Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Upadłość firmy

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

jno
-
-
Posty: 327
Rejestracja: 15 wrz 2017, o 08:18

Upadłość firmy

Postautor: jno » 27 cze 2023, o 10:35

Wujek od kilku lat prowadzi jdg gdzie świadczy usługi na rzecz Firmy "X". Wujek firmie "X" wystawia fakturę VAT ale od 1.5 roku tamta firma mu nie płaci. Wujek narobił sobie z tego tytułu zaległości w ZUS i US naiwnie wierząc że jak już mu zapłacą to to spłaci
Wczoraj spojrzałam w jego dokumenty z ZUS i US i zobaczyłam że koszty, egzekucję są ogromne i na moje oko przez odsetki itp mogą być podobne do tego co zalega mu firma "X".
Gdyby wujek teraz zamknął działalność, ogłosił upadłość lub też złożył prośbę o umorzenie do US i ZUS to myślicie że będą prawne przesłanki do dochodzenia od firmy "X" zaległych faktur jeśli będzie firma zamknięta?

cezik
-
-
Posty: 533
Rejestracja: 11 lip 2016, o 13:20

Re: Upadłość firmy

Postautor: cezik » 27 cze 2023, o 13:06

Zrobiłbym tak:
1. Wysłał do nich pismo z potwierdzeniem odbioru, że jeżeli nie zapłacą do 7 dni najstarszych fv to zgłosisz je do ulgi na złe długi. Często to już podziała i zapłacą chociażby najstarsze faktury. + taką zapłatą uznają dług.
2. W piśmie dopisałbym też, że poza ulga na złe długi wystąpicie z pozwem o zapłatę i wnioskiem o zabezpieczenie.
3. Jezeli macie dobrze udokumentowaną sprawę to nawet jak dojdzie do rozprawy to raczej nie będą fikać bo nie będą mieli podstaw.
4. Niech wypowiedzą się prawnicy, bo nie jestem w 100% pewny jak to działa ale mam teraz podobną sprawę na tapecie i mój prawnik twierdzi że jak mamy sprawę w gospodarczym z wnioskiem o zabezpieczenie to komornika możemy uruchomić praktycznie od razu po wyroku i zablokować mu konto.

Poza tym daję namiar na kancelarię, która ma doświadczenie w upadłosciach https://wierzbicki.dris.pl/upadlosc-przedsiebiorcy/ Powinni pomóc w działaniach.

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 162 gości