Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Dobór obudów do układu

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Dobór obudów do układu

Postautor: Darlington » 12 lis 2012, o 12:30

Witam, mam problem z doborem obudów do schematu:

Obrazek

Po kolei:
1) gniazdo zasilania DC_IN - AK300/2 nie będzie za małe?
2) microswitche - z biblioteki switch-omron model 10-XX będzie odpowiedni? Chodzi mi o standardowe microswitche.
3) LED'y - tutaj nie wiem zupełnie jaką dać obudowę. Fajnie, jakby były SMD, dostępne powszechnie w sklepach
4) rezystory - jak przy LED'ach. Niestety ilość obudów w Eagle mnie przygniata.
5) kondensatory ceramiczne 100nF - jw.
6) kondensatory 22-47uF elektrolity - jw.
7) potencjometr - przewlekany, niestety nie wiem, jaki ma symbol obudowy PT-10?

Proszę o pomoc, będzie to moja pierwsza zaprojektowana płytka PCB i jak widać mam duży problem z doborem obudów do tego układu, rozprowadzenie ścieżek i ułożenie elementów i cała reszta myślę, że pójdzie sprawniej.

Dodam też, że nie lutowałem nigdy elementów SMD, a będę to musiał ręcznie polutować, więc chyba przydadzą się większe elementy?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: pajaczek » 12 lis 2012, o 15:24

Ad 1: Wystarczający
Ad 2: zwykle trzeba lekko nagiąć, ale bez problemu pasują.
Ad ledy/rezystory/kondensatory ceramiczne: jak się boisz lutowania smd to zacznij od obudów 1205 i pamiętaj by zostawić wokoło sporo miejsca na dojście lutownicą (przy projektowaniu wydaje się początkującym przez rozmiar elementów że to jest mnóstwo miejsca - dopiero po wykonaniu płytki okazuje się czasem ciasno). W zasadzie z której biblioteki weźmiesz nie ma wielkiego znaczenia, byleby wymiary grały (czyli 1205). Ale ogólnie o ile ręce Ci nie latają albo nie chcesz tego robić nieporęczną lutownicą, to nie ma się czego obawiać.

Przy elektrolitach zawsze możesz wybrać większy, zwracaj natomiast uwagę na raster wyprowadzeń bo to właściwie jest najistotniejsze. To że symbol będzie przewidywał większą "skrajnie" nie jest problemem, może co najwyżej będzie brzydko wyglądać opis elementów (jeżeli wykonujesz).

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: Darlington » 12 lis 2012, o 15:34

Do rezystorów i kondensatorów ceramicznych dobrałem obudowy SMD 1206, mam problem z elektrolitami i potencjometrem. Złącza śrubowe z rastrem 2.54 mm są łatwe do dostania?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: pajaczek » 12 lis 2012, o 16:14

Ten ark ma raster 5,08 (czy się mylę) ;) Czy łatwy, hmm... ja tam zwykle uzupełniam zapasy robiąc zamówienie w jakimś tme czy innym rs-components. Czy w "sklepie za rogiem" znajdziesz, to nie wiem. myślę że jeżeli miasto conajmniej średniej wielkości to tak, choć u mnie na 3 sklepy 2 nie prowadzą np. smd w ogóle.

Ps. Jeżeli idzie o potka, to przejrzyj resistor/rtrim* choć osobiście chyba przerabiałem tą bibliotekę do własnych potrzeb.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: Darlington » 12 lis 2012, o 16:26

Arka już zmieniłem na taki z ø 2.54mm. ;) Tamten faktycznie większy był.

W resistor/rtrim są jakieś obudowy "pospolite"?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: pajaczek » 12 lis 2012, o 16:52

Hmm... sprawdziłem, i przyznaję, ten którego czasem używam to przerobiony rtrim3339P (rozsunięte piny).

Edit: zobacz w załączniku, oczywiście usuń rozszerzenie zip i obejrzyj obudowę rtrim3339P. Wybacz ale zrzuciłem tylko elementy z pewnego projektu, niestety skrypt zrzuca więcej niż musi, a nie chciało mi się usuwać nadmiarowych elementów.

Ah... jeszcze coś mi się przypomniało odnośnie tej obudowy potka, ona ma małe (czytaj małej średnicy) nóżki, więc albo dobierzesz starannie potencjometr, albo trzeba by lekko powiększyć otwory przed użyciem.

Edit 2: ok... wieczorkiem znalazłem trochę czasu, pousuwałem zbędne elementy, teraz w bibliotece masz tylko 1 potek z większymi otworami (1mm). Zobacz czy Ci pasuje, jak nie a nie znajdziesz nic innego podaj wymiary to zrobię Ci element biblioteczny.
Załączniki
r_trim.lbr.zip
(2.46 KiB) Pobrany 340 razy

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: Darlington » 12 lis 2012, o 22:57

Załącznik jest uszkodzony.

Chciałbym wykorzystać tego: http://www.tme.eu/pl/details/pt10lv-10k ... 10k-a2020/#

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: pajaczek » 12 lis 2012, o 23:01

Nie jest uszkodzony (a przynajmniej nie powinien, bo właśnie sprawdziłem), tylko trafiłeś na moment gdy edytowałem post (i wymieniałem załącznik na inny), być może nie odświeżyłeś tematu i wyświetliła Ci się stara nazwa załącznika (już usuniętego).

Ps. no to u mnie raster wyprowadzeń jest 5x5... ale to da się zrobić ;)

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: Darlington » 12 lis 2012, o 23:07

Chyba jednak coś z tym załącznikiem jest nie tak. Ani WinRar ani 7Zip nie otwierają.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: pajaczek » 12 lis 2012, o 23:15

Mówiłem... usunąć rozszerzenie .zip (forum nie przyjmuje plików *.lbr ;) )... jest dodane sztucznie.

Ps. Teraz w bibliotece masz obie wersje potka, tylko przed wykonaniem sprawdź sobie, czy aby na pewno odpowiadają Twojemu rozkładowi, bo robiłem na chypcika (stąd też może niezbyt piękne graficznie wykonanie opisu).

Pps. Jeśli nie korzystałeś z takiej opcji, to najwygodniej jest skopiować ten plik do katalogu z projektem, następnie w eaglu wybrać library/use (z poziomu edytora schematów/płytki) albo w control panelu prawym myszy i use (pojawi się "zielona kuleczka).
Ew. czasem może być konieczne update dla bibliotek by zmiany były widoczne.
Załączniki
r_trim.lbr.zip
(2.83 KiB) Pobrany 327 razy

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Dobór obudów do układu

Postautor: Darlington » 12 lis 2012, o 23:25

Super, dzięki!

Nie doczytałem o tym rozszerzeniu, element działa. ;)

Ale jeszcze nie jestem zdecydowany co do tego, czy zastosuję tego potka z linku, muszę doczytać o nim co nieco. Pozdrawiam :)

Wróć do „Projektowanie PCB, programy EDA, CAD, narzędziowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 33 gości