Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Naprawa amplitunera, pytanie odnośnie kondensatorów

Damian70
-
-
Posty: 21
Rejestracja: 2 paź 2014, o 18:53

Naprawa amplitunera, pytanie odnośnie kondensatorów

Postautor: Damian70 » 10 gru 2015, o 22:50

Witam, naprawiam amplituner Radmor i co zauważyłem w nim niepokojącego to, że kondensatory styrofleksowe mają jakby "pęknięcia", widać kilka poprzecznych prążków-pęknięć na nich; sprawdziłem je miernikiem i pojemność ich jest identyczna jak jest napisane na nich a niektóre mają nawet troszkę większą pojemność, i mam pytanie czy wymienić je np. na ceramiczne o tej samej pojemności, czy zostawić je? Czy ceramiczny jest gorszy od styrofleksowego bo słyszałem kiedyś o tym, czy można stosować je zamiennie? :?

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Naprawa amplitunera, pytanie odnośnie kondensatorów

Postautor: Jacek Bogusz » 21 gru 2015, o 09:50

Myślę, że jeśli kondensatory nie są uszkodzone, to należy je zostawić. Trudno też mówić, że jeden kondensator jest gorszy, a drugi lepszy. Wszystko zależy do czego. Styrofleksowe typowo stosuje się na zasilaniu. Można w tym miejscu dać ceramiczne - nic się nie stanie.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Naprawa amplitunera, pytanie odnośnie kondensatorów

Postautor: 000andrzej » 25 gru 2015, o 14:34

A co się dzieje temu Radmorowi? Te kondensatory zapewne nie są powodem podjęcia naprawy, więc bym je zostawił.

Damian70
-
-
Posty: 21
Rejestracja: 2 paź 2014, o 18:53

Re: Naprawa amplitunera, pytanie odnośnie kondensatorów

Postautor: Damian70 » 26 gru 2015, o 21:55

Witam, w zasadzie kończę już naprawę, a problem polegał na tym, że amplituner miał bardzo słaby bas i ogólnie brzmienie dźwięku było też nie dobre, jak się okazało amplituner leżał długo w wilgotnej piwnicy u znajomego, który dał mi go do naprawy. W przedwzmacniaczu prawie wszystkie kondensatory elektrolityczne nie miały już pojemności. Wymieniłem je, wyczyściłem potencjometry i teraz jest OK. Jeszcze muszę naprawić wskaźnik wysterowania, ponieważ nie wszystkie diody świecą i przy głośnym słuchaniu muzyki wygasa kilka pierwszych.

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 50 gości