Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperaturę.

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperaturę.

Postautor: cwirra » 13 kwie 2013, o 10:08

Witam.

Postanowiłem złożyć sobie tę stację. Płytki zakupiłem w AVT, elementy w sklepie elektronicznym. Po złożeniu (polutowaniu) przystąpiłem do sprawdzania poszczególnych bloków wg dokumentacji. Tak więc blok zasilacza działa jak powinien, napięcia są dobre, na wyjściu LM311 przebieg taki jak powinien być. Procesor ATmega8 zaprogramowałem używając wsadów ze strony EP. Wyliczyłem wzmocnienie termopary wg dokumentacji. Po uruchomieniu na wyświetlaczu pojawia się ekran powitalny, potem przechodzi na ekran nastaw temperatury. Oczywiście podczas pierwszego włączenia stacji uruchomiłem proces samostrojenia. I tu zacząłem się zastanawiać co jest nie tak. W dokumentacji jest napisane, że ten proces ma trwać kilkanaście minut, a u mnie "dostroiło się" w mniej niż minutę. No ale nic, napisane na ekranie, że proces zakończył się sukcesem, więc lutujemy. Nastawiłem sobie temp 350 stopni. Tutaj też dzieje się inaczej niż na filmach innych ludzi, którym ta stacja działa. Temperatura aktualna wzrasta bardzo szybko, mija zadaną temperaturę o 30-40 stopni i dopiero się wyłącza. No oki, jedziemy dalej. Próbuje lutować, a tu nic, cyna się nie topi !!!! WTF? Postanowiłem zmierzyć temperaturę grota przy nastawie (i odczycie z termopary) temperatury 350 st. Okazało się, że grot ma 150 st! Przy maksymalnej nastawie 450 st na stacji grot nagrzewa się do 250 stopni, tak więc temperatura na wyświetlaczu jest o około 200 stopni większa niż w rzeczywistości. Jako, że bardzo bym chciał, żeby ta stacja w końcu zadziałała jak powinna, proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu. Będę bardzo wdzięczny.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 13 kwie 2013, o 13:38

Po pierwsze podaj źródło czyli schemat.

Zwróć uwagę jaki użyłeś typ termopary i jakie informacje docierają do M8
Czy w dokumentacji było coś o napięciu odniesienia Aref i czy dobrze masz ustawione fuses
Czy projekt jest wzbogacony o tzw. kompensację zimnych końców termopary ? i w ogóle w którym miejscu są zamieszczone owe zimne końce ?

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 13 kwie 2013, o 16:22

Witam. Wszystkie materiały odnośnie tej stacji dostępne są tu:
http://ep.com.pl/files/3471.pdf
http://ep.com.pl/files/3500.pdf
Użyłem kolby - "zamiennik" Pensola. Człowiek w sklepie zapewniał, że tej kolby używają do oryginalnej stacji Pensola i że nigdy nie było reklamacji.
Odpowiem na pytania, na które potrafię: Fusebity ustawione prawidłowo (wg dokumentacji). Czy jest kompensacja zimnych końców - nie potrafię odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 13 kwie 2013, o 21:16

Z tego co tu widzę, to ten układ nie posiada kompensacji zimnych końców termopary.

Co to jest za kolba ? czy wyjście z termopary jest zrealizowane po przez przewody kompensacyjne ? (przedłużenie zimnych końców termopary)

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 14 kwie 2013, o 10:02

Kolba taka jak tu:
http://allegro.pl/lutownica-kolba-lutow ... 67125.html

Zacząłem się bawić wzmocnieniem termopary w ustawieniach stacji i zamiast 100 (jak jest w instrukcji) ustawiłem 150 i powiem, że jest trochę lepiej, różnica temperatury nastawy i grota zmniejszyła się do 40 stopni.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 14 kwie 2013, o 10:39

Oczywiście to zdjęcie nic mi nie mówi ponieważ w dalszym ciągu nie wiem jaką rolę pełnią określone piny...

Zabawa ze wzmocnieniem jest jakimś rozwiązaniem, tylko powiedz mi co się stanie jeśli zmieni się temperatura otoczenia, a tym samym temperatura zimnych końców termopary? (różnica, czyli błąd pomiaru będzie mnożony przez wzmocnienie które zwiększyłeś)
Sam kabel kolby też mi nie wygląda na taki w którym były by prowadzone przewody kompensacyjne. (skrajnie może być prowadzona linia czujnika temperatury zimnych końców termopary, ale tego oczywiście nie wiemy)
Sprawdź jeszcze jaki typ termopary został zastosowany w tej kolbie. (może gdzieś znajdziesz DTR producenta kolby)

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 14 kwie 2013, o 11:08


Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 14 kwie 2013, o 11:43

Wygląda na to, że w tej kolbie nie ma żadnej kompensacji zimnych końców termopary....

Zestaw do samodzielnego montażu jest raczej sprawdzony, bo w końcu innym użytkownikom działa prawidłowo.
Jeśli masz dobrze zmontowane PCB, to przyczyną może być zły pomiar wartości temperatury, bądź jakiś błąd w programie...
Sprawdź jeszcze czy typ termopary jest odpowiedni. (powinien być K. Oznacza się go zielonym kolorem, bądź zieloną wstęgą, czy też przeplataną nicią. wartość wyjściowa to ok. 4mV na 100°C przy temperaturze zimnych końców 0°C)

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 14 kwie 2013, o 14:03

Witam. PCB sprawdzałem dokładnie, także tu raczej nie szukałbym przyczyny. Ja w sumie też skłaniam się do złego pomiaru temperatury, bo program ze strony EP ładowałem kilkakrotnie do procka. Typu termopary raczej nigdzie nie sprawdzę, bo nawet na stronie producenta nie ma kart katalogowych. Napisałem maila do producenta, zobaczymy, czy odpowie.
Jeszcze jedno: oryginalnie do tej stacji zalecają kolbę PENSOL SL-1. Zastanawiam się, czy nie kupic kolby solomona i nie zobaczyć, co się wtedy będzie działo.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 14 kwie 2013, o 15:05

Trudno mi jest tu coś podpowiedzieć w zakresie doboru odpowiedniej kolby.

Tam w opisie pisało iż program kompensuje temperaturę pokojową (25°C). Czyli wygląda na to iż termopara typu K powinna być połączona po przez przewód kompensacyjny. (oddalenie zimnych końców od źródła ciepła)

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 14 kwie 2013, o 15:37

Hmm, z grzałki wychodzą 4 przewody: 2 od zasilania grzałki i dwa od termopary. Jest jeszcze przewód uziemiający grot. W układzie jest miejsce na podłączenie grzałki (z zasilacza) oraz termopary plus i minus (na płytce sterownika). A jeśli chodzi o ten przewód kompensacyjny, to nie mam pojęcia gdzie miałby być podłączony...

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 14 kwie 2013, o 16:59

No to właśnie te przewody które odchodzą od termopary powinny być zrobione z takiego samego materiału co termopara.
Czyli jeżeli mowa o typie K, to żyła jednego przewodu powinna być stopem niklu i chromu (NiCr) a dróga niklu i glinu (NiAl)
Odpowiednio dobrane do termopary przewody przyłączeniowe nazywamy przewodami kompensacyjnymi.
Izolacja takich przewodów jest oznaczana odpowiednim kolorem. (najczęściej spotykane oznaczenia, to biały (-) i zielony (+) bądź rzadziej zielony (-) oraz czerwony (+))
Żyły takich przewodów posiadają własności magnetyczne, a więc jeśli w Twoim przypadku do termopary zostały przyłączone przewody kompensacyjne, to jeden z nich powinien przyciągać niewielki magnesik zamocowany na nitce.

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 14 kwie 2013, o 18:30

Grzałka wygląda tak: http://www.programatory.com/index.php?p ... d937-zd931

A więc kompensacji nie ma.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 14 kwie 2013, o 18:46

Na zdjęciu jest przedstawiona sama grzałka, a kolory wyprowadzeń termopary wskazują na typ J a nie K tak jak w zaleceniach.

Ważne jest jeszcze z czego są zrobione żyły które znajdują się w kablu od stacji do kolby. (jeśli jest to miedź albo inny metal nie będący przedłużeniem zimnych końców termopary, to po prostu jest "lipa" )

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 14 kwie 2013, o 19:05

No rozkręcałem lutownicę i w środku wygląda tak jak ta na zdjęciu powyżej :/

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 14 kwie 2013, o 19:17

A przewody w kablu jakie maja kolory? (od stacji do kolby?)
To jest zwykła miedź, czy może odpowiedni materiał.?
Moim zdaniem producenci powinni zamieszczać informację o typie zainstalowanego termoelementu pomiarowego.

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 14 kwie 2013, o 19:50

producenci powinni zamieszczać informację o typie zainstalowanego termoelementu pomiarowego
No zgadzam się w 100%.

Kolory kabelków jak na zdjęciu (sorki za kiepską jakość). Przewody są zaizolowane, ale myślę, że są miedziane.

http://imageshack.us/photo/my-images/56 ... 14046.jpg/

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 14 kwie 2013, o 20:05

Tego do końca nie wiadomo czy miedziane. (musiał byś delikatnie nadciąć izolację, albo sprawdzić maleńkim magnesikiem zamieszczonym na nitce)

cwirra
-
-
Posty: 22
Rejestracja: 7 maja 2008, o 12:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: cwirra » 14 kwie 2013, o 20:46

Sprawdziłem magnesem - jeden z zielonych przewodów w kolbie "przyciąga" magnes. Tylko, że według "pinoutu" jest to jeden z końców podłączenia grzałki...

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT 987 - Cyfrowa stacja lutownicza. Źle mierzy temperat

Postautor: rafal.220 » 14 kwie 2013, o 21:13

Ale w grzałce masz czerwony i niebieski. (nie ma tam zielonego)
Sprawdź magnesem przewody kabla, a nie same wyprowadzenia termopary.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 109 gości