Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

jak to z tym SPDIF jest....

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

jak to z tym SPDIF jest....

Postautor: dsrecordss » 3 maja 2005, o 11:11

Witam,
Ostatnio zastanawia mnie trochę takie zagadnienie: czy za pomocą spdif można przesyłać wiele kanałów naraz?? Ale to nie ostatnie pytanie... Czy tam też obowiązują standardy np. 24bit/96khz czy jest może jakaś jedna częstotliwośc i rozdzielczość próbkowania (interesuje mnie cczy jest jakaś znormalizowana czy może w jednej karcie dź. transmisja odbywa się z 24Bit/96khz a w drugiej 16Bit/48khz)??
Szukałem po sieci i nie trafiłem na żaden dokładny polski opis standardu spdif. Zna ktoś jakieś stronki na ten temat??
pozdrawiam i z góry dziękuję
Dawid

Wojciech
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 28 lut 2003, o 08:35
Lokalizacja: Kraków

Odpowiem ci na pierwiesze pytanie :)

Postautor: Wojciech » 3 maja 2005, o 16:56

Można przesyłać dużo kanałów naraz i jest to jakość ze standaryzowane.Szczegułów nie znam choć używam tego :). I powiem że się bardzo dobrze spisuje jeżeli chodzi o zastasowania audio :)

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 3 maja 2005, o 18:43

Ad2. S/PDIF jest ustandaryzowany i obowiązują w nim różne bitrate'y. Od 16bit/44,1kHz CD-Audio, do kilku MBit/s dla AC3, DTS, czy innych formatów transmisji danych audio.
Z datasheet'em będzie trudno (chyba, że masz kikaset $), bo tak jak z datasheet'em do MP3 jest licencjonowany i rozpowszechnianie jest zabronione. Jednak co nie co możesz dowiedzieć się z datasheet'ów DIR'ów czy DIT'ów, czy DSP'ów co mają interfejs AES/EBU (S/PDIF jest to wersja konsumencka, tak samo jak TOSLink).

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 4 maja 2005, o 20:34

a znacie schematy jakiś mikserów kilku kanałów spdif?? (myślałem o malutkim mikserku który za pomocą spdif potrafiłby skutecznie zwiększyc ilośc wejść mojej karty dźwiękowej.
wiem że to nie takie proste ale jakoś tak mam....

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak to z tym SPDIF jest....

Postautor: Piotr » 4 maja 2005, o 21:56

[quote="dsrecordss"]Witam,
Ostatnio zastanawia mnie trochę takie zagadnienie: czy za pomocą spdif można przesyłać wiele kanałów naraz??

>> Standardowo 2: lewy i prawy. Za pomoca rozszerzen np. takich jak ADAT mozna przeslac ich do 16.

Ale to nie ostatnie pytanie... Czy tam też obowiązują standardy np. 24bit/96khz czy jest może jakaś jedna częstotliwośc i rozdzielczość próbkowania (interesuje mnie cczy jest jakaś znormalizowana czy może w jednej karcie dź. transmisja odbywa się z 24Bit/96khz a w drugiej 16Bit/48khz)??

>> Poczytaj ktorys z artykulow: http://www.ep.com.pl/?strona=download.php&sk=pdif

Szukałem po sieci i nie trafiłem na żaden dokładny polski opis standardu spdif. Zna ktoś jakieś stronki na ten temat??

>> O ADAT na S/PDIF bedzie spory artykul w EP i to wkrotce. Sam S/PDIF jest co najmniej niezle opisany w artykulach wskazanych powyzej.
pzdr
PZb

[size=9:][ [b:]Dodano[/b:]: [i:]04-05-2005, 22:58[/i:] ][/size:]
[quote="dsrecordss"]a znacie schematy jakiś mikserów kilku kanałów spdif?? (myślałem o malutkim mikserku który za pomocą spdif potrafiłby skutecznie zwiększyc ilośc wejść mojej karty dźwiękowej.
wiem że to nie takie proste ale jakoś tak mam....[/quote]


"Mikserek" nie jest mozliwy, bo standard S/PDIF nie daje takich mozliwosci. Mozna zrobic sztuczke z ADAT-em -> www.wavefront.com
Pzdr
PZb

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 6 maja 2005, o 12:38

ciekawy ten adat...
a co to jest word clock?? zna ktoś coś na ten temat(word clock i adat rzecz jasna)??

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 6 maja 2005, o 13:34

[quote="dsrecordss"]ciekawy ten adat...
a co to jest word clock??

>> Sygnal zegarowy taktujacy ramki danych kanalow.

zna ktoś coś na ten temat(word clock i adat rzecz jasna)??[/quote]

>> Co konkretnie?
Pzdr
PZb

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 6 maja 2005, o 17:59

jakieś przybliżenie standardu, opis działania i zasady działania itp..

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 6 maja 2005, o 19:00

Jak napisałem w pierwszym poście, datasheet do IEC958 nie jest za free. Kto chce go mieć musi wydać gdzieś 250$ +załączniki do normy. Jednak, to czego się szuka można znależć za free. M.in na e-panorama.net. Również w datasheet'ach do DIR'ów, DIT'ów, DSP można znależć dość dokładnie opisane S/PDIF.

P.S. Poprawną nazwą do word clock jest preamble frame :D.

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 6 maja 2005, o 19:26

[quote="dsrecordss"]jakieś przybliżenie standardu, opis działania i zasady działania itp..[/quote]

Zajrzales tam, gdzie sugerowalem?
Pzdr
PZb

P.S. http://www.ep.com.pl/pobierz.php?id=328

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

tagi w poscie

Postautor: ACeK » 6 maja 2005, o 20:13

:) sorry ze nie na temat ale chcialem sie zapytac czy u was tez posty piotra sa wyswietlane z tagami (tagi wyswietlane jako tekst) czyli czysty tekst? pytam bo taki post jest malo czytelny a jesli u was jest dobrze to znaczy ze to tylko umnie cos nie dziala :oops:
:D

Awatar użytkownika
dsrecordss
-
-
Posty: 300
Rejestracja: 30 lip 2004, o 16:08
Lokalizacja: Żory
Kontaktowanie:

Postautor: dsrecordss » 7 maja 2005, o 12:01

Witam,
zajrzałem ale nie bardzo coś mi to rozjaśniło temat....

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: tagi w poscie

Postautor: pajaczek » 7 maja 2005, o 13:38

:) sorry ze nie na temat ale chcialem sie zapytac czy u was tez posty piotra sa wyswietlane z tagami (tagi wyswietlane jako tekst) czyli czysty tekst? pytam bo taki post jest malo czytelny a jesli u was jest dobrze to znaczy ze to tylko umnie cos nie dziala :oops:
:D
Tez..

Prawdopodobnie wpisuje je z palca i popelnia w nich jakis drobny blad (a moze sie myle) :roll:

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 7 maja 2005, o 16:43

Albo ma wyłączony BBCODE w profilu....

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 8 maja 2005, o 10:18

Albo ma wyłączony BBCODE w profilu....
Sprawdziłem to...masz rację :)

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 102 gości