Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wejście cyfrowe a analogowe

Awatar użytkownika
mulkey
-
-
Posty: 308
Rejestracja: 25 cze 2005, o 20:33
Lokalizacja: Jaworzno

Wejście cyfrowe a analogowe

Postautor: mulkey » 10 lis 2005, o 22:16

Jaka jest rożnica miedzy tymi wejsciami?? mam na mysli wejscie do wiezy na sluchawki ja mam analogowe ale moj kumpel ma cyfrowe ma taka przedluzke gruba co sie wklada jaka jest roznica miedzy tymi dwoma wejsciami?

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Re: Wejście cyfrowe a analogowe

Postautor: marecki » 12 lis 2005, o 06:26

Jaka jest rożnica miedzy tymi wejsciami?? mam na mysli wejscie do wiezy na sluchawki ja mam analogowe ale moj kumpel ma cyfrowe ma taka przedluzke gruba co sie wklada jaka jest roznica miedzy tymi dwoma wejsciami?
Coś to troszkę pokręciłeś... :lol: bo jeżeli wejście do wieży to nie na słuchawki. Słuchawki możesz podpiąć pod wyjście z wieży ale ja nie spotkałem się nigdy :!: z wyjściem cyfrowym na słuchawki...

Urządzenia takie jak CD czy DVD posiadają wyjścia sygnału w postaci cyfrowej bądź analogowej. Z wyjścia analogowego możesz podpiąć taki sygnał w zasadzie pod każdy wzmacniacz mocy ... ale o jakości dźwięku decyduje tutaj przede wszystkim przetwornik Digital/Analog użyty w CD (DVD). Im jest on droższy (kilka- kilkanaście tys. zł np.Mark&Levinson) tym dźwięk jest lepszy...


W przypadku sygnału cyfrowego to wzmacniacz musi mieć taki przetwornik żeby sygnał cyfrowy (zera i jedynki) zamienić na sygnał analogowy taki jaki dajesz na potencjometry głośności...

Trudno porównywać które wejście jest lepsze cyfrowe czy analogowe bo do analogowego podpinasz się bezpośrednio ze wzmacniaczami a do cyfrowego podpinasz inne urządzenie które posiada taki przetwornik D/A

Wyjściem cyfrowym przenoszony jest sygnał w postaci praktycznie niezmienionej w stosunku do oryginału...
Ostatnio zmieniony 13 lis 2005, o 21:03 przez marecki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mulkey
-
-
Posty: 308
Rejestracja: 25 cze 2005, o 20:33
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: mulkey » 12 lis 2005, o 20:56

dzieki teraz juz wiem o co w tym mniej wiecej chodzi 8)

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 13 lis 2005, o 21:21

dzieki teraz juz wiem o co w tym mniej wiecej chodzi 8)
:) Ale tak mniej czy więcej? :lol: Pytaj - kto pyta nie błądzi...

Awatar użytkownika
mulkey
-
-
Posty: 308
Rejestracja: 25 cze 2005, o 20:33
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: mulkey » 14 lis 2005, o 21:06

no powiedzmy ze wiecej, a mam pytanie nie do tematu jak sie patrzy na schemat i okresla ze jest to polaczenie rownolegle czy szeregowe bo czasem widzialem takie schematy TV itp ze nie wiem jaki to rodzaj polaczenia na schematach?

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 15 lis 2005, o 18:22

Bez względu co to będzie tzn. elementy bierne, układy czy moduły jeżeli poszczególne elementy znajdują się jeden za drugim, jeżeli koniec pierwszego łączy się z początkiem następnego to jest to połączenie szeregowe.

Natomiast jeżeli wejścia elementów są połączone wszystkie razem i wyjścia też wszystkie razem to jest to połączenie równoległe.

[ Dodano: 15-11-2005, 17:26 ]
A teraz praca domowa... :P
Żarówki choinkowe są połączone .......?
Załączniki
obraz.jpg

Awatar użytkownika
mulkey
-
-
Posty: 308
Rejestracja: 25 cze 2005, o 20:33
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: mulkey » 15 lis 2005, o 18:51

Szeregowo :mrgreen: .A skoro tak skacze z tematu to mam pytanie jak mam rozpoznac na diodzie LED jak mam juz uciete nozki ktora to katoda a ktora anoda (- ,+) ?

marecki
-
-
Posty: 390
Rejestracja: 4 sie 2005, o 15:48
Lokalizacja: Sandomierz
Kontaktowanie:

Postautor: marecki » 15 lis 2005, o 19:09

Podajesz na nóżki odpowiednie napięcie pracy diody (i prąd) np. 1KOhm z 12V i patrzysz czy zaświeci... :lol: proste co...?

Ta nóżka na którą podałeś + to jest anoda (+). Jeżeli podepniesz odwrotnie - gwarantuję nie wybuchnie... :P

Awatar użytkownika
mulkey
-
-
Posty: 308
Rejestracja: 25 cze 2005, o 20:33
Lokalizacja: Jaworzno

Postautor: mulkey » 15 lis 2005, o 20:05

Że nie wybuchnie wiem ale jak sie przypatrzeć diodzie LED to w srodku ma z jedej strony wiecej tworzywa czy co tam jest. I jak po tym poznac co jest anodą czy katadą. Diody LEd zazwyczaj buduje sie z zwiazku GASP :lol: dobry jestem wiem :lol:

kojot85
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2005, o 14:12
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: kojot85 » 19 lis 2005, o 14:20

Ja mam pytanie z gatunku tego samego tematu. Otoz posiadam zestaw Sony SB-DAV300 ktory ma dwa wejscia audio. W instrukcji mam o nich takie dane:czulosc: 450mV impedancja:50 kiloomow i nic wiecej. Czy na podstawie tych danych, ewentualnie znajomosci tego modelu ktos moglby mi powiedziec czy sa to wejscia analogowe czy cyfrowe i czy podlaczenie komputera do tych wejsc umozliwi mi realnie dzwiek 5.1? Z gory dziekuje za odpowiedz

Awatar użytkownika
ZenObi
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 9 kwie 2004, o 23:18
Lokalizacja: Lublin

Postautor: ZenObi » 19 lis 2005, o 17:38

Witam.
Co do "lepszości" wejść analogowych i cyfrowych, według mnie jest jedna zaleta ciągnięcia wejściem cyfrowym: kabelek, zwłaszcza jeżeli chodzi o przewody długie, nie wprowadza takich szumów jak przy analogu. Jak wiadomo, sygnał ze źródła jest wielokrotnie wzmacniany, więc szumy przewodów również. Więc jak mamy do wyboru podobnej klasy przetworniki C/A np. w wieży i w komputerze, to lepiej pociągnąć sygnałem cyfrowym. (BTW - w cienkich komputerowych kartach dźwiękowych jest to nawet wskazane, bo ich wyjścia analogowe szumią z definicji straszliwie).
Kojot: Zdaje się, że w Twojej wieży są dwa wejścia analogowe. Jeżeli są stereo, i każdy kanał ma oddzielny tor wzmocnienia, to i tak masz tylko cztery kanały. System 5.1 to 5 kanałów, a najlepiej jeszcze gotowy dodatkowy do subwoofera.

kojot85
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2005, o 14:12
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: kojot85 » 19 lis 2005, o 22:00

Coz, tak podejrzewalem. Mimo wszystko dziekuje

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości