Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT5333 podswietlenie wyswietlacza LCD

andrewo
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 1 mar 2013, o 18:41

AVT5333 podswietlenie wyswietlacza LCD

Postautor: andrewo » 1 mar 2013, o 18:56

Mam płytkę kit AVT5333 jest na niej zworka która na stałe włącza podświetlanie wyświetlacza LCD (2x16 01).

W jaki sposób mógłbym za pomocą np. mikroswitcha dodać taka możliwość, że po naciśnięciu przycisku wyświetlacz zapaliłby się np. na 15 sekund i zgasł, a nie tak żeby była na stałe ta zworka JP1 włączona i cały czas miałby się on świecić.

Myślałem tu o zastosowaniu jakiegoś małego prostego układu opartego np.na kondensatorze który by się powoli rozładowywał, i dzięki temu po chwili podświetlenie by się wyłączyło, cos na bazie: tranzystora/ów, kondensatora/ów, rezystora itp..

Proszę o jakieś proste rozwiązanie niestety nie jestem elektronikiem i trochę mi wiedzy jeszcze brakuje
Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT5333 podswietlenie wyswietlacza LCD

Postautor: rafal.220 » 1 mar 2013, o 19:08

A nie prościej jest sterować podświetlaniem z poziomu mikro-kontrolera? (jeśli posiadasz wolne wyjścia możesz dopisać algorytm z timerem który rozwiąże Ci problem)
W takiej sytuacji wystarczy Ci niewielki tranzystor którym będzie sterować zaprogramowane wyjście mikro-kontrolera. :)

Jeśli chcesz zrealizować owe zadanie analogowo, to powiem Ci że dobrze kombinujesz, chodź osobiście zastosował bym zwykły tani timer NE555 (układ pracowałby bardzo stabilnie a sama obciążalność bramki timera winna wytrzymać obciążenie diodki podświetlającej )

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: AVT5333 podswietlenie wyswietlacza LCD

Postautor: pajaczek » 1 mar 2013, o 19:41

Powyższy kit oparty jest o procesor ATMega, jeżeli masz dostęp do kodu, i zamierzasz stworzyć/przerobić oprogramowanie tego układu, to faktycznie najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wolnego wyprowadzenia tego µC (choć nie przyglądałem się czy jest takowe).
Jeżeli jednak nie... to stosowanie zewnętrznego... dodatkowego µC tylko do sterowania podświetlaniem jest przesadą.
Hasła dla Ciebie do zapoznania się (choćby pierwsze wyniki wyszukania w google): przerzutnik, multiwibrator (zwłaszcza układ uniwibratora, inaczej zwanego multiwibratorem monostabilnym) - to raptem kilka prostych elementów, a przy okazji nauczysz się wiele o działaniu podzespołów, można go również zrealizować w oparciu o wspomniany układ NE555.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: AVT5333 podswietlenie wyswietlacza LCD

Postautor: rafal.220 » 1 mar 2013, o 21:01

pajączek ma rację w końcu nauka od podstaw pogłębi Twoją wyobraźnie. :)
Jednak jeżeli zależy Ci na czasie to mogę narysować prosty schemacik na NE555 z synchronizacją dolnej wartości napięcia pojemności ustalającej "pewność" stałej czasowej w podziale napięciowym wejść timera.
Uzyskasz w ten sposób ustaloną wartość czasu, a sam przycisk będzie pracował w funkcji CLB clock-bit, co z kolei oznacza że czas wciśniętego przycisku nie będzie miał wpływu na ciągłe zerowanie timera (funkcja asynchroniczna)

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości