Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT1808 automatyczny przełącznik głosników

kowaltom99
-
-

AVT1808 automatyczny przełącznik głosników

Postautor: kowaltom99 » 6 lut 2016, o 10:14

Witam Wszystkich!

Dotąd byłem tylko biernym uczestnikiem forum - znalazłem tu wiele praktycznych porad i rozwiązań problemów.
Ale z tym Kit-em AVT1808 nie mogę sobie poradzić i dlatego pozwoliłem sobie zadać pytanie.

KIT jest sprawny, działa, ale mam problem z jego prawidłowym wyregulowaniem.
Mój system audio w domu jet podłączony tak:
1. Kino domowe - amplituner ONKYO 5.1
2. Stereo - wzmacniacz Technic SU-VX820 (z sentymentu - jestem z pokolenia Pewexów)
3. Kolumny Jamo 606 (5.1)
Kolumny frontowe Jamo mają służyć dwóm celom - jako kolumny stereo przy słuchaniu muzyki z Technicsa, oraz jako kolumny frontowe prze oglądaniu filmów z Onkyo.
Do tej pory przełączałem kolumny ręcznie (wykonałem prosty układ z ręcznymi przełącznikami dwu pozycyjnymi), ale zachciało mi się automatyki.
KIT AVT1808 wydawał się idealny do tego celu.
KIT jest zamknięty w obudowie plastikowej, wyprowadzenia na głośniki wykonane poprzez złącza banankowe, zasilanie zasilacz 18V
Wzmacniacze do układu podłączone są przewodami z miedzi OFC 1,5mm2 o długości 1m każdy.
Do wejścia A układu mam podłączony wzmacniacz ONKYO
Do wejścia B układu mam podłączony wzmacniacz Technics
W pozycji spoczynkowej (bez żadnego sygnału) układ AVT do kolumn podłącza wzmacniacz ONKYO - czyli aktywne jest wejście A
Wejście B powinno się włączać po pojawieniu się sygnałów ze wzmacniacza Technics

PROBLEM:
Niestety nie mogę wyregulować czułości układu.
1. Jeżeli ustawię POT2 na największą czułość - układ od razu sam przełącza się na wejście B, nawet bez sygnału ze wzmacniacza Technics.
2. Jeżeli ustawię POT2 na mniejszą czułość - to układ przełącza się na wejście B dopiero przy dużym poziomie sygnału z Technica (wyklucza to ciche słuchanie muzyki) - ale wtedy układ działa stabilnie i prawidłowo.
3. Jeżeli ustawię POT2 na pograniczu zadziałania - układ działa niestabilnie, potrafi sam włączać wejście B losowo, przekaźniki "cykają" z różną częstotliwością. Układ potrafi przez kilkanaście minut przełączać się sam z pozycji A na B i na odwrót

Moje wnioski:
1. Układ działa prawidłowo, ale tylko dla wysokiego poziomu sygnału podanego na wejście B
2. Układ "myli" niskie sygnały ze wzmacniacza Technic (wejście B) z szumami i zakłóceniami, które powstają na przewodach głośnikowych
3. Układ potrafi przełączyć się po dotknięciu palcem wejścia głośnikowego B (czyli wzbudza go zakłócenie 50Hz z sieci) nawet bez podłączonych żadnych przewodów głośnikowych.

Pytanie - co mogę zrobić/poprawić - aby można było wyregulować czułość układu.
Chciałbym, aby układ przełączał wejścia z A do B już przy niskim poziomie sygnału ze wzmacniacza Technics, ale jednocześnie nie reagował na zakłócenia, które powstają na przewodach głośnikowych?

Przepraszam za długi post - ale chciałem dokładnie przedstawić sytuację.

Pozdrawiam
Tomasz Kowalski

Wróć do „Kity AVT”