Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Podgląd glikemii na zegarku stacjonarnym

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Matwix
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 1 lis 2016, o 08:13

Podgląd glikemii na zegarku stacjonarnym

Postautor: Matwix » 1 lis 2016, o 08:27

Cześć wszystkim,

Trafiłem na to forum, gdyż szukam pewnej możliwości i chciałem się spytać, czy od strony technicznej jest to możliwe.
To mój pierwszy post na tej grupie, więc prośba o wyrozumiałość.

Słowem wprowadzenia - moje dziecko choruje na cukrzycę. Ma osobistą pompę insulinową, która jest sprzężona z systemem ciągłego monitoringu. Dodatkowa aplikacja z podłączonym przekaźnikiem wysyła aktualną glikemię do chmury. Z internetu dane dostępne są na wszystkie urządzenia.

Interesuje mnie możliwość taka, bym mógł aktualną glikemię móc podglądać na jakimś stacjonarnym zegarku.

Pytanie - czy jest taka możliwość? Są zegarki stacjonarne z wifi, szpiegowskie etc. Interesuje mnie jak najtańsze rozwiązanie. Jakiś zegar stacjonarny, co zamiast godziny by wskazywał aktualną glikemię, którą mógłby sobie automatycznie pobrać z tej strony (prawy górny róg) - przykładowa strona: https://gsdiego.azurewebsites.net/ Odświeżenie glikemii następuje co 5 min. Strzałka obok poziomu cukru wskazuje tendencję. Też jest bardzo ważna.
Czy jest jakaś możliwość wykorzystać jakiś moduł z wifi i czy można przeprogramować jakiś zegar (bądź wykorzystać jakiś DYI z zegarkami elektronicznymi), by móc zrobić takie urządzenie? Myślę, że niezwykle by nam to pomogło - zegar, który by stał w widocznym miejscu i bił po oczach aktualną glikemią. Dodatkowo jakieś pole ze strzałką (w zależności od szybkości zmiany cukru, strzałka skierowana jest: do góry, góra-prawo, prawo, prawo-dół, dół).

Pozdrawiam.
P.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Podgląd glikemii na zegarku stacjonarnym

Postautor: Jacek Bogusz » 1 lis 2016, o 11:07

A dlaczego akurat zegarek? Przecież tablet ma znacznie większe możliwości, a ustawiony pionowo, w jakiejś podstawce, z uruchomioną aplikacją zegara będzie wyglądał jak zwykły zegarek elektroniczny. Nieduże tablety, o przekątnej np. 7" są niedrogie, a za to mają wbudowane wszystkie moduły, których ewentualnie będziesz potrzebował w swojej aplikacji. A jeśli już bardzo ci zależy na jakimś zegarku, to można obok tabletu postawić wyświetlacz i sterować nim np. przez USB (via jakiś układ FTDI). Zamiast tabletu można też użyć smartfon, np. stary, zalegający w przysłowiowej szufladzie. Wtedy na jednym ekranie masz podgląd cukru, a na drugim masz zegar.

Matwix
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 1 lis 2016, o 08:13

Re: Podgląd glikemii na zegarku stacjonarnym

Postautor: Matwix » 1 lis 2016, o 11:16

Mam tablet, ale ustawienia zasilania umożliwiają wyświetlanie danych max 30min. Później ekran gasnie. Chciałem się dowiedzieć czy jest jakaś tańsza alternatywa DIY. Mimo ze tablety nie są jakoś mega drogie, to nie każdy może wydać tyle pieniędzy- wolą te pieniądze zainwestować w sensory.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Podgląd glikemii na zegarku stacjonarnym

Postautor: Jacek Bogusz » 1 lis 2016, o 11:31

To chyba żaden problem tak napisać aplikację dla tabletu, aby zablokować wyłączanie zasilania ;). Przecież robi to każda nawigacja, każda gra. Tańsza alternatywa tylko wydaje się tańsza. Oczywiście, że można zaprojektować takie urządzenie np. z modułem Wi-Fi, ale trzeba będzie napisać program obsługujący połączenie ze stroną, zapytania SQL, wyświetlacz, połączyć i oprogramować to wszystko itd. W tablecie już to ktoś za ciebie zrobił, nie trzeba się o to martwić
Na pewno da sobie tu radę jakiś mikrokontroler z pamięciami Flash/RAM o większej pojemności, ale to wcale nie wyjdzie taniej, bo trzeba mu dodać całe otoczenie. Z kolei, mikrokomputery jednopłytkowe o wymaganych przez tę aplikację możliwościach (np. Raspberry Pi ver.3 i inne) również będą kosztowały mniej więcej tyle, co tablet. Oczywiście, "golas" nie, ale jak dodasz wyświetlacz i obudowę, to wychodzi koszt rzędu 300 złotych lub więcej. A tablet 7'' kupiłem za 79 złotych. Cały czas mowa o ilościach detalicznych, bo gdybyś chciał uruchomić produkcję w Chinach, to na pewno można to zrobić tanio. Tylko koszt opracowania wcale nie będzie niski.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 105 gości