Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

System powiadomień z wykorzystaniem głośników bluetoth

MES Mariusz
-
-
Posty: 91
Rejestracja: 17 lut 2005, o 12:02
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

System powiadomień z wykorzystaniem głośników bluetoth

Postautor: MES Mariusz » 14 cze 2016, o 07:26

Cześć

Przeglądając jeden z popularnych serwisów aukcyjnych pomyślałem, że z użyciem tanich jak barszcz głośników bluetooth mógłbym zrealizować system komunikatów głosowych w budynku. Zastanawiam się tylko:

- czy jest szansa, że połączę się ze wszystkimi głośnikami jednocześnie ?
- jak napisać (jakich rozwiązań użyć) sktypd dla windows (bat) lub linux (bash), który pozwoli mi nawiązać połączenie z wybranym głośnikiem, a następnie odtworzyć komunikat (dwa parametry: numer głośnika i plik do odtworzenia).
- głośnością zdalnego głośnika raczej nie posteruję zdalnie (nie wydaje mi się, by zdalna regulacja głośności była w nich zaimplementowana).

Musiałbym tylko na stałe podpiąć je do zasilania 5V (mam nadzieję, że urządzenia te mają wbudowany kontroler ładowania, który zabezpieczy wbudowany akumulator przed przeładowaniem).

Kolejną zaletą tych głośników jest fakt, że zmieszczą się w puszce elektrolistalacyjnej fi 60. Jeszcze tylko osłonka na samochodowy głośnik drzwiowy - z małymi średnicami niestety jest ciężko (najmniejsze są chyba 15-ki albo 20-ki).

Co myślicie o takim pomyśle?

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: System powiadomień z wykorzystaniem głośników bluetoth

Postautor: Jacek Bogusz » 14 cze 2016, o 10:47

To zależy... Rzadko zdarza się, aby urządzenia Bluetooth pracowały w sieci, aczkolwiek to rozwiązanie (profil umożliwiający obsługę sieci PAN) jest implementowane w driverach obsługi "gwizdków" włączanych do komputera PC, smartfonach, tabletach. Obsługa transmisji mowy w takiej sieci wymaga odrębnego rozwiązania programowego. Urządzenia audio przeważnie pracują z wykorzystaniem profilu A2DP, w konfiguracji punkt-punkt i nie mają możliwości transmisji rozsiewczej. Z drugiej strony, nie można wykluczyć, że producent nie zaimplementował profilu obsługi takiej transmisji. Obawiam się jednak, że w "twoich" głośnikach zastosowano zwykłe, tanie moduły z profilem A2DP. Oczywiście, mając odpowiednie narzędzia i nieco pieniędzy można zaimplementować i zgłosić własny profil, ale tym raczej zajmują się duże, bogate firmy tworzące standardy.
Zależy ilu głośników chcesz użyć. Jeśli niezbyt wielu, to może po stronie układu nadzorującego zamontuj tyle modułów nadawczych, ile jest głośników. Wówczas będziesz mógł łatwo wybierać do kogo przesyłasz dane (sygnał audio) lub wysyłać je do wszystkich. Przy cenie modułu BT rzędu 30-40 złotych gdzieś będzie ta "granica opłacalności" ;).

Wróć do „Live sound, gitara, nagłośnienie, światło, instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości