Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

[DSM-51] program z wyświetlaczem LED

makos88
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2009, o 22:42
Lokalizacja: miasto

[DSM-51] program z wyświetlaczem LED

Postautor: makos88 » 27 sie 2009, o 22:46

Pisze programik mikroprocesorowy w assemblerze i natrafiłem na pewną przeszkodę. otóż muszę za pomocą klawiatury matrycowej podać jakąś liczbę od 0 - 255 i wyświetlić ją na wyświetlaczu 7 - segmentowym. czy możecie dać mi jakąś wskazówkę jak to zrobić

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 28 sie 2009, o 10:07

Ale wskazówkę czego?

Jak obsłużyć klawiaturę? jak obsłużyć wyświeltacz (zapewne w trybie multipleksowym)?

Bo na razie brzmi to trochę jak treść zadania do wykonania (z dodanyą prośbą o wskazówkę).

Napisz co to za przeszkoda, to może ktoś coś podpowie.

makos88
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2009, o 22:42
Lokalizacja: miasto

Postautor: makos88 » 28 sie 2009, o 11:32

chodzi mi jak wartość odczytaną za pomocą klawiatury wyświetlić na wyświetlaczu 7-segmentowym. nie ma problemu z wyświetleniem jej na LCD. ma ktoś jakiś pomysł jak to tego się zabrać. siedze nad tym troche i nic nie przychodzi mi do głowy jak za to się zabrać. i nie chce żeby ktoś zrobił to za mnie tylko o pomysł chodzi.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 28 sie 2009, o 18:14

Spoko... wyglądało to trochę tak... absurdalnie. Jakbyś szukał całości a jednocześnie pisał, że prawie wszystko już masz.

O kodzie wyświetlacza 7 segm. sobie poczytałeś?

Wartość odczytaną masz w jakimś rejestrze, podziel ją na dekady (jedności, dziesiątki), następnie każdą z tych wartości przekształć na kod 7 segm. i w trybie multipleksowym (bo zapewne tak masz podłączony wyświetlacz) będziesz musiał wysłać do wyświetlacza.

Może na początek potrenuj z przekształcaniem jakiejś stałej wartości, albo wręcz od wyświetlenie jednej cyfry. To z tym masz problem?

Wróć do „8051”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości