Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Dobra ładowarka NiCd/NiMH

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Tom27
-
-
Posty: 173
Rejestracja: 26 paź 2003, o 20:36
Lokalizacja: Leszno

Dobra ładowarka NiCd/NiMH

Postautor: Tom27 » 3 maja 2005, o 16:20

Witam
Szukam schematu dobrej ładowarki akumulatorów NiCd/NiMH. Schematy, które przejrzałem zazwyczaj mają dyskwalifikującą wadę, bo nie sprawdzają stanu naładowania akumulatorów tylko polegają na zaprogramowanym czasie. Całkiem dobrym rozwiązaniem jest opracowanie Mariusza Żądło z EP6/2003 „Inteligentna ładowarka akumulatorów NiCd/NiMH, ale znalazłem w niej pewną wadę, która mocno zaniża notowania całkiem dobrego projektu. Błędem jest według mnie ładowanie akumulatorów po dwie sztuki łączone szeregowo. Przecież istotnym problemem akumulatorów NiCd jest odwrotna polaryzacja powstająca przy szeregowej pracy kilku ogniw gdzie „lepsze” akumulatory wymuszają odwrotny spadek napięcia na tych już wyładowanych. Również podczas rozładowywania ogniw na pewno dojdzie do sytuacji, kiedy jedno ogniwo osiągnie już 0.8V a drugie jeszcze nie. Z opisu wydaje mi się, że ładowarka poprosi o nowy zestaw ogniw lub uzna rozładowywanie za zakończone i rozpocznie ładowanie (jednego nierozładowanego ogniwa). Tak, więc myślę, że dobrym rozwiązaniem ładowarki NiCd/NiMH była by taka jak w projekcie Pana Mariusza Żądło, ale z monitorowaniem każdego ogniwa osobno lub inny projekt, który sprawdzałby pojedyncze akumulatory. Czy ktoś zna taki schemat gdzie go szukać a może źle mi się wydaję i tylko szukam przysłowiowej „dziury w całym”? Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i będę wdzięczny za wskazówki.

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 3 maja 2005, o 16:41

Zapoznaj się z AVR450: Battery Charger for SLA, NiCd, NiMH and Li-ion Batteries
Czy szukasz dziury w całym?
To zależy. W większości zastosowań sprawdza się ładowanie ogniw hurtem. Nikt nie bawi się z każdym ogniwem, poieważ jest to bardzo czasochłonne. Jednak, gdzie jest potrzebna pewność i niezawodność zasilania, każde ogniwo jest monitorowane oddzielnie. Nie ładuje się każdego ogniwa odddzielnie z powodu pewnych barier technicznych.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 3 maja 2005, o 17:17

:arrow: LucASWw
Czy robiłeś może ładowarkę w oparciu o te notę aplikacyjną atmela, pytam bo akurat sie do tego przymierzam :) i ciekawia mnie opinie i uwagi innych którzy juz to robili.

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 3 maja 2005, o 18:29

:arrow: LucASWw
Czy robiłeś może ładowarkę w oparciu o te notę aplikacyjną atmela, pytam bo akurat sie do tego przymierzam :) i ciekawia mnie opinie i uwagi innych którzy juz to robili.
Oparłem się na ich rozważaniach teoretycznych :D i niektórych rozwiązaniach układowych.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 3 maja 2005, o 18:31

No to ja jednak sprawdzę to praktycznie tyle że zastosuje Atmega8

LucASWw
-
-
Posty: 248
Rejestracja: 23 sie 2003, o 18:26
Lokalizacja: UK

Postautor: LucASWw » 3 maja 2005, o 18:45

AVR jest dowolny, byleby miał ADC i PWM.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 3 maja 2005, o 20:15

AVR jest dowolny, byleby miał ADC i PWM.
Zgadza sie ale akurat ATmega8 o ile się nie mylę najlepiej zastąpi AT90S4433.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 205 gości