Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVRStudio 4.07 i debugger

jachu
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2003, o 16:17

AVRStudio 4.07 i debugger

Postautor: jachu » 9 paź 2003, o 22:40

Połączone AVRStudio + AvrSide . Problem polega na błędnym wyświetlaniu przez debugger zawartości RAM, po następujących deklaracjach:
char text[]="przykładowy tekst";
lub
strcpy(text,"przykładowy tekst");

przy wykorzystaniu funkcji:
memset(text,'x',20);
wyświetla poprawnie ;

Natomiast program działa dobrze, czyli w rzeczywistości wpisane wartości są prawidłowe.
Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem symulatora czy to tylko jakieś moje niedopatrzenie/błąd ??

T.

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Re: AVRStudio 4.07 i debugger

Postautor: Jurek Szczesiul » 10 paź 2003, o 20:53

Połączone AVRStudio + AvrSide . Problem polega na błędnym wyświetlaniu przez debugger zawartości RAM, po następujących deklaracjach:
char text[]="przykładowy tekst";
lub
strcpy(text,"przykładowy tekst");

przy wykorzystaniu funkcji:
memset(text,'x',20);
wyświetla poprawnie ;

Natomiast program działa dobrze, czyli w rzeczywistości wpisane wartości są prawidłowe.
Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem symulatora czy to tylko jakieś moje niedopatrzenie/błąd ??

T.
Tak niestety AvrStudio ma. Nie akceptuje sposobu przekazania przez avr-gcc inicjalizowanych wartości zmiennych ( umieszczone są za sekcją kodu .text ). Podobno były jakieś rozmowy z Atmelem na ten temat, ale rozwój Avr Studio w ogóle jakoś ostatnio kuleje i sie przeciąga .

Jurek S.

jachu
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2003, o 16:17

Re: AVRStudio 4.07 i debugger

Postautor: jachu » 11 paź 2003, o 15:08

Tak niestety AvrStudio ma. Nie akceptuje sposobu przekazania przez avr-gcc inicjalizowanych wartości zmiennych ( umieszczone są za sekcją kodu .text ). Podobno były jakieś rozmowy z Atmelem na ten temat, ale rozwój Avr Studio w ogóle jakoś ostatnio kuleje i sie przeciąga .

Jurek S.
Hmmm..... bo za darmo :). A może simulavr jest jakąś alternatywą ?? Tylko jak go "ruszyć" ??
Albo może projekt FreeICE ?
Z innej beczki: jak wygląda sprawa prędkości programowania (np. ATMega128) programatorem z AVRSide a jak np. po JTAGu (skąd go wziąć) ? Pytam, bo chcę sklecić Ethernuta. Piszą nawet że Ethernet boot loader: "updates a 14 MHz ATmega128 in about 4 seconds or less".

Tomek

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Re: AVRStudio 4.07 i debugger

Postautor: Jurek Szczesiul » 11 paź 2003, o 17:02

Hmmm..... bo za darmo :).
--------
No cóż - AvrStudio podobno świetnie chodzi z formatami IAR, a do wsparcia open source'a jakoś się nie kwapią ( sam fakt wyłączenia bezpośredniej współpracy z avr-gcc w Studio4 też o czymś świadczy ;)

A może simulavr jest jakąś alternatywą ?? Tylko jak go "ruszyć" ??
------------

Nie próbowałem. Wygląda fajnie ale podobno ma nie mniej błędów niz Studio - i nie obsługuje wszystkich kostek. Jak ruszyć ? - uruchomić simulavr dla odpowiedniej kostki w trybie współpracy z gdb; potem puścić gdb albo z konsoli ( niewdzięczne ) albo z GDI Insight ( tylko w2k/XP )
i używać :-)
Jak chce sie fajnej symulacji to chyba jednak najlepiej wyłożyć na VM Lab,
cena jest przystępna.

Albo może projekt FreeICE ?
-----------

To zdaje sie dopiero początki - chcą zrewersować zastrzeżone przez Atmela komendy JTAG dotyczące debugowania - i zbudować alternatywny do firmowego adapter.


Z innej beczki: jak wygląda sprawa prędkości programowania (np. ATMega128) programatorem z AVRSide a jak np. po JTAGu (skąd go wziąć) ? Pytam, bo chcę sklecić Ethernuta. Piszą nawet że Ethernet boot loader: "updates a 14 MHz ATmega128 in about 4 seconds or less".
--------------
To kwestia szybkości przesłania danych - sam proces programowania zależy praktycznie tylko od zegara kostki ( można z pdf-a zgrubnie oszacować ile da się wycisnąć ) W moim programatorku usb nie wysiliłem się za bardzo - transmisja jest szeregowa 250 kbaud a program w C więc niezbyt optymalizowany. Poza tym 128 jeszcze nie dopisałem ;-).
Atmega32 8 MHz ładuje się w jakieś 7-8 s.

Pozdrowienia
Jurek S.

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 117 gości