta sama kwota.

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Sławek5 » 23 sty 2013, o 14:28

Ale my mówimy o projektowaniu dla firmy czy publikacji do EP. Przecież to zupełnie co innego i nie ma tu z tym nic wspólnego. Proszę do jednego garnka nie wrzucać co popadnie, bo tak to nigdy się nie dojdzie do wniosków. Ciekawi mnie tylko dlaczego w EP jest z tym taki problem, a patrząc na inne podobne miesięczniki jakoś nie ma z tym problemu. Przykład z Elektora. Źródła są (w wyjątkach tylko nie ma), natomiast rozwiązali chyba inaczej problem. W plikach nie ma komentarzy. Ktoś kto wie o co chodzi, poradzi sobie, a ktoś kto chce tanim kosztem coś podrobić będzie miał problem. może iść w tym kierunku?
Pytanie retoryczne: Dlaczego autor udostępnia pełne źródła pisząc książkę, a publikując w EP nie? Czyżby wydawca ksiązki stawial warunki?

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: Adam Tatuś » 23 sty 2013, o 14:34

Ale my mówimy o projektowaniu dla firmy czy publikacji do EP. Przecież to zupełnie co innego i nie ma tu z tym nic wspólnego.
A ja nie widzę różnicy, to relacja czysto biznesowa, nikt przecież nie publikuje za darmo. Widocznie część autorów uznała, że wynagrodzenie za projekt nie obejmuje kodów źródłowych tylko dokumentację do publikowanego urządzenia.
Pytanie retoryczne: Dlaczego autor udostępnia pełne źródła pisząc książkę, a publikując w EP nie? Czyżby wydawca ksiązki stawial warunki?
Pewnie trudno było by napisać książkę o programowaniu mikrokontrolerów bez przykładów, wokół których toczy się główny wątek książki. Ale przykład - przykładowi nierówny.

robertw
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 24 lis 2008, o 08:06
Lokalizacja: Mińsk/Wa-wa

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: robertw » 23 sty 2013, o 16:36

Np pierwszy lepszy z ostatniej EP "radioDimmer" jakby zaczerpnięty z książki p. Kardasia
Słowo "jakby" jest tutaj kluczowe... pomyśl zanim coś napiszesz. RW

robertw
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 24 lis 2008, o 08:06
Lokalizacja: Mińsk/Wa-wa

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: robertw » 23 sty 2013, o 16:46

Podpisuję się pod tym, iż autorzy projektów nie pomagają rozwiązywać problemów, wykręcając się prostotą projektu(w ich mniemaniu)..
Jeszcze nie zdarzyło się bym nie odpisał na jakiegoś maila od Czytelnika, nie pomógł rozwiązać problemu czy nawet nie zmienił mu coś w programie. Poczytuję to jako swój obowiązek. Co innego sprawa udostępniania kodu...RW

Dodano po namyśle:
...Przykład z Elektora. Źródła są (w wyjątkach tylko nie ma)...
Proponuję byś najpierw zapoznał się z tym jak od strony autorów wygląda to w Elektorze i jakie są tam "stawki"...RW

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Zamieszczanie materiałów do projektu w EP

Postautor: rafal.220 » 23 sty 2013, o 21:56

Popieram wypowiedź <Adam Tatuś> oraz <robertw >
Jeśli użytkownik chce coś tam sobie poprawić, to niech sam od zera napisze program...

Oczywiście można się uczyć analizując gotowe projekty, lecz po co od razu "szarpać za włosy" autorów EP? Przecież w sieci jest mnóstwo ujawnionych projektów, na których można wzorować własną wyobraźnię logiczną...
Osobiście jeśli mam ochotę ujawnić pogram, to go ujawniam...
Oczywiście program jest pisany graficznie, a więc życzę powodzenia w pracochłonnych przeróbkach hehe)

Wróć do „Uwagi o naszym Forum i stronie EP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości