Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Ankieta nowego działu - > Asembler

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Ankieta nowego działu - > Asembler

Postautor: Czajnik » 17 lip 2005, o 19:12

Proponuję aby stworzyć nową część forum w ktorej omawiane by były problemy z asemblerem dla mikrokontrolerów musle ze powinno sie tam znaleść poddziały dla cześciej używanych rodzin procków takich jak AVR czy 51 oraz PIC. Pomimo tego iż bascom jest swietnym narzedziem czasami przy jego urzyciu czegoś "nie da" sie zrobić. Zreszto mysle ze taki dział pozwoli na spore podniesienie poziomu omawianych problemów nie wadząc tym mniej skąplikowanym.
Pozdrawiam....

czarutek

Postautor: czarutek » 17 lip 2005, o 21:07

Do wniosku dołączam się :)

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty: 118
Rejestracja: 5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja: ~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 18 lip 2005, o 12:25

Jestem za - kopię asemblera jaki generuje Bascom można łatwo zoptymalizować znając się na asembleż a ja się nie znam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 18 lip 2005, o 15:44

Jakos na poczatku zdziwil mnie ten podzial na forum:

2) bascom - poswiecony bascomowi
1) programowanie - dotyczace wszystkiego co zwiazane z programowaniem, ale tez zagadnienia z C i ASM.

Coz. Jesli tworzyc dzial poswiecony ASM, to nalezalo by rowniez wydzielic dzial poswiecony C - mysle ze mozna by wowcza zostawic obecny dzial "programoanie" na potrzeby ogolnej algorytmiki.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 18 lip 2005, o 18:34

No coś trzeba pomyśleć :)
W końcu też mam zamiar ostro się wziąć za asemblera.
Programowanie mikrokontrolerów AVR

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 21 lip 2005, o 21:51

The end to do Ciebie... :) zabierz się jak najszybciej:) używałem bascma na avry ale ostatnio przesiadłem sie na asme. Fakt czasowo pisze sie troche dłużej ale tylko w momencie gdy wszystko ruszy za pierwszym razem a jk to wygląda to wszyscy wiedzą:) jak cos nie chodzi to w asmie latwiej zoscyloskopować... a pozatym to asma do bascona jest jak bryka pana samochodzika do poloneza :) na pierwszy rzut oka kto to wymyślił ale jak wsiądziesz to nie chesz niczego innego. Najwiekszym trudem w asmie jest strach przed nia:) pozdro

czarutek

Postautor: czarutek » 21 lip 2005, o 22:19

Brawo Czajnik, sama esencja.
P.S.1) Mam akurat humor, nastrój też... Jak by tu dyskretnie, ale po imieniu nazwać tego typu "pseudoskróty"? Nie chce mi się.
P.S.2) Bascom, C... Na AVR, czy jakikolwiek? Komu chciało się to robić? Może zróbmy wspólnie takitam na przykład "AVR_EP_NOT(CBAS)"...?
Widziałem kawałki źródła BASCOMa. Dżizus, 21 już wiek.

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 22 lip 2005, o 07:04

U mnie troche kiepsko z wolnym czasem ale n aile będe mógł to jestes za możemy podziałać :)

czarutek

Postautor: czarutek » 22 lip 2005, o 08:30

Trochę zażartowałem. To mnóstwo roboty, wiedzy i czasu... Pamiętam swój pierwszy kontakt z PC. Był to Sinclair ZX Spectrum. W nim obowiązywał interpreter Basic, a edytor był taki, że kursorem po źródle można się było poruszać tylko sekwencyjne w prawo i w lewo. Przejechanie kursorem z początku na koniec, to była dopiero zabawa... A zaraz potem pokazał się lepszy edytor i kompliatory Pascala, Fortrana itd.
Ale w sumie chyba dobrze, że powstały kompilatory Bascom i C na mikrokontrolery, bo gdyby był tylko Assembler, to wiele ludzi po mikrokontrolery by w ogółe nie sięgnęło.
Ja akurat od samego początku zawzięcie używam Assemblera, więc tymbardziej jestem za utworzeniem poświęconego mu działu. Choćby na razie tylko na próbę żeby zobaczyć, jaki ruch będzie w takim dziale.

Awatar użytkownika
ZenObi
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 9 kwie 2004, o 23:18
Lokalizacja: Lublin

Postautor: ZenObi » 22 lip 2005, o 13:19

Czarutek: ZX Spectrum nie należy do klasy komputerów PC. Nie pamiętam dokładnie, ale ta klasa zaczęła się chyba od PC XT z prockiem 8086 Intela. Stąd starzy oldboye pamiętają wojny pecetowców z ośmiobitowcami. No i oczywiście amigowcami jako oddzielna grupa zawodników. Było to w czasach, gdy na depeszów (również zapomniana dzisiaj subkultura) mówiło się popersi, hehe. To były czasy, aż się łezka w oku kręci... A pamięta ktoś Bajtka?
Jeżeli chodzi o nowy dział forum, to ostatnio to chyba jakaś mania? Ciągle ankiety na temat nowych działów. Według mnie, zbytnia rozbudowa forum niszczy jego czytelność i dostęp do informacji, zwłaszcza dla nowych użytkowników. Myślę, że problemy z asemblerem lepiej rozwiązać, dodając asembler do bascoma, czyli oprogramowanie procków w jednym miejscu. Myślę, że działy powinny odpowiadać raczej zagadnieniom, a nie pojedynczym narzędziom. Chyba że mówimy nie tylko o AVR itp, ale ogólniej, jako język programowania (chociaż wszyscy wymieniali kontekst AVR). Wtedy jednak powinien zostać w dziale programowanie.
To tylko moja opinia of kors, tak że się Mistrzu The Endzie nie przejmuj i rób ankietę :wink:

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 22 lip 2005, o 14:51

Jeżeli chodzi o nowy dział forum, to ostatnio to chyba jakaś mania? Ciągle ankiety na temat nowych działów. Według mnie, zbytnia rozbudowa forum niszczy jego czytelność i dostęp do informacji, zwłaszcza dla nowych użytkowników. Myślę, że problemy z asemblerem lepiej rozwiązać, dodając asembler do bascoma, czyli oprogramowanie procków w jednym miejscu. Myślę, że działy powinny odpowiadać raczej zagadnieniom, a nie pojedynczym narzędziom. Chyba że mówimy nie tylko o AVR itp, ale ogólniej, jako język programowania (chociaż wszyscy wymieniali kontekst AVR). Wtedy jednak powinien zostać w dziale programowanie.
To tylko moja opinia of kors, tak że się Mistrzu The Endzie nie przejmuj i rób ankietę
To nie mania ale rozbudowa forum :)
To rozbudowa własnie się kończy na etapie takim, że:
Powstaje grupa "szukam" a w niej działy:
1.Schematy
2.Noty aplikacyjne
3.Części i podzespoły
==============
Jeśli chodzi o dział ASM to dostałem propozycję by wyglądało to nastepująco:
Grupa: (która już istnieje)
"Projekty otwarte i programowanie mikrokomputerów"
- Programowanie w językach C, C++, Pascal (dotyczy pisania programów na PC-ty)
- Bascom (dotyczy pisania programów na mikrokontrolery)
- C, C++ (dotyczy pisania programów na mikrokontrolery)
- Assembler (dotyczy pisania programów na mikrokontrolery)

"robienie podziału typu '51, AVR, PIC... nie ma sensu"

Co wy na to?
P.S. został jeszcze do rozważenia dział "DIY" ale to jest całkiem inny temat i poruszymy go w innym czasie.I dział "DIY" byłby chyba ostatnim działem do utworzenia na tym forum.
Więcej nie ma sensu tworzyć.

czarutek

Postautor: czarutek » 22 lip 2005, o 15:07

Endzie, mi akurat taki podział się podoba. Jeśli teraz użytkownicy narzuciliby sobie pewną dyscyplinę i np. nazwą konkretnego kontrolera zaczynaliby temat swojego posta, no to dalszy podział na mikrokontrolery odbywałby się w sposób naturalny...
Np. w dziale "Bascom (dotyczy pisania programów na mikrokontrolery)" piszę posta o tytule "AT90S2313 - operacje na portach" i treści np. "Jak włączyć rezystor pull-up pojedyńczego pinu w porcie B?"
Czarutek: ZX Spectrum nie należy do klasy komputerów PC...
Należy należy :)
... Nie pamiętam dokładnie, ale ta klasa zaczęła się chyba od PC XT z prockiem 8086 Intela...
To klasa IBM PC, którą już od dawna wszyscy nazywamy w skrócie PC.

Nie pamiętasz rozmówek typu:
- kupuję peceta
- jakiego, Amigę?
- etam, IBMa
Ostatnio zmieniony 22 lip 2005, o 15:18 przez czarutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty: 118
Rejestracja: 5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja: ~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 22 lip 2005, o 15:15

Też mam CPC 64 - COMMODORE PROFESIONAL COMPUTER 64k ram; tylko nie wiem jak go programować, czy w bascom - COMODORE BASIC V 2.0, czy w programowanie komputerów pc; a działu programowanie zabytków - 5-10-15-20-25letnich komputerów; choć nie domagam się nowego działu!

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 22 lip 2005, o 15:20

ZX Spectrum nie należy do klasy komputerów PC. Nie pamiętam dokładnie, ale ta klasa zaczęła się chyba od PC XT z prockiem 8086 Intela.
Kompletnie i dokumentnie sie mylisz. Niestety jest to konsekwencja wejscia komputerow pod strzechy, do ludzi ktorzy potrzebowali sloganow, prostych hasel... Dlatego tez przyjelo sie, blednie, nazywac PC'tami tylko komputery z uP x86.

PC -> Personal Computer -> Komputer Osobisty I do tej "klasy" naleza wszystkie ZX Spectrum, Atari, Commodore 64/128, Amstrady, Atari ST, czy wreszcie Amisia :P , a takze (niestety) blaszanki (piece, grzejniki) czyli to co Ty rozumiesz przez PC (a to tylko drobna czesc).
Stąd starzy oldboye pamiętają wojny pecetowców z ośmiobitowcami. No i oczywiście amigowcami jako oddzielna grupa zawodników. Było to w czasach, gdy na depeszów (również zapomniana dzisiaj subkultura) mówiło się popersi, hehe. To były czasy, aż się łezka w oku kręci... A pamięta ktoś Bajtka?
Pamietam, do tej pory zalega mi na strychu kilkadziesiat (a moze i set) kilo Bajtka, C/A, Amigowca, Amigi, Gamblera, SecretService, TopSecret i podobnych.
Jeżeli chodzi o nowy dział forum, to ostatnio to chyba jakaś mania? Ciągle ankiety na temat nowych działów.
Zeby nie bylo na mnie. Poprzednia moja notka w tym dziale miala jedynie zwrocic uwage ze na zalozeniu dzialu ASM sie pewnie nie skonczy. Nie jestem przekonany czy jestem za, czy nawet przeciw takiemu podzialowi (zdecydowanie godne elektrykow).
Myslę, że problemy z asemblerem lepiej rozwiązać, dodając asembler do bascoma, czyli oprogramowanie procków w jednym miejscu.
O nie... tylko nie baszlom i Asm w jednym. Tu jestem zdecydowanie przeciw.
Myślę, że działy powinny odpowiadać raczej zagadnieniom, a nie pojedynczym narzędziom. Chyba że mówimy nie tylko o AVR itp, ale ogólniej, jako język programowania (chociaż wszyscy wymieniali kontekst AVR). Wtedy jednak powinien zostać w dziale programowanie.
Tak: zagadnieniom, tak: roznym uC, nie tylko AVR, Nie: Bascom i ASM/C to zle polaczenie, Nie: ASM/C na uC, i na "duze" maszynki to tez nienajlepsze polaczenie.


Edit:

Ooo... Czarutek troche mnie uprzedzil ;)

Acha.. Czarutek, nie przypominam sobie edytora basica w ktorym mozna bylo tylko prev/next znak przewijac. linie tez mozna bylo zmieniac, a nawet pageUp/Down ;) A meczylem sie na ZX przez jakis 1,5 roku, zanim kupili Elwro 800 Juniory do pracowni (to byly maszyny... :D )

czarutek

Postautor: czarutek » 22 lip 2005, o 15:34

Marek, no w takim podziale, to chyba właśnie w grupie "Programowanie PC", bo przecież na pecety jest i Basic (Visual Basic, 'Office' Basic...).

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty: 118
Rejestracja: 5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja: ~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 22 lip 2005, o 15:36

Dzięki za pomoc czarutek i pajaczek.

Awatar użytkownika
ZenObi
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 9 kwie 2004, o 23:18
Lokalizacja: Lublin

Postautor: ZenObi » 22 lip 2005, o 15:53

Czarutek: Dalej uważam, że nie należy.
Cytat:

"Rynek ten zauważył wtedy IBM który dodał do idei prostej i taniej architektury Apple-a ideę otwartej architektury budowy komputera i wypuścił swój pierwszy masowo produkowany komputer osobisty IBM PC/XT od którego wywodzi się cała rodzina komputerów klasy PC. (...) Pod koniec lat 80-tych i w pierwszej połowie lat 90-tych największy sukces odniosły komputery klasy PC (IBM i innych producentów którzy kopiowali te komputery)(...)."
http://pl.freeglossary.com/PC


IBM PC to już był konkretny komputer, nieważne czy XT, czy AT, czy inny. Poza tym wystarczy wpisac w Google >>"Komputery klasy PC" "ZX Spectrum"<<. Każda strona dzieli komputery na PC oraz Amigi, Commodorki, Atarynki, i tak dalej. Chociaż połowa z tych stron to allegro :) I szczerze mówiąc nie bardzo pamiętam takich rozmówek :? "Ale mogło tak być", jak powiedział Endriu Gołota, podpisując swoją biografię. :wink:

The Endzie: Zaproponowany podział ma sens, chociaż dalej według mnie dużo się tego robi. Ale niech i tak będzie. Sugeruję jeszcze przyklejenie w działach z grupy szukam "ważnej informacji", zawierającej linki do wyszukiwarek i stron, np. w notach aplikacyjnych link do elenoty i najwiekszych producentow, w schematach pare linkow do stron ze schematami, i tak dalej. Na pewno zmniejszy to ilość zapytań typu "poszukuje noty aplikacyjnej do LM317" i podobnych.

Swoją drogą Commodore PC - hehe, ta nazwa to była niezła ciekawostka przyrodnicza.

P.S. - Co za temat - zanim napisałem to co napisałem (co prawda z przerwami), juz jest kilka nowych postów, hehe. Wiec pajaczku, to tez do ciebie:)
P.S. 2 Pajaczek: Z tego co piszesz, wynika że nie ma takiej klasy jak PC, bo to tylko slogan. W takim razie wszyscy się mylimy dyskutując nawet o tym :)

P.S. 3 - W takim razie jeszcze jeden link:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_osobisty
Proponuję przejrzeć jeszcze odnośniki, gdzie również nigdzie, nikt, nigdy nie nazywa ZX Spectrum komputerem klasy PC. Z ciekawostek, pod hasłem PC98 jest coś nazwane przemysłowym standardem PC, ale nie mogę znaleźć żadnych konkretów na ten temat.
Jeżeli ktoś coś wie, to proszę o linka.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 22 lip 2005, o 20:22

Juz mialem napisac ze czuje sie wyalienowany, ale jest... wreszcie w ps Zen0biego doszukalem sie tez odniesienia do moich wypocin ;)

Zen0bi: masz prawo tak uwazac, ale jestes w bledzie, ot tyle.

Klasa (choc nie nazwal bym tego klasa) PC istnieje, sa to Personal Computer = Komputery osobiste. Czyli kazdy taki komputer, ktory z zalozenia projektowany byl jako komputer przeznaczony dla pojedynczych uzytkownikow, spelniajacy zadania stawiane przez takiego uzytkownika. Nie lapia sie tu zadne Big Blue czy inne Super Komputery (SC), nie lapia sie komputery przemyslowe (IC ??), nie lapia sie komputery specjalistyczne.
Sloganem jest uzycie miana PC w odniesieniu do IBM PC (choc z sama nazwa IBM PC tez sie osobiscie nie zgadzam - musialy by to byc komputery wypuszczone przez samego IBM'a, a wszelkie klony, znacznie popularniejsze, juz nie mogly by sie mienic ta nazwa - ale z tym jeszcze mozna sie jakos pogodzic).

A na zakonczenie deser:
P.S. 3 - W takim razie jeszcze jeden link:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Komputer_osobisty
Proponuję przejrzeć jeszcze odnośniki, gdzie również nigdzie, nikt, nigdy nie nazywa ZX Spectrum komputerem klasy PC.
Zagladam pod podany link, przewijam do dolu i co widze ??
Najbardziej znane komputery osobiste
- oparte o procesory firmy Intel i innych z nimi zgodnych: IBM PC/XT, IBM PC/AT i dalsze IBM PC, a także innych producentów;
- firmy Apple: Apple I, Apple II, Macintosh, Macintosh Classic, Quadra, Performa, Lisa, Power Mac G3, Power Mac G4, PowerBook, iBook, iMac, eMac
- NeXT
- Sinclair ZX81, ZX Spectrum
- Commodore VIC-20, Commodore C-64, Commodore C-128, Amiga
- Atari XL/XE, Atari ST, Atari Falcon
- Acorn Archimedes, Acorn Electron, BBC Micro
- Meritum, Compan-8, Mazovia - komputery produkowane w Polsce
Nie mam wiecej pytan.

Oczywiscie istnieje mozliwosc ze wikipedia tez mogla przejac niedobre nawyki (a przejawem tego jest wymienianie na poczatku jedynie IBM i delikatnie Maca).

Awatar użytkownika
M@rek
-
-
Posty: 118
Rejestracja: 5 lip 2005, o 09:37
Lokalizacja: ~`!@#$%^&*()_-+=
Kontaktowanie:

Postautor: M@rek » 22 lip 2005, o 20:41

,,PC -> Personal Computer (komputer osobisty)''
Z tym się zgadzam - na C64 mam napisana COMMODORE PERSONAL COMPUTER w sktucie na joysticku man CPC; to że klasyczne PC mają jak apple otwartą architekturę wiem bo widziałem: w C64 są podstawki pod scalaki jak by jakiś się spalił, nie idzie dołożyć pamięci do komputera; a w klasycznym PC są złącza uniwersalne - można wczepić 16MB, a można 512MB; można przyczepić 2GB, twardego można 200GB, twardego można czytnik CD-ROM.

czarutek

Postautor: czarutek » 22 lip 2005, o 20:46

Panowie spoko, ja w tamtych czasach byłem już całkiem pełnoletni, a sklerozę mam tylko tycią... ;)
Nie cytujcie pliz współczenych artykułów współczesnych dziennikarzy-historyków, zwłaszcza po współczesnych licencjackich dziennikarskich studiach zaocznych... ;)
Ostatnio zmieniony 23 lip 2005, o 09:27 przez czarutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Uwagi o naszym Forum i stronie EP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości