Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

System domu inteligentnego

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

cezik
-
-
Posty: 533
Rejestracja: 11 lip 2016, o 13:20

System domu inteligentnego

Postautor: cezik » 29 paź 2022, o 11:02

Witajcie. Jakie macie systemy u siebie? Co się najlepiej sprawdziło?

jno
-
-
Posty: 327
Rejestracja: 15 wrz 2017, o 08:18

Re: System domu inteligentnego

Postautor: jno » 31 paź 2022, o 06:49

HA, Domoticz i inne temu podobne tematy jeśli chcesz się pobawić, jakiś projekt na studia to czemu nie. Jak myślisz o prawdziwej automatyce do domu/mieszkania to moim skromnym zdaniem na ten moment jedynie Loxone jest sensownym wyborem, naprawdę można tam spiąć wszystko, i działa jak się należy.
Sugeruję kontakt z firmą:
https://www.sabur.com.pl/kategoria-prod ... zemyslowe/
W firmie doradzą Ci co najlepiej się tutaj sprawdzi.

Czereśniak
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 28 sty 2020, o 12:19

Re: System domu inteligentnego

Postautor: Czereśniak » 13 lis 2022, o 17:25

Z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że nie ma sensu inwestować w te wszystkie systemy do inteligentnych domów, jeśli nie macie do tego odpowiednio mocnej sieci. U siebie do wifi podłączyłem zaledwie kilka takich sporadycznie używanych sprzętów (plus zestaw do zarządzania oświetleniem domowym, bo z tego akurat korzystam na co dzień) i po sprawdzeniu na https://www.nexera.pl/pl/articles/jak-s ... -122095116 okazało się, że prędkość Neta spadła praktycznie o 1/3. W dodatku każde jedno z tych urządzeń koniecznie chce być online przez całą dobę. Ciekawe po co frytkownicy dostęp do sieci o 3ciej nad ranem? :D

Infino
-
-
Posty: 299
Rejestracja: 3 paź 2014, o 10:36

Re: System domu inteligentnego

Postautor: Infino » 14 lis 2022, o 09:31

Odrzuciłbym od razu Domoticz, bo to antyk. O pozostałych dwóch mogę coś powiedzieć, bo tak się składa że Home Assistanta mam w pracy (dość prosty system), a Loxone mam w domu (dość rozbudowany system). Oba systemy robiłem samodzielnie, wyłącznie na podstawie wiedzy z netu.
I powiem tak... i chciałbym aby zabrzmiało to dobitnie: HA to jest *męczarnia* w porównaniu do Loxone. Ciągła walka. Ciągłe potykanie się o prozaiczne problemy. I nawet jeśli już osiągniesz tzw. "nirvanę", to jest ona dość krótkotrwała (do najbliższego lub kolejnego update'u) i prawdopodobnie oznacza, że żadnej zaawansowanej automatyki jeszcze nie zrobiłeś.
Dla odmiany, programowanie logiki w Loxone jest niezwykle proste i przyjemne, a efekty błyskawicznie widoczne. To m.in. zasługa gotowych bloków logicznych, które już na starcie realizują 90% funkcjonalności potrzebnej w smart home. Funkcjonalność ta jest często tak rozbudowana, że w praktyce nieosiągalna w HA (tzn. osiągalna, ale nikt nie żyje tak długo, aby ją napisać). Tak więc w skrócie: genialny system programowania, najładniejszy interfejs użytkownika (apka), świetne API i intefejsy oraz możliwość integracji prawie ze wszystkim (z wykorzystaniem Loxberry - praktycznie ze wszystkim). Gdybym nie wiem jak dziadował, to i tak wolałbym rozbić świnkę-skarbonkę i kupić chociaż Miniserver Compact jako centralkę swojego systemu, niż męczyć się z automatyką w HA.

A jeśli chodzi o sam monitoring do domu to wziałbym pod uwagę uniarch
https://portalnieruchomosci.com/monitor ... go-wybrac/

Ma bardzo dobre włąściwości.

zidane
-
-
Posty: 261
Rejestracja: 4 wrz 2016, o 11:46

Re: System domu inteligentnego

Postautor: zidane » 7 mar 2024, o 12:33

W pewnym momencie się na to napaliłam, ale wycena mnie otrzeźwiła, wyszło ponad 100 tys. za dość podstawowe sterowanie tj światło, rolety, ogrzewanie, no jeszcze chyba klimatyzacja i rekuperacja, ale bez żadnych scen i automatyzacji. W tym alarm, ale alarm i tak osobno jest. Ten sam elektryk wycenił na ponad połowę mniej standardową instalację z alarmem i tylko modułem smart do żaluzji. W efekcie wyszło jeszcze taniej z aplikacją żaluzji od producenta, podobnie pompa sterowana z apki producenta. Owszem, więcej aplikacji, ale sterowanie pompy zdaje się jest w cenie, dodatkowo jakąś centralę do żaluzji kupiliśmy, a rolety dachowe z kabla i przycisku. Wyszło dużo taniej. Gdybym miała budżet, to bym pewnie zrobiła smart, bo mi się ta idea podoba, ale teraz z perspektywy cieszę się, że się nie skusiłam, bo już budżet na wykończeniu, a jeszcze sporo zostało. Jeśli elektryk zrobi to za 15 tys. więcej to pewnie warto rozważyć, jeśli nie liczy się każdy grosz, tylko dokładnie dopytać o zakres, żeby się jednak nie zrobiło 50. Poza tym 15 a 25 to spora różnica, na pewnym etapie padają takie widełki jednym tchem, jakby to było prawie nic te 10 tys. Moim zdaniem lepiej jest wybrać jakieś wygodne sterowanie ogrzewaniem, jak tutaj.

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 138 gości