Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Moduły telecontrolli - problem z zasięgiem

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Bajer
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 1 lip 2005, o 10:10
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Moduły telecontrolli - problem z zasięgiem

Postautor: Bajer » 1 lip 2005, o 10:13

Mam kłopot z modułami radiowymi. Posiadam RT1 i RR3 firmy Telecontrolli (zakupione w sklepie AVT).
Kłopot jest w małym zasięgu transmisji (poniżej 1-2m).
Nadajnik jest zbudowany z koderem MC145026, odbiornik na MC145027.
Zasilanie z baterii jest prawidłowe (11.5V przy obciążeniu), odb. na 5V. W odbiorniku zainstalowałem antenkę z srebrzanki 1.0mm o dł. 17cm.
Sprawdzałem przebiegi na oscyloskopie i na wyjściu odbiornika RR3 (pin 15) są przebiegi prostokątne, które b. szybko zanikają przy oddalaniu nadajnika (przy tym mocno się zniekształcają).
W nadajniku mam elementy przy koderze MC: RS=43k, CTC=10n, RTC=24k
W odbiorniku są elementy o wartościach: R1=56k, C1=22n, R2=200k, C2=20n

Czy dobór tych elementów jest bardzo krytyczny (1% rezystory), czy nie ma to większego znaczenia na pracę toru?

Z zaniku sygnału bezp. na odbiorniku wynikałoby, że nie wtym tkwi przyczyna.
Czy moduł radiowy RR4 różni się znacznie pod względem zasięgu od RR3?

Proszę o pomoc, bo już nie mam więcej pomysłów, jak rozwiązać ten problem. W niektórych artykułach czytałem, że zasięg może sięgać nawet do 100m na otwartej przestrzeni, co byłoby wielkim marzeniem dla mnie.

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 2 lip 2005, o 21:44

W przypadku tych modułów Telecontrolli, musisz wziąć pod uwagę, że są to najprostsze z możliwych rozwiązań RF. Kiedyś z nimi się bawiłem, to na otwartym terenie to miało zasięg gdzieś 100m, ale do sygnału użytecznego dolepiały się inne śmieci, więc póżniej ciężko to było odfiltrować. Jeżeli jesteś w zamkniętym pomieszczeniu, to zasięg spada do kilku metrów. Jednak dla układów MC145xx, to może być.
W przypadku kostek MC, to zalecałbym użyć rezystorów metalicznych oraz jakieś porządniejsze kondensatory. Te układy używają oscylatora RC, więc to się mówi samo przez się.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 211 gości