Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zegarek na jednej cyfrze

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Zegarek na jednej cyfrze

Postautor: rafal.220 » 17 paź 2013, o 19:37

Witam.

Wczoraj wieczorkiem wpadł mi do głowy pomysł, aby popełnić w Vamgrafie jakiś programik na jeden ze sterowników który zbudowałem wcześniej.
Tym razem wykorzystałem sterownik który wcześniej służył jako przekaźnik czasowy.

Więcej informacji na temat samego sterownika możecie znaleźć pod tym linkiem:
viewtopic.php?f=23&t=22487

Jako że jest to sterownik uniwersalny, to postanowiłem zrealizować na nim program zegarka którego status będzie wyświetlany przy pomocy jednej cyfry.
Na filmie widać przełączane niebieskie diody, a wraz z nimi cyfry. (Diody odpowiadają kolejności cyfr zegara.)
- Pierwsza dioda > dziesiątki godzin
- Druga dioda > godziny
- Trzecia dioda > dziesiątki minut
- Czwarta dioda > minuty

Ustawianie zegara:
Naciskamy 4 przycisk. Pierwsza dioda zacznie migać, sygnalizując status ustawianych dziesiątek godzin. (edycji wartości dokonujemy pierwszym klawiszem)
Aby przejść do edycji godzin należy ponownie nacisnąć przycisk 4. (wartość edytujemy pierwszym przyciskiem)
Aby edytować minutnik po raz kolejny naciskamy przycisk 4 (reszta tak samo jak w godzinach)
Zakończenie konfiguracji zegara potwierdzamy klawiszem 3 (w moim przypadku przycisk oznaczony kolorem zielonym)
UWAGA: Numery klawiszy są zgodne względem mojego projektu. (o funkcji poszczególnych wejść, czy też wyjść każdy może zdecydować sam)

OTO LIN DO FILMU. PROSZĘ OBEJRZEĆ BY DOBRZE ZROZUMIEĆ ZASADĘ DZIAŁANIA ZEGARKA:
http://youtu.be/TFhETxWQGhU

Mam ochotę zrobić sobie kolejną wersję takiego zegarka na jednej lampie nixie z budzikiem i termometrem, ale po przemyśleniu jednak wolę pełen komplet lamp. Sztuki klasycznej nie można mylić z oszczędnościami, lenistwem, czy też jakąś prostotą dzieła będącego wypaczeniem tego co jest piękne. :)

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości