Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Proszę o pomoc

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

bakar
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 09:43

Proszę o pomoc

Postautor: bakar » 23 wrz 2011, o 09:49

Witam,
jestem nowym użytkownikiem tego forum, dlatego pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Bardzo proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na moje pytania, które są warunkiem zaliczenia przedmiotu Podstaw metrologii. Wiem, że nie są mile widziane takie tematy, ale postanowiłem zaryzykować ze względu na brak odpowiedzi na te zagadnienia w googla-ch, ani w książce mojego profesora, a termin zaliczenia przypada na ten poniedziałek ;/

1) Jakie składniki występują w bilansie niepewności pomiaru średnicy wałka mikrometru?
2) W jaki sposób można zmierzyć długość stołu interferometrem laserowym?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc
pozdrawiam

bakar
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 09:43

Re: Proszę o pomoc

Postautor: bakar » 23 wrz 2011, o 14:20

co do pierwszego mam takie punkty:
-powtarzalność pomiarowa
-równoległość wrzeciona i kowadełka
-płaskość kowadełka i wrzeciona
-wyzerowanie mikrometru

do drugiego mniej więcej to wygląda tak?

Należy dobudować do stołu podstawę na laser, oraz na lustro po przeciwległych krawędziach stołu. Najpierw ustawiamy lustro bezpośrednio przy laserze, następnie przestawiamy na przeciwległą krawędź stołu i mierzymy przesunięcie lustra

Na pewno to nie są wszystkie niepewności pomiarowe mikrometru proszę Was o uzupełnienie, oraz o sprawdzenie tego pomiaru interferometrem:
z czego się odczytuje to przesunięcie czy jest jakiś wzór czy coś? Nie widziałem jeszcze tego urządzenia na oczy :)

Proszę o pomoc

Wróć do „Aparatura kontrolno-pomiarowa i narzędzia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości