Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Stara płytka z przekaźnikami

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

ygrecki
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 10:35

Stara płytka z przekaźnikami

Postautor: ygrecki » 29 wrz 2015, o 10:48

Witam

Kilka lat temu zakupiłem pewną płytkę z przekaźnikami. Nie mam do tego nic po za płytką i małym opisem. Ponoć można za pomocą pewnych komend sterować przekaźnikami. Ja potrzebuję tym sterować z Linixa lub RouterOs MikroTika. Czy ktoś może rzucić okiem na to ustrojstwo i powiedzieć mi w jaki sposób mogę przekaźniki włączać i wyłączać? Trzeba napisać no w C program czy można bezpośrednio z konsoli linuxowej wysłać znak do portu szeregowego? Miałem kiedyś takie restartery działające na zasadzie wysłanie do portu równoległego znaku ASCII. Np: echo a > /dev/lp0 i przekaźnik się wyłączał. Tu mamy złącze szeregowe RS232 więc pewnie jest inaczej. Dołączam jedyny opis jaki mam a mianowicie jakiś kod w BASIC którego nie znam. Może na tej podstawie ktoś mnie naprowadzi jak tym można sterować. Dostawca nic na ten temat nie wiem bo od lat już tego nie ma w ofercie. Nie wiem tez kto to wyprodukował. Poniżej foto płytki i to co było w opisie.
PCB2-1024.jpg
PCB1-1024.jpg
Płytka PCB z przekaźnikami
PCB-img.jpg

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Stara płytka z przekaźnikami

Postautor: ACeK » 30 wrz 2015, o 01:25

Obrazek Tu masz instrukcje do tej plytki :arrow: pdf :idea: Z komputera za pomoca portu szeregowego mozesz sterowac jednym lub wieloma sterownikami. Sterowanie polega na wysylaniu ramki skladajacej sie z czterech bajtow. Na plytce zwore musisz ustawic na pozycji 1-2. Port szeregowy ma byc ustawiony na 19200,n,8,1. Na kazda wyslana do sterownika ramke sterownik odsyla ramke. Co i jak masz podane w pdf Obrazek

Btw czasem linki po czasie nie dzialaja dlatego zalaczam pdf :idea:

A tu kod programu z qbasic

Kod: Zaznacz cały

CLS : CLEAR DIM inbuf(800) DIM outbuf(8) OPEN "com2: 19200,n,8,1,bin,cs,ds" FOR RANDOM AS # 1 ---INTERRUPT SE RIAL INTERFACE ON--- COM(2) ON ON ERROR GOTO BADCOM ON COM(2) GOSUB GETFRAME ---INITIALIZE RELAIS BOARD--- PRINT "INITIALIZE BOARD" outbuf(O) = 1: outbuf(1) = 1: outbuf(2) = 0: GOSUB sendframe FOR delay = 1 TO 1000000: NEXT: CLS ---SWITCH RELAIS--- teststart: r = 1 rt: outbuf(O) = 3: outbuf(1) = 1: outbuf(2) = r: GOSUB sendframe FOR delay = 1 TO 1000000: NEXT: CLS r = r * 2: IF r < 256 THEN GOTO rt GOTO teststart ---SERIAL COMMUNICATION--- ---READ 4 BYTE DATAFRAME---- GETFRAME: inbuf(bz) = ASC(lNPUT$(l, # 1)) bz = bz + 1 IF bz = 4 THEN GOTO checkframe RETURN ---CHECK VALIDllY--- checkframe: ERROR$ = "ERROR" IF inbuf(O) XOR inbuf(1) XOR inbuf(2) = inbuf(3) THEN ERROR$ = "OK" bz = 0: PRINT"RECEIVED:";" ";inbuf(0);" ";inbuf(1);" "; inbuf(2);" "; inbuf(3); " "; ERROR$ PRINT "-------------------------------------------': RETURN ---SEND 4 BYTE DATAFRAME--- sendframe: outbuf(3) = outbuf(0) XOR outbuf(1) XOR outbuf(2) send$ = CHR$(outbuf(0)) + CHR$(outbuf(1)) + CHR$(outbuf(2)) + CHR$(outbuf(3)) PRINT # 1, send$ PRINT "TRANSMITTED: ";" "; outbuf(0);" "; outbuf(1);" "; outbuf(2);" "; outbuf(3) RETURN '****************** ERROR HANDLER ************* BADCOM: PRINT "- DATA ERROR !" RESUME RETURN ende: END
Załączniki
Handbuch.pdf
Pdf pochodzi z tej strony http://www.thomas-dohl.de/downloads/relaiskarte/Handbuch.pdf
(360.1 KiB) Pobrany 266 razy

ygrecki
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 10:35

Re: Stara płytka z przekaźnikami

Postautor: ygrecki » 30 wrz 2015, o 08:17

OK dzięki bardzo to wiele wyjaśnia. Z tego co pamiętam do płytki był jakiś soft LeC czy coś takiego - nie masz może tego? Na stronie thomas-dohl.de są fajne kody, użyję ich do oprogramowania płytki - dzięki raz jeszcze za pomoc!!! :)

ygrecki
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 10:35

Re: Stara płytka z przekaźnikami

Postautor: ygrecki » 30 wrz 2015, o 09:51

Kolego raz jeszcze dzięki - soft sterujący pod Linuxa jest na stornie Thomasa - działa OK! Dzięki piękne. :)

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości