Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Pomiar prędkości obrotowej wentylatora

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Pomiar prędkości obrotowej wentylatora

Postautor: Czajnik » 20 gru 2010, o 20:33

Przyznam szczerze ze post jest trochę z lenistwa i chyba braku sensu poświęcania 2 godzin czasu na testowanie rzeczy dla wielu oczywistych jak sądzę. :)

Wg tematu sprawa tyczy się pomiaru prędkości obrotowej wentylatora. Oczywiste jest dla mnie podciągniecie przewodu pomiarowego do zasilania i to że wentylator ściąga do masy dwukrotnie za obrót ten pull-up. Natomiast moje pytanie tyczy się szatkowania zasilania PWMem.

-Czy w ogole jest to możliwe aby pomiar działał przy zasilaniu PWMem?

-Czy można tylko poszatkować od zasilania czy nie ma znaczenia i niezależnie czy poszatkuje od zasilania czy od masy będzie działać? Logiczne jest że nie ma jak ściągać pull-upa do poszatkowanej masy ale może jest jakaś częstotliwość szatkowania powyżej której pomiar działa nawet przy szatkowaniu od masy??

Z góry dziękuję za wyrozumiałość mojego dla lenistwa :610:

Pozdrawiam
Czajnik

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Pomiar prędkości obrotowej wentylatora

Postautor: Tomasz Gumny » 21 gru 2010, o 00:19

-Czy w ogole jest to możliwe aby pomiar działał przy zasilaniu PWMem?
Tak, ale słusznie podejrzewasz, że będzie to powodować zakłócenia w sygnale informującym o obrotach.
-Czy można tylko poszatkować od zasilania
Można "szatkować" od strony masy lub zasilania. Jakkolwiek łatwiej zrobić kluczowanie od strony masy, to takie rozwiązanie sprawia więcej problemów "elektrycznych" przy odczycie obrotów. Niezależnie od tego czy klucz będzie po stronie niskiej, czy wysokiej, sygnał hallotronu będzie mnożony przez przebieg zasilający wentylator. Można sobie z tym poradzić na dwa sposoby:
1. Ustawiając częstotliwość PWM znacznie niższą od częstotliwości wyjściowej hallotronu, dostaniemy czysty przebieg z hallotronu przez cały czas załączenia klucza. Takie rozwiązanie ma kilka wad:
- wymaga sprawdzania kiedy przebieg PWM załącza klucz;
- pojawiają się problemy z pomiarem przy bardzo małym wypełnieniu PWM;
- obroty są mierzone tylko w stanie załączenia, co może nieco zawyżać wynik.
2. Ustawiając przebieg PWM o znacznie wyższej częstotliwości od halotronu, w zasadzie wystarczy przebieg z hallotronu scałkować. Brzmi prosto, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach: zakres obrotów wpływający na stosunek częstotliwości PWM/hallotron, sposób włączenia klucza - to wszystko wpływa na rozwiązanie sprzętowe i dobór stałych czasowych.

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 25 gru 2010, o 03:07

Z ciekawości i świątecznych nudów zrobiłem sobie testy i to co napisałeś zgadza się z rzeczywistością...

Zastanawia mnie tylko dlaczego nikt nie wymyślił w takich wentylatorach aby zasilanie hallotronu puścić przez odseparowany od samego silnika kondensator - rozwiązało by to wszystkie problemy - a tak to sensowne odczytywanie prędkości albo urasta do problemu promu kosmicznego przy małych częstotliwościach PWM aż do pięknego dzwonienia całego układu przy wyższych Hz. I z jednej strony zakłócenia a z drugiej nie po to chciałem zwolnić wentylator żeby słyszeć jak piszczy :P

Na całe szczęście mam w urządzeniu kilka różnych napięć więc pominąłem PWM :)


Pozdrawiam
Czajnik

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Postautor: Tomasz Gumny » 25 gru 2010, o 12:24

[...] dlaczego nikt nie wymyślił w takich wentylatorach aby zasilanie hallotronu puścić przez odseparowany od samego silnika kondensator
W większości wentylatorów hallotron, logika komutacyjna i stopnie wyjściowe łącznie z wyjściem "obrotów" to jeden układ scalony z minimalną liczbą wyprowadzeń. Zawsze możesz spróbować ustawić własny hallotron w pobliżu osi smigła...

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 27 gru 2010, o 23:04

Odpuściłem temat :) jak napisałem... było miło ale skórka za wyprawkę nie warto :) na wolnym biegu kreci się z 5 V na szybkim z 12 a pomiar obrotów mam tylko dla pewności że się kręci :) Choć jakbym miał zrobić na upartego to tak jak napisałeś wcześniej... częstotliwość PWMa rzędu 2-6 kHz i zwykłe RC.

Pozdrawiam
Czajnik

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości