Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Przeniesienie routera na inny komputer (Neostrada)

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Przeniesienie routera na inny komputer (Neostrada)

Postautor: Darlington » 21 lip 2009, o 20:43

Witam.
Na wstępie proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem niemal zielony w kwestii sieci komputerowych, konfiguracji routerów itp), no ale od czegoś trzeba zacząć.

Mam taki problem: robię u znajomego taką operację:
ma w jednym miejscu komputer z internetem (Neostrada 512kbit/s) przez router Pentagram Cerberus ADSL, a w drugim sam komputer i chcę przenieść ten router na ten drugi komputer (tam będzie Neostrada 1Mbit/s), problem jest w tym, że do routera nie ma żadnej instrukcji ani płyty (gdzieś zginęły) i nie wiem dokładnie co to za model (na nim są tylko jakieś numery seryjne).
Wygląda tak:
Obrazek

Nie mam pojęcia jaki to model, a co za tym idzie, adres strony konfiguracyjne w przeglądarce, domyślny login i hasło.

Dołączam screeny które wykonałem na pierwszym komputerze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Może z tych adresów uda się wywnioskować jaki to model routera?
Albo z wyglądu?

Wygląda na to, że adres IP routera to 192.168.1.3 albo 192.168.1.252 (ping równy lub mniejszy niż 1ms), na ten drugi adres wpisany w IE przeglądarka woła login i hasło, więc to może strona konfiguracyjna. Próbowałem setek kombinacji loginów i haseł zestawionych w instrukcjach do różnych modeli routera ale to na nic. Znajomy powiedział, że hasło nie było zmieniane. Więc może to nie adres strony konfiguracyjnej, nie wiem.

Chodzi mi o to teraz, jak przenieść ten router na inny komputer i rozpoznać jego model? Na obu komputerach system Win XP.
Ponadto, po przeniesieniu go na drugi komputer, wystarczy przepisać do ustawień te wszystkie adresy IP, maski podsieci, czy trzeba wszystko jakoś od nowa konfigurować?

Trzeba resetować sprzętowo router (tym otworem z drugiej strony obudowy) ?

Dioda ADSL miga, ale myślę, że to dlatego, że nie ma jeszcze aktywnej linii (TP S.A. nie zrobiła synchronizacji linii pod Neostradę pod tym numerem telefonu), ale będzie na dniach.

Router łączę tak: do gniazda LINE dochodzi kabel telefoniczny, do POWER kabel z zasilacza, a do LAN1 podłączam żółty kabel ethernetowy który idzie do komputera.

Czy ten router jest oparty na chipie SiS 900 ? Bo po komendzie w cmd.exe ipconfig /all to się wyświetla pod adresem 192.168.1.3, a tam jest ping 1ms (mniemam iż karta sieciowa zintegrowana albo właśnie ten router) ?

Proszę o wytłumaczenie "jak pastusz krowie" jak przeprowadzić tą "przeprowadzkę" routera na inny komputer i będę wdzięczny za wskazane jego dokładnego modelu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam.

bibi
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 1 mar 2008, o 13:29
Lokalizacja: uk

Postautor: bibi » 22 lip 2009, o 09:30

Hi moze zacznij od wpisania w przegladarce:

192.168.1.1

a jesli pojawi sie pytanie o uzytkownika to wpisz:

User name: admin

Password: admin lub password moze pentagram

Musisz sie dostac do routera a tam wpisac aktualne haslo i password neostrady (tak przypuszczam bo nigdy nie uzywalem) i powinno byc po sprawie.

Dodano po namyśle:


:arrow: oops

Edited Pajączek:
Bibi: używaj opcji "edit" zamiast klepać nowe posty.
Ostatnio zmieniony 22 lip 2009, o 10:16 przez bibi, łącznie zmieniany 1 raz.

slakarw
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 15 lis 2004, o 13:32
Lokalizacja: Lublin/Tomaszów Lub
Kontaktowanie:

Postautor: slakarw » 22 lip 2009, o 09:59

Witam

Jeśli dobrze zrozumiałem to chciałbyś wykorzystać w swojej sieci, router który dotychczas był wykorzystywany w innej sieci. Jeśli tak, to musisz dostać się na router i go przekonfigurować i to nie tyle ustawienia sieci LAN co ustawienia Neostrady - musisz wpisać swojego użytkownika i hasło do neostrady. Bo inaczej router będzie sie łączył z Neostradą z loginem i hasłem kolegi a to nie będzie dobrze. Ale od początku. Router pewnie ma uruchomiony serwer DHCP, wiec jak łączysz się po kabelku Twoja karta sieciowa dostaje adres IP automatycznie. Adres ten tak jak pisałeś zobaczysz wywołując w cmd.exe ipconfig /all a tam pozycja Adres IP to adres Twojej karty sieciowej w komputerze, natomiast Brama domyślna to adres routera i na ten adres wchodzisz przeglądarką (standardowo pentagram miał adres routera 192.168.1.100 -ale to ktoś mógł to zmienić). Teraz próbujesz wejść na router przeglądarką - (adres bramy domyślnej) W pentagramie standardowo użytkownik to admin a hasło pentagram - jeśli się uda to dobrze, jak nie to najprościej jest przywrócić ustawienia fabryczne. I wtedy użytkownik i hasło powinno być takiej jak napisałem wyżej. Piszesz, że nie masz instrukcji, tu są
http://www.pentagram.eu/pentagram/en/su ... on/routers
lub tu http://www.pentagram.pl/pentagram/pl/ws ... dsl_i_wifi - pod tym linkiem są instrukcje po polsku. Jak nie znajdziesz do swojego weź z nowszego routera wiekszość opisu powinno pasować. Jak będziesz miał kolejne problemy możesz pisać na PW postaram sie pomóc dalej.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 22 lip 2009, o 10:30

Hmm... niestety slakarw, mylisz się. Dla Cerberusa nie są standardowymi (albo niekoniecznie muszą być, nie będę się zarzekał, a nuż trafi się jakiś model) adresy ip i hasła jakie podałeś. Właściwie to już bibi, podał link do opisu zawierającego właściwe, jedynie mogę potwierdzić, że tam podane funkcjonują jako domyślne również w tych modelach Cerberusa z którymi miałem styczność.
10.0.0.2/8 admin:conexant
Router pewnie ma uruchomiony serwer DHCP
Niekoniecznie, widzimy wszak, że powyżej host nie dostaje ip z dhcp tylko ma wpisane statycznie. To może sugerować wyłączenie dhcp (celowe). Spróbować jednak można.

Oczywiście masz rację, że ten Sis to sieciówka w komputerku a nie chip routera, ale to oczywiste.

Darlington, jak już wyżej kolega wspomniał, nie musisz nic zmieniać odnośnie ustawień ip, jednak będzie konieczne zmienienie ustawień neostrady. Pobieżne przejrzenie tutoriala z linku sugeruje, że tych ustawień tam nie opisano. Jak będziesz miał problemy pisz, postaram(y) się pociągnąć.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 22 lip 2009, o 12:15

10.0.0.2/8 admin:conexant
Jak mam to rozumieć?

10.0.0.2 user: admin pass: conexant
10.0.0.8 user: admin pass: conexant

:632:

slakarw
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 15 lis 2004, o 13:32
Lokalizacja: Lublin/Tomaszów Lub
Kontaktowanie:

Postautor: slakarw » 22 lip 2009, o 12:43

Pajączku dodam od siebie że się z Tobą zgadzam, że te parametry nie muszą być takie jak napisałem, choć konfigurowałem kilka takich routerów i najczęściej tak było. Natomiast ponieważ jestem przekorny to wszedłem w większość manuali na stronie Pentagrama i poza nielicznymi przypadkami przeważnie było jak napisałem, ale moim zdaniem nie jest to tak bardzo istotne -bo tutaj i tak trzeba będzie przywracać ustawienia fabryczne. Co do DHCP masz racje mój błąd, proxy wycięło mi obrazki z zrzutami ekranu i nie zobaczyłem tego. Dzięki za zwrócenie uwagi. I rzeczywiście DHCP raczej jest wyłączone. A na tych obrazkach sporo jest wyjaśnione. Teraz skoro ktoś wyłączył DHCP i ustawił adres routerowi 192.168.1.252 tzn. że router konfigurował ktoś kto trochę wie o sieciach, a taka osoba raczej nie zostawiła standardowego hasła (choć zarzekać się tutaj też nie będę).

Natomiast aby pomóc koledze w jego problemie to proponuje w pierwszym kroku aby z komputera na którym robiono zrzuty wejść na router - czyli w przeglądarce wpisać adres http://192.168.1.252 i spróbować z użytkownikiem admin i hasła pentagram albo conexant albo trendchip - takie 3 hasła w manualach znalazłem - może któreś pójdzie.
Jeśli się uda znasz hasło i adres routera - jak nie to albo przywrócenie ustawień fabrycznych albo wydobycie hasła od użytkownika.
Co dalej to zależy już od wyników poprzedniego kroku.
Jak uda Ci się wejść to konfigurujesz ustawienia sieciowe w drugim komputerze praktycznie tak samo jak w pierwszym proponuję tylko dać inny adres IP np 192.168.1.4 a na routerze wpisujesz nazwę użytkownika i hasło od nowej linii neostrady.
Jeśli będziesz musiał resetować router to bardziej skomplikowane ale też mogę Ci to opisać.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Postautor: Darlington » 22 lip 2009, o 12:45

Jeśli będziesz musiał resetować router to bardziej skomplikowane ale też mogę Ci to opisać.
Bardzo bym prosił.
Btw, czy ten router ma w ogóle DHCP ?

slakarw
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 15 lis 2004, o 13:32
Lokalizacja: Lublin/Tomaszów Lub
Kontaktowanie:

Postautor: slakarw » 22 lip 2009, o 13:04

Jeśli będziesz musiał resetować router to bardziej skomplikowane ale też mogę Ci to opisać.
Bardzo bym prosił.
Btw, czy ten router ma w ogóle DHCP ?
Postaram się to przygotować ale dopiero po południu (teraz muszę popracować troche) - chyba mam akurat w domu identyczny router to od razu będę sprawdzał czy głupot nie piszę
TAK ten router powinien mieć serwer DHCP - ale prawdopodobnie jest w tej chwili wyłączony,
choć możesz to sprawdzić podłączając do routera komputer a w ustawieniach sieci przełączyć się na DHCP - jak komputer dostanie adres to DHCP działa (ps dobrze sobie spisać poprzednie ustawienia aby je potem w razie czego wprowadzić ;) )

Pozdraiwam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 22 lip 2009, o 13:42

10.0.0.2/8 admin:conexant
Jak mam to rozumieć?
Adres ip routera: 10.0.0.2
maska: 255.0.0.0 (stąd te /8 - to liczba bitów od lewej ustawionych na 1 w masce)
login: admin
haslo: conexant

Ps. to jedna z możliwości... po wyzerowaniu ustawień do fabrycznych !!

slakarw
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 15 lis 2004, o 13:32
Lokalizacja: Lublin/Tomaszów Lub
Kontaktowanie:

Postautor: slakarw » 24 lip 2009, o 13:26

Witam
Na początek przepraszam że z opóźnieniem ale zasoby wolnego czasu mi się zminimalizowały praktycznie do zera.
Pobawiłem się moim routerem - co prawda jest on uszkodzony (nie można zapisać mu zmian konfiguracji) i ciekawostka router po przywróceniu ustawień fabrycznych wstał z adresem 192.168.1.254, użytkownik admin a hasło password , ( i tu muszę się przyznać że nie miałem racji pisząc wyżej o hasłach). Oczywiście włączone DHCP.
Jak będziesz robił restart routera to należy w komputerze ustawić parametry sieci tak aby adres IP był przydzielany z DHCP.
Procedura restartu routera jest prosta - właczyć router poczekać aż dioda ADSL zacznie świecić lub migać i wtedy na jakieś 5 do 10 sekund przycisk RESET, aż diody zamigają. Procedura zakończy się gdy wszystkie diody zaczną stabilnie świecić (tak przynajmniej jest to opisane w instrukcji). Teraz sprawdzamy na komputerze jaki adres dostała karta sieciowa ( czyli cmd.exe ipconfig /all) i jaki jest adres bramki. Jakby nie dostała albo się nie odświeżył to to polecenia ipconfig /release ( zwalnia adres IP) i następnie ipconfig /renew aby pobrać ponownie adres.
Gdy już to działa to teraz przeglądarką wchodzimy na adres routera( bramki) - hasło jedno z wymienionych w tej rozmowie powinno zadziałać, no i konfigurujemy urządzenie. I tu polecałbym skorzystanie już z dokumentacji na stronie pentagrama http://www.pentagram.pl/pentagram/pl/ws ... dsl_i_wifi
np od urządzenia Cerberus P 6331-42 - tam większość jest już opisana i powinno to wystarczyć.

Pozdrawiam

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 116 gości