Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Maly projekcik - jak tego dokonac

phpniu
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 10 paź 2009, o 13:58
Lokalizacja: wroclaw

Maly projekcik - jak tego dokonac

Postautor: phpniu » 10 paź 2009, o 14:02

No dobrze. Sprawa wyglada tak. Znam troche zagadnien z techniki cyfrowej, potrafie programowac z uzyciem DSM-u, ale kompletnie nie mam pojecia jak samemu cos zrobic. No bo zalozmy kupie sobie mikroprocka 8051, jakas diode, wyswietlacz lcd i co dalej? Jak to popodlaczac do kompa? Jak lutowac? Przez co? Itd. Nie oczekuje odpowiedzi na te pytania, ale o linka do jakis atrtykulow, czy ksiazek gdzie to jest tak opisane - jak zrobic takie proste projekciki, zeby ta dioda sie chociaz swiecila ;)

Z gory dziekuje.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
pikczu
-
-
Posty: 89
Rejestracja: 5 paź 2003, o 19:55
Lokalizacja: Dublin
Kontaktowanie:

Postautor: pikczu » 10 paź 2009, o 16:59

Cześć
Nie mam pojęcia co to jest DSM ale na resztę jestem w stanie odpowiedzieć.
Żeby zrobić coś na procku potrzebujesz:
Procesor -polecam avr-y jest sporo materiałów w sieci na temat programowania avr-ów
czy to w C, asemblerze czy bascomie itp.
Konieczny jest też programator.
Jakieś środowisko do programowania testowania itp.
Czyli np Bascom jak załapiesz o co chodzi i złapiesz bakcyla to pewnie będziesz chciał nauczyć się C lub asemblera albo jakiegoś innego języka.
No i na koniec jakiś hardware czyli jakaś płyta testowa czyli płyta z podstawka na jakiś tam procek parę diod led , wyświetlacz lcd, złącze do RS 232 plus max 232 jako konwerter, i pare innych elementów.
A wszytko po to żebyś mógł łatwo i szybko testować programy napisane przez ciebie.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 11 paź 2009, o 12:26

Nie mam pojęcia co to jest DSM
Żeby nie było kryptoreklamy, bez podania źródła
DSM-51
Dydaktyczny System Mikroprocesorowy wersja 3

Zalecany przez Ministra Edukacji Narodowej do nauczania przedmiotu pracownia systemów mikroprocesorowych w zawodzie technik elektronik na poziomie technikum i szkoły policealnej.
Wyposażenie systemu

Sterownik zawierający:

* mikrokontroler 80C52 (zegar 11,059 MHz)
* układ watchdog
* pamięci: EPROM 32 kB oraz RAM 32 kB

...i tak dalej...
Tak więc jednak na razie pozostań przy '51 przynajmniej z pierwszym projektem, by nie wszystko było nowe. Więc środowisko do programowania pewnie masz, programator... nie wiem jak tam wygląda, czy DSM ma w sobie czy jest zewnętrzny? Poszukaj sobie schematu tego zestawu, żeby zobaczyć jak co się podłącza. Kup procek, podstawkę, trochę przewodów, rezystorów, diod led, jakiś zasilacz albo bateryjkę z podstawką, lutownicę i cynę (albo płytkę prototypową - to może być nawet lepsze na początek). I...

... i próbuj, nawet jak popalisz kilka elementów to nie majątek, a za naukę trzeba płacić. Szukaj błędów i próbuj dalej. Jak będą konkretne problemy to oczywiście możesz pytać tutaj. Jakieś podstawy elektroniki (szkolne, bądź prosta książka) też się przydadzą.

Wróć do „8051”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości